Windows’da Yazı Boyutunu Büyütme

Windows 10 ve Windows 11 de dosya gezgininde ve ayarlar menüsünde artık zahmetsizce yazı boyutunu büyütebiliriz. 1809 ve üstü sürümlerdeki yazı tipi boyutunu büyütme hayatı daha kolaylaştıracak.

Windows 10 Yazı Boyutunu Büyütme

Yazı boyutu görme sorunu olanlar için önemlidir. Bilgisayara yaklaşmadan kolayca her şeyi seçkin görmeyi kim istemez. Microsoft’un Windows 10’a eklediği en güzel özelliklerden biri diyebilirim. Şimdiye kadar, Dosya Gezgini’nin yazı tipi boyutunu ve sistemde diğer yazılar için boyutu değiştirmenin bir yolu yoktu.

Tek çözüm, ölçeklemeyi değiştirmekti. Şimdi ise zahmetsizce çok kolay bir yöntem ile windows’un görüntüleme yazı boyutunu değiştirebiliriz. Yazı boyutunu değiştirdiğimizde dosya gezgini, başlat menüsü, ayarlar , denetim masasında bazı kısımlar, bazı uygulamalar gibi pek çok alanda geçerli oluyor. Kısacası, Dosya Gezgini’nin metin boyutunu arttırdığınızda veya azalttığınızda, yeni metin boyutu işletim sisteminin diğer alanlarına da uygulanıyor.

Windows 10 1809 ve üst sürümlerdeki  yazı boyutu büyütme ile bilgisayarı kullanırken pek çok alanda avantaj sağlayacak. İşte bu yazı büyütme ayarı nerde ve nasıl değişiyor kısmına geldik. Lütfen adımları takip edin.

Windows 10’da Yazı boyutu nasıl değiştirilir?

Başlat menüsüne tıklayın.

Ayarlara tıklayın ve ardından “Erişim kolaylığı” na tıklayın.

Erişim kolaylığı ayarlarında ” Monitor” Ayarlarından Metni büyüt altındaki scalayı sağa doğru sürükleyin.

Windows 10'da Yazı boyutu nasıl değiştirilir? Yukarıdaki örnek yazı boyutunu göreceksiniz. İstediğiniz büyüklüğe geldi ise değişikliğin geçerli olması için uygula butonuna tıklayın. Değişikliği uygulamak için bilgisayarınızı yeniden başlatmanıza gerek yok. Yeni yazı tipi boyutu, Uygula düğmesini tıkladıktan sonra birkaç saniye içinde uygulanacaktır. “Lütfen bekleyin” yazısı ekrana geldiğinde Bu sürede hiç bir şey yapmayın ve bekleyin.

Yazı tipi boyutunu  değiştirdikten sonraki görüntü:

Windows 10 Yazı Boyutunu Büyütme

Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir:

Not Defteri’nde Metin Yakınlaştırma Seviyesini Değiştirme

Chrome’da Yazı Tipi Boyutu Nasıl Arttırılır?

Komut İstemi Yazı Rengi Ve Boyutu Nasıl Değiştirilir

Komut İstemi İçin Varsayılan Pencere Boyutunu Ayarla“Windows’da Yazı Boyutunu Büyütme” üzerine 9 yorum

  1. bu yöntemi uygulayınca başlat, internet tarayıcılarındaki siteler, görev çubuğu, ikonlar dahil herşey büyüyor sadece metin boyutunu büyütmek istiyorum başka yolu yokmu?

    Cevapla
  2. Microsoft nedense bu ayarı ikide bir ya kaldırıyor yada değiştiriyor , tekrar kyması sevindirici , elinize sağlık

    Cevapla

Yorum yapın