Bilgisayarda Ekran Parlaklığını Arttırma ve Azaltma Yolları

Bilgisayarda Ekran Parlaklığını Arttırma ve Azaltma Yolları

Dizüstü bilgisayar, tablet veya başka bir mobil cihaz kullanıyorsanız, içeride veya dışarıda olmanıza bağlı olarak daha iyi görebilmeniz için ekranın parlaklığını ayarlamanız gerekir. Ekran parlaklığını ayarlamak, pil ömründen tasarruf etmenize ve dizüstü bilgisayarınızda veya masa üstü bilgisayarınızda enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olabilir.

Aynı zamanda göz yorgunluğu, sürekli masaüstü ekranlara, akıllı telefonlara ve diğer dijital cihazlara bağlı olanlar için yaygın bir sorundur. Masaüstünde ayarlanmamış ekran parlaklığı göz yorgunluğuna ve zihin yorgunluğuna neden olabilir.

Elektronik ekranlar, dijital ekranları parlak güneşli ışık altında görüntülemeye yardımcı olan mavi ışığı kullanır, ancak düşük ışık ayarlı ekranlara bakarak çok fazla zaman geçirmenin, beyin hücrelerinizi şaşırtabilecek, zihinsel etkilere neden olabilecek bir mavi ışığa maruz kaldığı kanıtlanmış bir gerçektir.

Windows 10 ekran parlaklığını hızlı bir şekilde ayarlamak için birkaç kolay yol sunar.

Windows 10’da, kısayol tuşlarına ek olarak, ekran parlaklığını ayarlamak için Ayarlar uygulamasını ve ayrıca Eylem Merkezi‘ni de kullanabilirsiniz.

Windows’ta ekran parlaklığı nasıl değiştirilir

1-  Kısayol tuşlarını kullanarak ekran parlaklığını ayarlayın

Neredeyse tüm dizüstü bilgisayarlarda ekran parlaklığını hızla ayarlamak için özel tuşlar bulunur. Örneğin, Fn+ F5 / F6 ekran parlaklığını ayarlamak için kullanılabilir ya da Fn + F6 / F7 … Dizüstü bilgisayarınızda benzer tuşlara bakın.

2- İşlem Merkezi’ni kullanarak ekran parlaklığını değiştirme 

İşlem  Merkezi’ndeki hızlı eylemler altındaki parlaklık skalası ( bir kaydırıcı) bulunur. Bu skala ekranınızın parlaklık seviyesini hızlıca değiştirmenizi çok daha kolay hale getiriyor. Artık hızlıca işlem merkezine tıklayabilir ve Ayarlar uygulamasını da açmadan  hızlıca ekran parlaklığını değiştirebilirsiniz.

İşlem Merkezi'ni kullanarak ekran parlaklığını değiştirme 

3- Ayarlar uygulamasını kullanarak ekranın parlaklığını değiştirin 

Başlat menüsü>> Ayarlar, ardından Sistem >> Monitor seçin Parlaklık ve renk altında parlaklığı ayarlamak için Parlaklığı değiştir kaydırıcısını hareket ettirin.

Ayarlar uygulamasını kullanarak ekranın parlaklığını değiştirin 

4- Ekran parlaklığını değiştirmek için Windows Mobility Center’ı kullanın

Windows 10’da Başlat düğmesine sağ tıklayarak ve “Mobility Center” ı seçerek başlatın. Beliren pencerede “Ekran parlaklığı” kaydırıcısını değiştirin.

Ekran parlaklığını değiştirmek için Windows Mobility Center'ı kullanın

Video:

Windows’da Uyarlananan Parlaklık Ayarı Nedir Nasıl Yapılır

Windows 10 Pil Tasarrufu Nasıl Yapılır

Bilgisayarda Ekran Parlaklığını Arttırma ve Azaltma Yolları

Windows 10 Güç Planı Kolay Yoldan Nasıl Değiştirilir“Bilgisayarda Ekran Parlaklığını Arttırma ve Azaltma Yolları” üzerine 4 yorum

 1. bizim leptopda lenova l340 da ekran parlakligini sifira indirdim ama klavyedi tusda çalişmadi şimdi ekran kapkaranlik hiçbirsey gozukmuyor ne yapabilirim yardim edebilirmisiniz lütfen nimet tuba öz

  Cevapla
  • @onur

   ekran parlaklığını açmak için klavyeyi laptop klavtesini kullanın . Harici klavyeler farklılık göstrebiliyor. Laptop klavyesininüzerindeki tuşalra dikkat edin. parlaklık yarını bulun tuşlayın. örneğin F4 de aydınlatma tuşu açabilir, f3 kısabilir. F4 tuşu ile birlikte bazı laptoplarda FN tuşuna basmak zorunludur.

   Cevapla
 2. Ekran parlaklığını değiştirmenin bukadar çok yolu olduğunu bilmiyordum ellerinize sağlık.

  Cevapla

Yorum yapın