Çalışan Uygulamalar Hangi Dizinde Nerede Çalışıyor?

Windows 10’da görev yöneticisinde iken Komut satırını gösterme özelliği ile bir programın nerede çalıştığını tespit edebiliriz. 

Windows 10'da Görev Yöneticisinde Komut Satırını Gösterme

Windows 10’da, görev yöneticisi ile çalışan uygulamaları görebilirsiniz. Çalışan uygulamaları görüntülemek ne işimize yarayacak ben zaten çalıştırdıklarımı biliyorum diyebilirsiniz. Ancak sizin görmedikleriniz ve çalıştırmadığınız pek çok uygulama arkada çalışabilir. Hatta zaman zaman bunu kontrol etmelisiniz. Sebebi ise bilgisayara yüklediğiniz herhangi bir yazılım ile bilgisayara virüs bulaşabilir ve otomatik olarak arka planda çalışarak bilgisayarı yavaşlatabilir. Görev yöneticisinde çalışan işlemleri kontrol ederken bilmediğimiz bir uygulamanın arka planda çalıştığını görürseniz sonraki adımda bu programın nerede çalıştığını bulmak olmalıdılır. İşte adımlar:

Görev Yöneticisinde Komut Satırı Nasıl Gösterilir?

CTRL+SHIFT+ESC tuş kombinasyonu ile görev yöneticisini açın yada görev çubuğunda boş bir alana sağ tıklayıp görev yöneticisini seçin.

Görev yöneticisinde işlemler sekmesinde iken ad yada CPU gibi ayrılan bölmelerden birinin üzerine işaretçinizi getirip sağ tıklayın. Ve Komut satırına tıklayın.

Windows 10'da Görev Yöneticisinde Komut Satırını Gösterme

Komut satırı görev yöneticisinde aktif olacaktır.

Windows 10'da Görev Yöneticisinde Komut Satırını Gösterme

Artık hangi program hangi klasörün içerinden çalışıyor yolunu rahatça bulabileceksiniz.Aşağıdaki linkere göz atmayı unutmayın.

Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir

Görev Yöneticisindeki İşlemler Alfabetik Nasıl Sıralanır

Görev Yöneticisi’nde Yeni Görev Nasıl Çalıştırılır

Görev Yöneticisindeki İşlemler Nasıl Kopyalanır

“Çalışan Uygulamalar Hangi Dizinde Nerede Çalışıyor?” üzerine 8 yorum

Yorum yapın