Cep Telefonuna Hızlı Arama Ata

android hızlı arama

Cep telefonları ve kayıtlı aramalar vs artık telefon numaralarını ezberlemiyoruz. Fakat hala hayatımıza geçirebileceğimiz kolay yöntemler arıyoruz. Aramak istediğimiz kişileri cep telefonunun kayıtlar yada kişiler olarak adlandırılan telefon rehberinden aramak yerine farklı yöntemler seçip telefon rehberindeki kişileri hızlıca aramak yoluna gidiyoruz. İşte bugünkü konumuzda bu yöntemlerden biri olan hızlı arama konusunda bilgi aktaracağım.

Android telefonda hızlı aramaya numara nasıl eklenir?

Aslında hızlı arama cep telefonların ilk çıktığı günlerinden beri tüm telefonlarda mevcut. Daha da ötesi cep telefonları çıkmadan önce evdeki telsiz telefonlarda bile hızlı aramalar mevcuttu. Android telefonda da hızlı aramaya numara atamayı yapabilirsiniz. Elbetteki widget eklemek de farklı bir yol olabilir. Widget eklemeyi de başka bir konuda anlatmayı tercih ediyorum ve hızlı arama atamanın yoluna geçiyorum.

Hızlı aramaya numara atama 2 ‘den 9 kadar yapılır. 1 numarası her zaman sesli mesaj için otomatik olarak ayrılmıştır.
Atanılan numaralarda kimlerin olduğunu aklınızda tutmalısınız. Aksi halde hatalı arama yapabilirsiniz.

Telefon araması yapmak için arama menüsüne girelim. Telefon numaralarından hangi numaraya hızlı arama atayacaksanız numaraya dokunun örneğin 2 ‘ye dokunun ve yeşil arama butonuna dokunun.

android hızlı arama

Hızlı arama ayarları otomatik olarak açılacaktır.

Yine buradan resimde de gördüğünüz gibi 2 ila 9 arası atanılacak numaralar boşta. Numara atamak için tekrar 2’ye dokunuyorum ve kişiler ( telefon rehberi açılıyor. Buradan 2 numarasına atanacak kişiyi seçiyorum. ) ve hızlı arama ayarlarında geri menüsüne dokunarak çıkıyorum.

android hızlı arama ayarları

Artık yapmam gereken sadece 2 yada 3 – 5 gibi numaralara uzunca basarak o kişiyi aramak yada numaraya dokunup yeşil arama butonuna dokunarak da arama yapabilirsiniz.  Hepsi bu kadar…

Android Telefonda Rahatsız Etmeyin Modunu Kişiye Özel Yap

Android Yıldızlı Kişiler- Favoriler Nasıl Yapılır?

Yayınlanma tarihi: 22 Tem 2018- editlenme tarihi 23-06-2018

“Cep Telefonuna Hızlı Arama Ata” üzerine 9 yorum

  • @Cemal

   Yanlışlıkla ayarlamak pek mümkün değildir. Çünkü o numara zorunludur. düzenlenemez. Çok eski telefon modellerinde belki bu yapılabilir. Eğer öyle ise numarayı hızlı aramadan kaldırın. Tam olarak şu şekilde yapılır diyemiyeceğim. Çünkü bunu yapabilemem için telefondaki menüleri görmem lazım.

   Yanıtla
  • @Mehmet Aslan

   Değiştirme amaçlarının farklı sebepleri olabilir. örneğin tasarım ve dizayn olarak “Hızlı Tuş Atamayı” farklı bir sınıf içinde alt seçenek olarak ayarlayabilirler. şirketlerin en sevdiği şey daha minimalist ve düzenli olmaya çalışmak.

   Aslında hızlı tuşla aramanın mantığı eski tuşlu telefonlardan da geliyor biraz. Düşünsene 100 kişi kayıtlı bir telefonda “Zeki veya “Zekiye” isimli arkadaşı olan kişiyi. Rehberinde arama seçeneği bile bulunsa direk tuşa basmak varken rehbere girip Z harfine basmak bile insanı üşendiriyor.

   Gelişen teknoloji İle dokunmatik ekranlarda kişinin ismini sayılar cinsinden bile yazabiliyoruz.

   Aslında biraz da kötü bir şey teknoloji geliştikçe üşengeçlik ve tembellik kavramları insanlarda fazlasıyla artıyor. eskiden çok sabırlı olan insanlar şimdi en ufak bir internet yavaşlamasında kafayı yiyior.
   Ancak Acil bir durumda 112 gibi numaraları sadece bir tuşu 2 saniye basılı tutarak aramak da faydalı bir şey.

   en kısa tavsiyem. madem yeni teknoloji bir telefon alıyoruz. Sınırlı sayıda seçenek bulunan ayarlar kısmını baştan sonra bir gözden geçirip telefonumuzun ayarlarına sabırla bakmalıyız. Hem gereksiz şeylerden kurtuluruz hem güvenliğimizi sağlarız hem de telefonumuz hakkında bilgi sahibi oluruz.

   Telefonda bir şey değişince “yiyeenim şu telefona bak bi sen anlarsın diyip” teknolojiyi sadece gençlere bırakmamak lazım. 🙂

   Yanıtla
 1. Bendeki telefon Oreo 8.1 ya ben yapamadım yuada bu özellik yok , ellerinize sağlık güzel bir bilgi paylaşımı olmuş.

  Yanıtla

Yorum yapın