Chrome’da Ses Düzeyi Kontrolü Chrome.exe’yi Devredışı Bırak

Son zamanlarda pek çok kullanıcın sıkıntısı youtube’da müzik dinlerken ses açma kapatma işlemi sırasında ses düzeyi kontrolünün yanında bir chrome.exe yazılı Medya penceresi görünmesi.

Chrome'da Ses Düzeyi Kontrolü Chrome.exe'yi Devredışı Bırak

Google Chrome 75 sürümünde medya içeriğinin oynatılmasını kontrol etmek için klavyede medya tuşlarının kullanılmasına izin veren yeni bir özellik sunar. Örneğin youtube’da müzik dinlerken ses açma kısma tuşlarına basarsanız yukarıdaki gibi bir görüntü ile karşılaşırsınız.

Eğer sizde bu görüntüden rahatsız oluyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek ses düzeyi anahtarındaki chrome.exe yazılı Medya Anahtarını kaldırabilirsiniz.

Google Chrome’da medya bildirim kutusu nasıl gizlenir?

Google Chrome tarayıcısını açın ve aşağıdaki metni adres çubuğuna yazın:

chrome://flags/#enable-media-session-service

ayarını disable yapın

eğer hala açık ise bu sefere

chrome://flags/#hardware-media-key-handling

 

Media Session Service

ayarını disable yapın

Ayarları değiştridikten sonra Relaunch Now ( yeniden başlat) butonuna tıkladığınızda chrome yeniden başlayacaktır.

Chrome'da Ses Düzeyi Kontrolü Chrome.exe'yi Devredışı Bırak

Örneğin  youtube’da müzik dinlerken ses açma kapatma tuşuna bastığınızda artık ses düzeyinin yanında chrome.exe yazılı ileri geri sarmayı gösteren bir pencere göremeyeceksiniz.

Chrome Arama Çubuğundaki Görüntüleri Devre Dışı Bırak

Google Chrome’un Faydalı URL Komutları

Android Chrome Tarayıcısının Sürüm Bilgisini Öğren

“Chrome’da Ses Düzeyi Kontrolü Chrome.exe’yi Devredışı Bırak” üzerine 14 yorum

 1. windows 11 e geçtim. windows 11 deyken bu medya kontrolcüsü çıkıyordu. 11 e geçince gitti. burda bahsettiğiniz ayarların tersini yaptım ama yine gelmedi. windows 11 de bu medya çıbuğunun geri getirilme yolu var mı. çok güzel bir özellikti. beğenmeyenler nesini beğenmiyor anlamıyorum.

  Yanıtla
  • @ihsan

   Konu hkkında diğer sisteme geçip bakmam ve incelemem gerekiyor. Lakin daha windows 11 ön izleme sürümü tam stabil değil. Bu sebep ile satabil sürümü bekleyip nasıl çalışacğını görmek daha doğru olur. Yani o sürümde çıkıp çıkmayacağı net bilgisi o zaman belli olur.

   Yanıtla
 2. Geçtiğimiz aylarda bu sorunu yaşayıp çözmüştüm ama bugün yeniden başladı .,? başka çözüm yolu var mı acaba., bu işlemlere rağmen hala devam ediyor 🙁
  Teşekkürler.,

  Yanıtla
  • @moca

   sorun yok hala çalışıyor . media Session Service ayarınıda değiştirdiğinize emin misini belki birini atladın)

   Yanıtla
  • @serdar

   haklısın serdar. yorumun için teşekkürler, kodun üstüne mause’nu getir 4 ikon göreceksin view source yazan ikona tıkla metin belgesi olarak açılacak kopyalayabilirsin artık.

   Yanıtla

Yorum yapın