Görüntülü Aramada İyi Görünmek İçin Neler Yapılmalı

Görüntülü arama yaparken daha iyi görünmenize yardımcı olacak ipuçlarını bu konumuzda sizler ile paylaşıyorum.

Görüntülü Aramada İyi Görünmek İçin Neler Yapılmalı

Akıllı telefonların kamera kalitesinin artması ile görüntülü görüşme muhtemelen bugünlerde hayatımızın bir parçası oldu. Hepimiz ailelerimizle iletişimde kalmak için  ve arkadaşlarla sohbet ederken kamera açıyoruz. Video görüşmeleri sırasında iyi görünmek ve iyi bir izlenim bırakmak önemlidir.

Gülümse, Kameradasın!

Moraliniz ne kadar bozuk olursa olsun, görüntülü görüşmelerde karşı taraf sizi göreceği için unutmayın ki bunu belli etmemeniz gerekir. Tabi ki karşı tarafın sıkıntınızı bilmemesini istemiyorsanız gizlemeniz gerekmez.

Aydınlatma

Görüntülü görüşmelerde aydınlatma oldukça önemlidir. Görüntülü aramayı nerede yapacak olursanız olun – odanızda, parkta, bir kafede veya üniversite kampüsünde – iyi aydınlatılmış bir yer seçmeniz gerekir. Doğal ışık cildinize sağlıklı bir ışıltı verirken, yanlış türde yapay ışık cildinizi sert, yüzünüzü yaşlı gösterebilir ve gözlerinizin altındaki gölgeleri ön plana çıkartabilir. Bu sebep ile mutlaka doğal ışığı tercih edin. Kameranın arkasından ve arkanızdan yüzünüze bir miktar ışık gelmesi mükemmel olmalıdır.

Göz teması kurmak

Web kamerasıyla görüntülü görüşme yapmak, dizüstü bilgisayarınızdan, tabletinizden veya telefonunuzdaki dahili kameradan daha iyi olabilir. Çünkü sabittir. Lakin cep telefonunda’da bir tripod, tablet yada telefon tutucu kullanırsanız iyi sonuç elde edersiniz. Kamerayı, ekrana baktığınızda, konuştuğunuz kişiyle göz teması kurmuş gibi görünecek şekilde ayarlamaya çalışmalısınız. İdeal kamera açısı, yüzünüzü ve vücudunuzun üst kısmını görüntülemelidir.

Duruş ve Beden Dili

Video görüşmeleri sırasında düz ve dik durun. Tabii ki, sıradan bir video görüşmesi yapıyorsanız önemli değil yani hattın diğer ucundaki kişi sizin enerjik ve coşkulu olduğunuzu düşünüyorsa duruşun önemi yok.

Aksi halde, arama süresi boyunca düz oturmaya çalışın. Yeterince yükseklik veren iyi ve rahat bir sandalye alın, böylece boynunuzu veya ayağınızı kaldırmanıza gerek kalmadan kameraya bakabilirsiniz. Rahat ve kendinden emin görünmeye çalışın.

Kıyafet ve Sunum

Aramayı evden yapsanız bile iyi giyimli olun. Konuşma sırasında tarzınız karşı tarafa güven verecektir. Çoğu video görüşmesi durumunda, vücudunuzun yalnızca üst yarısı görünebilir, bu nedenle üst giyime önem verin. Kameradaki sıcak renklerin donuk, parlak, çok parlak veya yansıtıcı renklerden daha iyi göründüğünü unutmayın. Video görüşmeleri söz konusu olduğunda, arka planı doğru seçmelisiniz. Aramayı ferah bir odada veya açık bir alanda yapmaya çalışın. Diğer taraftaki kişi arkanızda çekici bir manzara yada ortam görmeli, arka plandaki ortam sizin daha çekici görünmenizi sağlayacaktır.

Bağlantı

Videonun donuk ve kesintili görünmesini, aramanın yarıda kesilmesini istemiyorsanız bulunduğunuz yerdeki Wi-Fİ sinyalinin güçlü olduğundan emin olun. Bu tür aksaklıklar konuşmanızın akışını kesecek ve arayanın değerli zamanını boşa harcayacaktır. Ayrıca, kullandığınız kameranın merceğinin temiz olduğundan emin olun aksi halde karşı taraf kameradaki lekeler ile sizi görecektir.

Temel prensipleri çözdükten sonra tüm adımları doğru yaptığınızda, arayan ile fiziksel karşı karşıya bulunmasanız  bile anlamlı ve ilgi çekici bir konuşma yapabilirsiniz.

Yayınlanma tarihi: 6 Şub 2019- 27-03-2022

“Görüntülü Aramada İyi Görünmek İçin Neler Yapılmalı” üzerine 5 yorum

Yorum yapın