Bir Sürücünün Güncellenme Tarihini Bulalım

Bir Sürücünün Güncellenme Tarihini Bulalım

Sürücü güncellemeleri , güvenlik ve stabilite için gereklidir gel gelelim eğer donanımla ilgili herhangi bir sorun ve şikayetiniz yoksa ve herşey düzgün çalışıyorsa sürücü (Driver) güncellemesi yapmanız stabiliteyi riske atabilir. Mesela Ethernet bağlantınız sebepsiz yere düşüyorsa veya yazıcınız düzgün yazdırma yapmıyorsa.

İlk olarak varsa güncel sürücüsünü yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bu kuralın ana istisnası video sürücüleridir. Diğer sürücülerden farklı olarak, özellikle yeni oyunlarda yeni video sürücüleri performans artışına yol açabilir. Bazende yeni sürücüler sorunlara sebep olabilmektedirler , özellikle mavi ekran hataları en çok sürücü (Driver) güncellemesinden sonra oluşmaktadır. Böylesi bir durumda Bilgisayarı güvenli mod da başlatıp bu soruna sebep olan sürücünün kaldırılması gerekir.

Bir sürücünün en son ne zaman güncellendiğini nasıl anlarız? ( makale altındaki videoyu da izleyebilirsiniz:)

Sürücünün en son ne zaman güncellendiğini bulmanın iki farklı yöntemi mevcuttur bunlardan ilki Aygıt yöneticisine gidip bakmak. Bunun için çalıştırdan aşağıdaki komutu vererek Aygıt yöneticisini açalım.

devmgmt.msc

Açılan aygıt yöneticisinde mesela ben dahili grafik kartı sürücümün en son ne zaman güncellendiğini bulacaksam , sürücüye sağ tıklayıp özellikler deriz.

Bir Sürücünün Güncellenme Tarihini Bulalım

Ardından Ayrıntılar sekmesine geçip aşağı açılır menüden Yükleme tarihi kısmını seçersek, sürücünün son güncellendiği tarihi buluruz.

Bir Sürücünün Güncellenme Tarihini Bulalım

Sürücü güncelleme tarihlerine birde; Ayarlar – Güncelleştirme ve güvenlik – Güncelleştirme geçmişini görüntüle kısmından da ulaşabiliriz.

Windowsda Sürücü Güncellemelerini Durdur

Windows’da Sürücü İsimlerini Değiştirme

Windows 10 Aramaya Sürücü Konumu Ekle Ve Dizin Oluştur

Yayınlanma tarihi: 22 Ara 2018-güncellenme tarihi: 25-09-2022

“Bir Sürücünün Güncellenme Tarihini Bulalım” üzerine 6 yorum

  1. Çok teşekürler, daha geçen gün lazım oldu ama nasılını bilmiyordum ilaç gibi geldi bu bilgi , ellerinize sağlık

    Yanıtla

Yorum yapın