Chrome da Silinen Yer İmleri Nasıl Kurtarılır

Chrome da Silinen Yer İmleri Nasıl Kurtarılır

Google chrome’da pek çok kişi yer imlerini kaydeder. Ve elbetteki kaybetme olasılığı ise her zaman vardır. Sebebi ise bazen yer imlerini elerken yanlışlıkla silmek ile olur. Bazende bilgisayarı çocuklar karıştırırken yer işaretleri çubuğuna tıklayarak bir gurup halinde de yer imlerinin silinmesini gerçekleştirebilirler.

Chrome da Silinen Yer İmleri Nasıl Kurtarılır

Google chrome’da bulut hizmetlerinde yer imlerinizi yedekliyor olabilirsiniz ancak bulut depolama son halini yedeklediği için zaten aradığınız yer imi bulut depolamadan da silinecektir. Ve bulut hizmeti bu durumda işinize yaramayacaktır. Google Chrome’da az bilenen bir özellik ile bu silinen yer imlerini kurtarabiliriz.  Nasıl mı? Yapmanız gerekenleri aşağıda adım adım anlatıyorum.

Google chrome’da silinen yer imlerini kurtar

Google Chrome’da silinen yer imi için bir backup  oluşur. Ve her değişiklikte bunun üzerine yazdırılır. Yapmamız gereken bu oluşan bozuk dosyayı eskisi ile değiştirmektir.

1- Öncelikle Windows gezginini açın. Ve  görünüm sekmesine geçin ardından  dosya adı uzantılarını göster ve gizli öğeler kutucuklarına tik atın.

Chrome da Silinen Yer İmleri Nasıl Kurtarılır

2- Sonra ise aşağıdaki dosya yolunu takip edin.

 C:\Users\kullanıcı adınız \AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default 

yada profil oluşturdu iseniz profil 1 profil 2 gibi bişeylerin olması gerekir.

3- Bu klasörün içerisinde Bookmarks.bak dosyası olacaktır. Yapmanız gereken ilk önce Bookmarks dosyasını silin.

4- Ardından ise Bookmarks.bak dosyasındaki son uzantıyı .bak’ı silip, bookmark olarak kaydedin.

Alternatif yöntem:

Şayet tüm işlemleri daha pratik yapmak isterseniz aşağıdaki .vbe dosyasını indirip, .rar ‘den  çıkartın. ( şifre : ceofix) open-bookmark.vbe dosyasına çift tıklayın. Klasör ve dosya görünürlük seçeneklerinizi değiştirmeden tek tıkla user data klasörünü açıp, eğer birden fazla profiliniz yok ise default klasörüne ulaşabilirsiniz. Yada profiller oluşturdu iseniz istediğiniz profili klasörünü bulup açabilirsiniz.

Chrome da Silinen Yer İmleri Nasıl Kurtarılır

Sonuç olarak:

Her iki yöntemde de, Chrome u açtığınızda eski yer imlerinize dair herşeyin yeniden geldiğini göreceksiniz. Geçmiş Olsun…

Chrome’da Şifreler Nasıl Sıfırlanır?

Chrome Tarayıcıda Birden Fazla Favori Web Sayfalarını Açma

Chrome PDF Görüntüleyiciyi Nasıl Devre Dışı Bırakılır

▼Download▼ Şifre:ceofix

“Chrome da Silinen Yer İmleri Nasıl Kurtarılır” üzerine 28 yorum

  1. güzel yasayasın. iki saat ”default” dosyasını aramıştım bu yazıda ”profil 1/2” gibi isimlerle de kaydolmuş olabileceğini gördüm ve buldum. Teşekkürler…

    Yanıtla

Yorum yapın