Windows Görev Çubuğunda Ön İzleme(Aero Peek )Boyutunu Arttır

Aero Peek, kullanıcının ekrandaki açık tüm pencereleri “görebilme” olanağı sağlar; böylece masaüstündeki açık olan öğeleri doğrudan görebilirler.

Windows Görev Çubuğunda Ön İzleme(Aero Peek )Boyutunu Arttır

Aero önizlemesinin güzel olmasına karşın ön izleme boyutu oldukça küçüktür. Ön izlemeden metin okuyamazsınız veya video görüntüleyemeyebilirsiniz. Hele birde bilgisayarı uzaktan yönetiyor iseniz açık uygulamaların ön izleme boyutu yetersiz gelir. Peki, Aero Peek özelliğinin açık uygulamaların ön izlemesini gösterdiğini anlatmaya çalıştım. Şimdi gelelim konunun aslı olan bu küçük resim önizlemelerinin boyutunu arttırmaya.

Aero peek penceresinin önizleme boyutunu değiştir  

Görev çubuğunda açık olan uygulamaları kontrol etmek istediğimizde küçük ve bulanık önizleme yerine daha büyük bir ön izleme göstermek için bir script kodladık. Script ile zahmetsizce ön izleme boyutunu artırıp daha sonra yine tek tıkla eski haline geri alabilirsiniz. İşte adımlar:

Küçük resim önizlemelerini daha büyük yap

1- Makale sonundaki onizleme_boyutu.rar isimli dosyayı indirin.

2- Zip’den ayıklayın ve onizleme_boyutu.vbe isimli dosyaya çift tıklayın. Kullanıcı hesabı denetimi gelir. Evet butonuna tıklayın.

3- “Görev çubuğu ikon ön izleme boyut değerini belirleyin ” Bu pencereye ön izleme değerinin boyutunu yazacağız. Daha net bir ön izleme için örneğin 500 değerini kullanmak istiyorum. ( Vereceğiniz değerler microsoft’un verdiği üst değerin yada alt değerin daha altına inemez yada çıkamaz.)

Aero peek penceresinin önizleme boyutunu değiştir 

4- Ben örnek olarak 500 yazdım ve tamama butonuna tıkladım.

5- Ön izleme boyutunun 500 olarak ayarlandığına dair bir açılır bilgi penceresi geliyor.

Aero peek penceresinin önizleme boyutunu değiştir 

6- Tamam butonuna tıklayalım.

7- Değişikliklerin geçerli olması için dosya gezginin yeniden başlaması lazım penceresi geldiğinde yine evet butonuna tıklayın. Otomatik olarak dosya gezgini yeniden başlayacaktır.

Aero peek penceresinin önizleme boyutunu değiştir 

8- Artık ön izlemeyi kontrol edebilirsiniz.

Küçük resim önizlemelerini daha büyük yap

Küçük bulanık bir önizleme yerine daha büyük seçilebilir bir ön izleme oldu. Hepsi bu kadar….

Not: windows 7 –  Windows 8- windows 8,1 –  Windows 10 – Windows 11 de çalışır.

▼Download▼ Şifre:ceofix
Yayınlanma tarihi: 9 Mar 2019-son güncellenem tarihi  23-11-2023

“Windows Görev Çubuğunda Ön İzleme(Aero Peek )Boyutunu Arttır” üzerine 12 yorum

  1. Peki komple katabilmek mumkun müdür Windows 7 deki klasik temasindaki gibi aynı email yada resimleri üst üste gösterebilir miyiz.

    Yanıtla
  2. Süper olmuş elinize sağlık , öngörünümdekileri sayfayı açmadan okuyabilmek bana yanyana açılmış sayfalarda pratiklik kazandıracak , çok işime yarayacak

    Yanıtla

Yorum yapın