Güvenlik Duvarı İlke Alınamadı Hata Erişim Engellendi-Çözüldü

” Windows Güvenlik Duvarı İlke alınamadı Hata Erişim Engellendi Kod 5″ sorunu nasıl çözülür?

Güvenlik Duvarı İlke Alınamadı Hata Erişim Engellendi-Çözüldü

Geçtiğimiz günlerde testlerim sırasında Windows’un otomatik update’ini açık unuttuğum için laptop’um kullandığım sürümün sunduğu ara güncellemelerini otomatik alması ile sistem tuhaf çalışmaya başladı. Bende yedeğimi kullanmaya karar verdim. Her ne kadar yedek desem bile sıfır sistemin çok fazla değiştirilmemiş hali diyebilirim. Hal böyle olunca güvenlik duvarında değiştirdiğim ilkeleri tekrar ayarlamam gerekti. ( çünkü yedek içinde yoktu)

Lakin ilkeleri yeni baştan ayarlamak gibi derdim yok çünkü daha önceden ilkeleri yedeklemiştim. ( güvenlik duvarı ayar nasıl yedeklenir konusuna makale sonundaki linkten bulabilirsiniz) Tam yedeğimden güvenlik duvarı ayarlarımı geri alacaktım ki ” Windows Güvenlik Duvarı İlke alınamadı Hata Erişim Engellendi Kod 5″ penceresi ile karşılaştım.

Windows Güvenlik Duvarı İlke alınamadı Hata Erişim Engellendi Kod 5-www.ceofix.com

Yani aldığım yedeği geri yükleyemedim.

Güvenlik duvarının sorunu anlamak için Mirosoft’tan diagnostic tool ( sorun giderici aracını indirdim. ) Buradan sizlerde indirebilirsiniz. 

İndirdiğim dosyaya sağ tıkladım ve engellemeyi kaldırdım. Uygulama tamam deyip. Çift tıklayıp çalıştırdım. İleri dedim ve bekledim.

engellemeyi kaldır

Sorun virüs yazılımı olduğuna dair bir bilgi verdi.

Güvenlik duvarının sorun giderici - www.ceofix.com

Kullandığım antivirüs yazılımı olan kaspersky’ı sağ tıklayıp çıkış ‘ seçtim. Kaspersky’ı kapatıp güvenlik duvarı ilke yedeğimi tekrar kullanmak istedim. Ancak ” Windows Güvenlik Duvarı İlke alınamadı Hata Erişim Engellendi Kod 5″ penceresi le yeniden karşılaştım. Sorun virüs programı için kaspersky’ı açıp çalışmasını durdurup çıkış yapmak istediğim. Lakin bunda da başarılı olamadım.

Kaspersky’ın versiyonunu kontrol ettiğimde eski sürüm olduğunu farkettim ve güncellemeyi düşündüm. Kaspersky üzerinde de zaten güncelleme olduğu görülüyordu ve güncelle butonuna tıkladım. Çok güzel işte bu güncellendi diyemeyeceğim , çünkü artık kaspersky kendini bile güncelleyemedi. Kaspersky uygulama yükleme hatası verdi.

Kaspersky uygulama yükleme hatası

Çözüm elbette ki kaspersky anti virüs yazılımını kaldırmaktı. Ve aynen virüs yazılımını bilgisayardan kaldırdım. Virüs programının uygulama verilerinin bilgisayarda kalmasına izin vermedim.

kaspersky anti virüs yazılımını kaldırmak

Ayrıca, yazılımları bilgisayardan kaldırmak için revo , hibit uninstaller isimlerinde yazılımlar var. Ben hibit isimli ücretsiz ve portable olanını tercih ettim. Hibit ile yazılımı hiç kalıntı bırakmayacak şekilde kaldırdım.

Ve antivirüs yazılımı kaldırdıktan sonra tekrar kontrol ettim. Gerçekten harika, düzelmişti. Artık güvenlik duvarı yedeğimi hatasız aktarabiliyordum. E tabii ki virüs programı olmadan olmaz. Yine aynı yazılımın güncel versiyonunu web sayfasından indirip kurdum. Test için güvenlik duvarı ayarlarımı değiştirdim. Ve yine eski yedeğimi aktardım. Sonuç: eski yedek yine sorunsuz çalıştı.

Windows Güvenlik Duvarı İlke alınamadı

Hata Erişim Engellendi Kod 5 uyarısının çözümü olarak yukarıdaki anlattıklarımı yaptım. Kısaca buna sebebiyet veren anti-virus yazılımının güncel olmaması idi. Ancak kaspersky yazılım güncellemesini otomatik olarak yapması gerekirken güvenlik duvarının bozulan ayarları sebebi ile yapamamıştır. Ki, bu ayarların bozuk olmasının sebebi ise de o sürümündeki kaspersky’In hatasıdır. Evdeki diğer kullanımda olan laptop’a baktığımda da kaspersky’ın güncel olmadığını otomatik update’i yapamadığını gördüm. Ve güvenlik duvarı ayarlarında soruna baktım. Aynı” Windows Güvenlik Duvarı İlke alınamadı Hata Erişim Engellendi Kod 5″ uyarısını diğer bilgisayarda da veriyordu.

Sizlerin de bilgisayarındaki Kaspersky sürümü güncel değil ise lütfen güncelleyin. Aksi halde güvenlik duvarı ile ilgili zaman zaman hatalar alırsınız.

Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir:

Wise Care 365 İle Bilgisayarı Hızlıca Temizle Ve Hızlandır (ceofix.com)

iObit Advanced SystemCare Pro Özellikleri Nedir-İndir Yükle (ceofix.com)

Güvenlik Duvarı Ayarları Nasıl Yedeklenir

Windows Defender Güvenlik Merkezi İkonu Kaldır

Yayınlanma tarihi: 24 Ara 2018-Son güncellenme tarihi: 18-11-2021

“Güvenlik Duvarı İlke Alınamadı Hata Erişim Engellendi-Çözüldü” üzerine 4 yorum

  1. Kaspersky sürümüm eski lakin Güvenlik duvarının çalışmadığını farketmemiştim , güncelleyeyim , elinize sağlık

    Yanıtla

Yorum yapın