Excel’de Onay Kutulu Yapılacaklar Listesi Hazırla

Düzenli olarak her ay yenilenen sürekli alınan yada yapılan görevler için excel’de onay kutulu bir yapılacak listesi hazırlayabiliriz.

Excel'de Onay Kutulu Yapılacaklar Listesi Hazırla

Gerek ev, gerek iş için hazırlanan pek çok alınacak yada yapılacak listeleri vardır. Peki alınacak ve yapılacak listesi hazırlarken yanlarında bir onay kutusu olsa ve yapılan işlerin yanına onay kutusu ile bir tik atılsa tüm işlerimiz daha kolay olmaz mıydı?

Excel’de onay kutulu yapılacaklar listesi nasıl hazırlanır?

Alışveriş yada yapılacak listenizi hazırladıktan sonra tek seferde net görüp karar verebileceğiniz  yaptığınız işlemlere bir tik atarak yapılamayan işlemlerinizi ayırt edebileceğiniz bir onay kutusu hazırlamak için aşağıdaki adımları takip edin. ( Makale sonundaki videoyu da izleyebilirsiniz)

1- Bir Onay kutusu oluşturmak için, şerit üzerindeki Geliştirici sekmesini etkinleştirmeniz gerekir . Geliştirici sekmesi excel’inizde görünmüyor ise makale sonundaki “Excel’de Geliştirici Sekmesini Göster Yada Gizle” linkine tıklayıp geliştirici sekmesini aktif edin.

2- Yapılacaklar listenizi oluşturun.

3- Geliştirici sekmesine tıklayın

4- Şeritteki araçlardan “Ekle” butonuna tıklayın. Ve ” Form denetimleri onay kutusu” na tıklayın.

Excel'de Onay Kutulu Yapılacaklar Listesi Hazırla

5- Onay kutusunu eklemek istediğiniz hücreye tıklayın. Onay kutusunun sağında hemen bir metin olduğunu göreceksiniz. Metini istemediğimiz için onay kutusu seçiliyken, onay kutusunun yanındaki metni vurgulayın ve silin.

Excel'de Onay Kutulu Yapılacaklar Listesi Hazırla

6-Metni sildikten sonra onay kutusu denetimi otomatik olarak yeniden boyutlandırılmaz. Yeniden boyutlandırmak isterseniz, onay kutusunu seçmek için hücreye sağ tıklayın ve onay kutusuna sol tıklayın.

Excel'de Onay Kutulu Yapılacaklar Listesi Hazırla

7-Köşelerdeki dairelerle seçilecektir (yukarıda gösterildiği gibi). Ana hatları, onay kutusunun boyutuna göre yeniden boyutlandırmak için sağ taraftaki dairelerden birini onay kutusuna doğru sürükleyin. Ardından, onay kutusunu hücrenin merkezine taşıyabilirsiniz.

8- Geriye artık onay kutusunu diğer alttaki hücrelere kopyalamak kaldı. Yapılacaklar listesi öğelerine tek tek onay kutusu hazırlamak yerine elbette kopyalayacağız. Bu kopyalama işlemi biraz dikkatle yapılması gerekiyor. Onay kutusunu içeren hücre seçilemez, seçmek istediğinizde kutuya tik atar veya kaldırır. Onay kutusunu seçebilmek için çevresindeki bir hücreyi seçin ve klavyenizdeki ok tuşları ile onay kutusunun olduğu hücreye ilerleyin.

Onay kutusu olmadan çevresindeki herhangi bir hücreyi seçin. Ardından, onay kutusuyla hücreye gitmek için klavyenizdeki ok tuşlarından birini kullanın. Ve fare imlecinizi, seçili hücrenin sağ alt köşesinde, artı işaretine dönüşene kadar bekleyin. Artı işaretini gördükten sonra  tıklayıp aşağı doğru hücrelere sürükleyin. Ve bırakın.

Excel'de Onay Kutulu Yapılacaklar Listesi Hazırla

Onay kutuları diğer hücrelere kopyalanacaktır.

Excel'de Onay Kutulu Yapılacaklar Listesi Hazırla

Excel Ve Word’de Geliştirici Sekmesini Göster Yada Gizle

Excel Hücrelerde Farklı Para Birim Simgesi Nasıl Kullanılır

Excel’de Özel Yapıştır İle Sütunları Taşı

Excel’de Düşeyara Formülü İle Arama

Excelde Belirli Sütun Ve Satırları Dondur

Excel’de Doldurma Tutamacını Gösterme Ve Gizleme

Excel’de Bul Ve Değiştir İle Dosyalarını Düzenle

3 Farklı Yöntem İle Excel’de Bir Sayının Karekökünü Bulalım

Excelde Bir Hücre Biçimi Diğer Hücrelere Nasıl Uygulanır

Excel’de Hücre Oluşturma Ve Toplama İşlemi

Excel Ve Word’de Geliştirici Sekmesini Göster Yada Gizle

Yayınlanma tarihi: 2 Ara 2018,GÜncellenme tarihi:06-04-2023

“Excel’de Onay Kutulu Yapılacaklar Listesi Hazırla” üzerine 14 yorum

  1. Çok güzel bir ipucu alışveriş listesi değil ama farklı konularda işime yarayacak, elinize sağlık

    Yanıtla
  2. Vaay bunun yapılabildiğini bilmiyordum artık kullanırım inanılmaz işimi kolaylaştıracak bende hücreleri renklendiriyordum , elinize sağlık

    Yanıtla

Yorum yapın