Windows’daki Tüm Servislerin Bir Listesini Oluşturalım

Bu makalemizde sistemimizde bulunan tüm servislerin bir listesini nasıl oluşturacağımızı açıklamaya çalışacağım.

Windows'daki Tüm Servislerin Bir Listesini Oluşturalım

Windows hizmetleri arka planda çalışan özel uygulamalardır, birçoğunun kullanıcı oturumu ile etkileşimi yoktur ve herhangi bir kullanıcı arayüzü bulunmaz. Hizmetler, Windows NT 3.1 ile başlatılan ve Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 gibi tüm modern Windows sürümlerini içeren Windows NT işletim sistemi ailesinin en önemli parçalarından biridir.

Normalde bazı üçüncü taraf yazılımlarını kullanırken tüm servislerin bir listesini kaydetmek bir tıkla yapılabilir. Mesela, Sysinternals in tanınmış bir işlem yöneticisi olan Process Explorer ile çalışan uygulamaların listesini dışa aktarabiliyoruz. Gel gelelim bazı durumlarda sadece windows’un sunduğu araçları kullanma iznimiz olur. Windows 10 hizmetleri yönetmek için birkaç araç sunar. Tek GUI aracı “Hizmetler” olarak adlandırılan özel bir MMC ek bileşenidir.

Windows servislerine nasıl ulaşırız?

1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için klavyedeki Win + R kısayol tuşlarına basın. Çalıştır kutusuna services.msc yazın. Ve açılan boşluğa aşağıdaki kodu yapıştırıp Tamam’a tıklayın. Veya Enter tuşuna basın.

services.msc

2. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Windows'daki Tüm Servislerin Bir Listesini Oluşturalım

Ne yazık ki servislerin bulunduğu bu arayüz bize servislerin bir listesini oluşturup dışa aktarmamıza izin vermez bu sebeple özel bir “sc” aracını kullanacağız.

3. Komut istemini Yönetici yetkilerinde çalıştıralım ve aşağıdaki komutu verelim.

sc query type= service > %SYSTEMDRIVE%\Users\%USERNAME%\Desktop\active_services.txt & %SYSTEMDRIVE%\Users\%USERNAME%\Desktop\active_services.txt

Dosya adını ve yolunu tercihlerinize göre değiştirin.

Windows servislerine nasıl ulaşırız?

Masaüstünüzde “active_services.txt” adlı bir metin dosyası oluşacaktır ve buda O anda çalışan servislerin listesini içerecektir. Bu dosyayı bir metin editörü uygulamasıyla açın( örneğin not defteri)

Windows servislerini .VBE ile görüntüleme

Bu CMD ile uğraşmak istemezseniz bir vbs ile kolayca servis listesini görüntüleyebilirsiniz.

1- Aşağıdaki indir butonuna tıklayın.

2- servis_listesi.rar isimli dosyayı indirip ayıklayın.

3- Sadece servis_listesi.vbe isimli dosyaya çift tıklamanız yeterlidir. Servis listesi hemen açılacaktır. Ve masa üstünde oluşacaktır.

Windows servislerine nasıl ulaşırız?

Bu servis listesi bilgisayarınızda çalışan şüpheli işlemlerin örneğin virüslü yazlımların arka planda çalışması gibi vakalarda bu uygulamaları tespit etmenizde çok işe yarayacaktır.

indir

Google Servislerindeki Resimler Nasıl İndirilir Yada Silinir

CodeMeter.Exe Nedir? CodeMeter.Exe Nasıl Kaldırılır?

Görev Yöneticisindeki İşlemler Alfabetik Nasıl Sıralanır

Görev Yöneticisindeki İşlemler Nasıl Kopyalanır

Yayınlanma tarihi: 15 Şub 2019-güncellenme tarihi : 03-11-2021“Windows’daki Tüm Servislerin Bir Listesini Oluşturalım” üzerine 8 yorum

    • @yiit

      Geri bildirim için teşekkür ederim. Test ettim. Script doğru çalışıyor ama manuel kodda hatta var. DÜzelttim. CTRL+F5 ile sayfayı yenileyin.Cmd’ye yönetici yetkisinde açın ve kodu kopyalayıp yapıştırın. Çalışacaktır.

      Cevapla

Yorum yapın