Windows 10 Not Defterindeki Yenilikler Ve Kısa Yollar

Windows 10 Not Defterinde Kullanabileceğiniz Kısa Yollar

Windows 10 1903 güncellemesinde not defteri uygulamasında da yenilikler mevcut. Geçtiğimiz güncellemede Not defterine gelen güncellemeler , yakınlaştırma, bing’de arama gibi özellikler gelmişti. Bu konuları makale sonundaki linklerde bulabilirsiniz.

Bugünkü makalemizde ise, Windows 10 1903 güncellemesi ile birlikte not defteri uygulamasına gelen özelliklere değindikten sonra yine yeni özellik  olarak Windows 10 1903 güncellemesi ile birlikte not defterine gelen  kısa yolların ne olduğunu anlatacağım.

Windows 10 1903 Not defterindeki yenilikler:

1- Windows güncelleştirmeleri sırasında yeniden başlatma işleminde Not defteri kapanırsa, Windows Not Defteri’ni yeniden açacak ve yeniden başlattıktan sonra kaydedilmemiş içeriği geri yükleyecektir.

2- Not Defterinde yazdıklarımızı kaydederken artık UTF_8 seçmek zorunda kalmayacağız. Eskiden Not defteri uygulamasında varsayılan olarak yazı kodlama türü ANSI olarak seçili iken 1903 güncellemesi ile kodlama türü varsayılan olarak UTF-8 olarak değiştirilmiş.

Windows 10 1903 Not defterindeki yenilikler:

3- Eski metin belgesini güncellerken yada yeni bir not yazmaya başladığınızda not defterinin başlık çubuğunda bir yıldız göreceksiniz. Bu metin belgesinin kaydedilmediğine dair bir işarettir.

not defterinin başlık çubuğunda bir yıldız

4- Bir dosyayı başka bir yere taşırken dosya yolu çok uzun uyarısı ile karşılaştıysanız 260 karakter sınırına takıldınız demektir. Artık Yenilenen not defterinde 260 karakter sınırı kaldırıldı.

5- Microsoft’a geri bildirim sağlayabilmeniz için Not Defteri’nin üst menülerindeki yardım sekmesinde Geri Bildirim Gönder seçeneği eklenmiştir.

Windows 10 1903 ile Not defterine Yeni eklenen kısa yollar

1- Not defteri açıkken, Yeni bir Not Defteri penceresi açmak için Ctrl + Shift + N klavye kısa yolunu kullanabilirsiniz.

2- Farklı Kaydet iletişim kutusunu açmak için Ctrl + Shift + S klavye kısa yolunu kullanabilirsiniz.

3- Not Defteri penceresini kapatmak için Ctrl + W klavye kısa yolunu kullanabilirsiniz.

Microsoft’un Not Defterindeki Kelimeyi Bing’de Ara

Not Defteri’nde Metin Yakınlaştırma Seviyesini Değiştirme

Not Defterinde Sözcük Kaydır

Windows Not Defterinde Tarih Ve Saatli Not Nasıl Oluşturulur

Not Defterinde Yanlış Yazıları Düzelt

“Windows 10 Not Defterindeki Yenilikler Ve Kısa Yollar” üzerine 2 yorum

Yorum yapın