Android Telefona Virüs Bulaşır mı?Virüs Belirtileri Nelerdir

Android, dünyada en yaygın kullanılan mobil işletim sistemidir. Kötü amaçlı yazılımların telefonlarımıza ve tabletlerimize ulaşması biraz zor görünebilir. Ancak kötü amaçlı yazılım, Android de dahil olmak üzere mobil cihazlar için bir tehdit oluşturuyor.

Android Telefona Virüs Bulaşır mı?Virüs Belirtileri Nelerdir

Hiç merak ettiniz mi: Telefonumda virüs var mı? Asıl soru, kötü amaçlı yazılım ilk etapta bir Android cihazına nasıl bulaşacak?

Kötü amaçlı yazılım telefonlara, bilgisayarlara ve diğer elektronik cihazlara saldırabilir. Birçok kötü amaçlı yazılım türü vardır: virüs, reklam yazılımı, Truva atları, casus yazılım, solucanlar ve fidye yazılımı. Bu programlar, kişisel veri kaybından para kaybına kadar cihazınıza ciddi zararlar verebilir.

Android’deki kötü amaçlı yazılımlar daha yaygın olsa da, bu, iOS kötü amaçlı yazılımlarının farkında olmamanız gerektiği anlamına gelmez. Kötü amaçlı yazılım, her iki platformu da etkilemektedir .

Genel olarak, Android’ler Apple ürünlerinden biraz daha açık. Uygulamaları doğrudan internetten indirme yetenekleri akıllı telefonunuzu ve tabletinizi daha savunmasız bırakır ve bilgisayar korsanları bu avantajdan kolayca yararlanabilir. Android kullanıcıları ayrıca üçüncü taraf uygulamaları güvenilmez kaynaklardan indirebilir, yükleyebilir ve kaldırabilir.

Her zaman söylediğimiz gibi, Android’de kötü amaçlı yazılımlara karşı kendinizi korumak için en iyi yöntem “Bilinmeyen Kaynaklar” dan uygulamaları indirmek ve kurmaktan kaçınmaktır. Yalnızca resmi Google Play uygulama mağazasından uygulamalar indirin ve yüklemeden önce kullanıcı incelemelerini de kontrol ettiğinizden emin olun.

İkinci olarak, ziyaret ettiğiniz bağlantılara ve web sitelerine dikkat edin. Bilinmeyen kaynaklardan gelen isteklere herhangi bir sistem izni vermeyin.

İşte en popüler mobil kötü amaçlı yazılım türlerinden bazıları

Reklam Yazılımı – Reklamlar, pop-up şeklinde bir kullanıcıya gösterir, bazen kullanıcıların web sayfalarına veya uygulamalara istenmeden yönlendirilmesine neden olur

Bankacılık için kötü amaçlı yazılım – Kullanıcıların banka kimlik bilgilerini bilgisi olmadan çalmaya çalışır

Fidye yazılımı – Kullanıcılardan para talep eder ve karşılığında, “rehin tutulan” dosyaların ya da işlevlerinin serbest bırakılmasını vaat eder

Root Yazılımı – Esas olarak işletim sisteminin kilidini açan ve artan ayrıcalıklara sahip olan aygıtı “root eden yazılım”

SMS için Kötü Amaçlı Yazılım – SMS ücretleri ile sonuçlanan kısa mesajları göndermek ve engellemek için aygıtları yönetir. Kullanıcı genellikle faaliyetin farkında değildir

Casus Yazılım – Kullanıcıların cihazlarındaki eylemleriyle ilgili bilgileri kendi bilgileri veya izinleri olmadan izler ve kaydeder

Trojan – Kendisini görünüşte masum, meşru bir yazılımın içinde gizler

Telefonumda virüs olup olmadığını nasıl anlarım?

Kötü amaçlı yazılım bulaşmış bir telefon biraz farklı davranır. Köşelerde gizlenen kötü amaçlı yazılımlara sahip bozuk bir telefonunuz olabilir ve muhtemelen farkında bile olmazsınız.

Bir bilgisayarda olduğu gibi, bir Android cihazında kötü amaçlı bir yazılımın varlığına karşı sizi uyaran bazı uyarı işaretleri vardır. Telefonunuz aşağıdaki belirtileri gösterirse, buna neyin sebep olabileceğine daha yakından bakmanın zamanı gelmiştir.

1-İstilacı reklamlar: Çoğu pop-up reklam kötü niyetli değil, sadece sinir bozucudur. Ancak, tarayıcınız kapalı olsa bile Android veya iPhone’unuzda pop-up reklamlar görüyorsanız, bunlar verilerinizi çalmaya çalışan kötü amaçlı yazılımların neden olduğu kötü amaçlı pop-up’lar olabilir.

İndirdiğiniz son birkaç uygulamayı hatırlamaya çalışın ve bunlardan hangisi ile telefonunuza reklam yazılımı gelmiş olabilir, Hatırlayın. Uygulamayı hemen kaldırın.

2-Faturanızda açıklanamayan masraflar: Beklenmeyen masraflar bir virüsün sebebi olabilir. Kötü amaçlı uygulamalar telefonunuzu kullanarak ücretli sms, 4G bağlantısı veya telefon çağrıları yaparak para kazanmaya çalışırlar.

Bir açıklama için servis sağlayıcınıza başvurun. Mesajların nereden geldiğini öğrenirseniz, uygulamayı hemen silin.

3- Veri kullanımındaki artış:  Adware ile virüs bulaşmış telefonlar genellikle siber suçlular için kar sağlamak amacıyla arka planda istenmeyen tıklamalar yapar. Veri kullanımında aniden açıklanamayan ani bir artış görürseniz, telefonunuza kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabilir.

Hangi uygulamaların telefonunuzda en fazla veri kullandığını görmek için ayarlara gidin ve Veri üzerine dokunun. Şüpheli bir şey görürseniz, hemen bu uygulamayı kaldırın.

4- Telefonun aşırı ısınması ve düşük performans: Tahmin edebileceğiniz gibi, tüm bu yetkisiz arka plan etkinlikleri yalnızca veri kullanımınızı etkilemez, aynı zamanda pil ömrünüzü de etkileyebilir. Telefonunuz aniden aşırı derecede yavaşladı ve fazla kullanılmamasına rağmen çok hızlı ısınırsa, kötü amaçlı yazılımın bulaşmış olma ihtimali vardır. Telefonunuza virüs, solucan veya reklam yazılımı gibi kötü amaçlı yazılımlar bulaştığında, kötü  niyetlerini yaymak için telefonunuzun kaynaklarını kullanır.

Hangi uygulamanın en fazla gücü kullandığına genel bir bakış için Ayarlar’a gidin ve telefonunuzdaki Batarya/pil bölümünü açın. Sorunlu uygulamayı belirleyin ve orijinal bir uygulama olup olmadığını veya cihazınızda sorunlara neden olup olmadığını görmek için analiz edin.

5- Bilmediğiniz uygulamalar:  Android telefonlarda kötü amaçlı yazılımın yaygın bir belirtisi olarak, bilmediğiniz bir uygulama yüklendi ise bu uygulamaları hemen kaldırın.

6- Açıklanamayan telefon görüşmeleri ve mesajları: Android telefonunuzda virüs bulaşmasının bir belirtisi, garip ve açıklanamayan telefon görüşmeleri ve telefonunuzdan gelen sms’lerdir. Virüsler, bir cihazdan diğerine sms, e-postalar vb. Yoluyla yayılarak çoğalır. Telefonunuz virüslü ise, tüm bağlantılarınıza genellikle bağlantı içeren garip mesajlar gönderebilir.

Arkadaşlarınız sizden spam mesajları alıyorsa, telefonunuza virüs bulaşmış olabilir. Arkadaşlarından mesaj açmamalarını ya da linklere tıklamamalarını söyleyin. 

7- İnternet kendi kendine bağlanıyor: Virüsler ve diğer kötü amaçlı yazılımlar, mesajlarını yaymak için telefonunuzun verilerini kullanır. Telefonunuzun gizlice Wi-Fi ve veri bağlantılarınızı müdahaleniz olmadan açtığını görüyorsanız, bu kötü amaçlı yazılımlardan kaynaklanıyor olabilir. Bu programlar tercihlerinizi geçersiz kılabilir ve internete kendi başlarına bağlanabilir. Olağandışı internet etkinliği görürseniz, telefonunuzu virüslere karşı anti virüs programı kullanarak temizleyin.

Telefona Virüs Bulaştığında Ne Yapılmalı? 

Telefonunuzun virüs bulaştığını anlarsanız, en kısa sürede düzeltmelisiniz. Öncelikle, cihazı uçak moduna getirin. Bu, kötü amaçlı uygulamaların veri almasını ve göndermesini önler.

Android telefondan virüs nasıl kaldırılır

Şüpheli uygulamaları incelemek ve kaldırmak için, Ayarlar >> Uygulamalar veya Uygulama Yöneticisi’ne gidin. Listeye bakın ve garip ya da yabancı olan herhangi bir uygulama var mı inceleyin. Kaldırmak istediğiniz şüpheli uygulamaya dokunun; bu, Uygulama Bilgisi ekranını açar. İlk önce, uygulamanın veri önbelleğini “Önbelleği Temizle” ye basarak kaldırın. Ardından, “Verileri Temizle” düğmesine dokunarak uygulamanın verilerini silin. Bu adımlar tamamlandığında, uygulamayı kaldırmak için “Kaldır” düğmesine tıklayın.

Bazı kötü amaçlı uygulamaların yönetici erişimi olabilir ve kaldırılması da zor olur, ancak yolu vardır.

1. Adım: Güvenli Mod’a gidin

Windows gibi, Android’de Güvenli Mod’a girmek, çalışmalarını önlemek için tüm üçüncü taraf uygulamalara erişimi kapatır. Bu, Android telefonunuzun alışılmadık davranışının arkasındaki suçluyu bulmanıza yardımcı olacak harika bir uygulamadır.

– Telefonunuz Güvenli Moddayken sorun çözülürse, kötü niyetli bir uygulamanın suçlu olduğunu biliyorsunuzdur. Güvenli Mod ayrıca telefonunuzu herhangi bir girişim olmadan normal şekilde kullanmanızı sağlar.

Telefonunuz Güvenli Moddayken, Uygulamalar veya Uygulama Yöneticisi’ne gidin ve başka türlü kaldırılamayan inatçı uygulamaları kaldırın. Bazı kötü amaçlı uygulamalar da kendilerini yönetici durumuyla yüklemeyi başardığından, bu izinleri de silmeniz gerekir.

Uygulamanın adı gri ise ve hatta dokunamıyorsanız, virüsün kendisine Cihaz Yönetimi yetkisi verdiği anlamına gelir. Bu durumda, aşağıdaki üç adımı izleyin.

Yönetici Durumunu Kaldır: Bunu Ayarlar ve Güvenlik’e, ardından Cihaz Yöneticileri’ne dokunun. Sadece virüslü uygulamanın işaretini kaldırın ve bir sonraki ekranda Devre Dışı Bırak seçeneğine basın.

Uygulamayı kaldırın: Şimdi Uygulamalar menüsüne geri döndüğünüzde, virüslü uygulama artık gri renkte görünmeyecek. Normal bir şekilde  kaldırın.

Şüpheli uygulamalarınızı kaldırdıktan sonra Android telefonunuzu yeniden başlatın.

2-Silmeden önce virüsü taramak ve tanımlamak için iyi bir virüsten koruma programı kurun.

Her zaman söylediğimiz gibi, Android kötü amaçlı yazılımlarına karşı kendinizi korumak için en iyi uygulama “Bilinmeyen Kaynaklar” dan uygulamaları indirmek ve kurmaktan kaçınmaktır. Yalnızca resmi Google Play uygulama mağazasından uygulamalar indirin ve yüklemeden önce kullanıcı incelemelerini de kontrol ettiğinizden emin olun.

3- Fabrika ayarlarına sıfırlayın; Telefonunuzda bir virüs varsa, bu ortadan kaldırmak için kesin bir yoldur. Ancak, bunu yaparken telefonunuzu orijinal fabrika ayarlarına döndürürsünüz. Bu, o zamandan beri eklediğiniz her şeyi kaybettiğiniz anlamına gelir. Yani tüm bilgileriniz silinir.

Bu yardımcı konulara’da göz atabilirsiniz. 

Android Cihazı Güvenli Modda Başlat

Android Telefonlardan Uygulama- Oyun Silme

Android’de Kalıcı Uygulamaları Devre Dışı Bırak- Etkinleştir

Android’de Uygulama İzinlerini Ayarla

Uygulama Yüklemeden Android Cihazınızı Hızlandırmanın Yolu

Android Telefonunuzda Hafıza Mı Doldu: 7 Adımda Yer Açın

Android De Önbellek Ve Uygulama Verisi Ne Zaman Temizlemeli

Yayınlanma tarihi: 13 Şub 2019-edited dateÇ 07-07-2021“Android Telefona Virüs Bulaşır mı?Virüs Belirtileri Nelerdir” üzerine 8 yorum

 1. Bu çok faydalı bir yazı olmuş teşekkür ederim. Özellikle güvenlik konusunda paylaşıma daima desteğim tam. Çok sağolun değerli bilgiler için.

  Cevapla
 2. Elinize sağlık , özellikle akıllı telefonlar üzerinden internet baknacılığına giriş sağlayanlar çok daha fazla dikkatli olsunlar.

  Cevapla
 3. Son derece önemli bir konuya değinmişsiniz, bence çoğu kişinin telefonunda virüs var ama farkında bile değiller . elinize sağlık.

  Cevapla
   • @Nimet Tuba Öz

    Merhaba google arama etkinligimde benim girmediğim ve kötü amaçlı videoları ziyaret ettiniz diye gösteriyor .Bu durum telefonumda virüs olduğu anlamına geliyor. Virüs google arama etkinliğimi kontrol edebilir mi?

    Cevapla
    • @Asude Keser

     virüs o tarz siteleri arka planda açamaz. ya sen ziyaret ettin. yada virüs o siteyi açtı. Ama sen göremeden açamaz. mutlaka açıldığını görürsün. Böylecede google etkinliğini işler.

     Cevapla

Yorum yapın