Excel’de Düşeyara Formülü İle Arama

İçerisinde pek çok verinin olduğu dökümanlar da genellikle belirli bir bilgiyi aramak için CTRL+F ile arama yaparız. Ancak her ne kadar Excel’de CTRL+F fonksiyonu çalışıyor olsa bile pek çok sayı, isim, yüzdelerin bulunduğu tablolarda CTRL+F ile arama yapmak sadece işinizi aksatır.

Excel'de Düşeyara Formülü İle Arama

Neden Excel’de CTRL+F ile arama yapmak işi aksatır?

1- Pek çok sayfa ve satır arasında gezinmek zorunda kalırsınız.

2- Aynı rakamı birden fazla satır ve sütunda bulursunuz.

3- Benzer pek çok rakam arasında dolaşmanıza sebep olur. Aramalarınızda nokta atışı yapamazsınız.

Bu sebep ile Excel’de belirli bir değeri aramak için genellikle Düşeyara formülü kullanılır. Düşeyara (vlookup) formülünün nasıl kullanıldığına gelecek olursak dikkatle yapıldığında çok kolay olduğunu sizlerde göreceksiniz.

Excelde Düşeyara (VLOOKUP) İşlevi Nedir? 

Düşeyara excelde tüm satırlar baştan aşağı dikey olarak taraması anlamına geliyor. Düşeyara formülü oldukça kolaydır.

=DÜŞEYARA(arama aralığı, arama değerinin yer aldığı aralık, aralıkta dönüş değerini içeren sütunun numarası, isteğe bağlı olarak yaklaşık eşleşme için DOĞRU veya tam eşleşme için YANLIŞ.

Daha açıklayıcı olması için aşağıdaki işlemler ile açıklayacağız. Örneğin elimizde 10 yıllık dolar verisinin olduğu bir excel tablosu var. Ve aradığımız ise belirli bir tarihe ait olan doların kapanış kuru. Şimdi aşağıdaki adımlarda düşeyara formülü ile ilgili tarihe dayalı doların kapanış kurunu nokta atışı ile bulacağız.

Excel’de ilgili tabloyu açalım. Ve yeni bir sayfa ekleyelim.

Aradığımız tarihi ve aradığımız birim için hücrelere belirleyici isim yazalım. Benim aradığım hangi tarihte  ve döviz kapanışı ne kadardı?

Excelde Düşeyara (VLOOKUP) İşlevi Nedir?

Arama yapmak istediğimiz verinin olduğu hücreyi seçelim. örneğin döviz kurunu aradığım için dövizin altındaki hücreye tıkladım. ( sizin excel sayfanızda belki koli adedi yada öğrencilerin isimleri. Örnek olarak döviz’in altındaki hücreyi seçtim) Hücreyi seçtikten sonra otomatik toplamın yanındaki küçük ok simgesine tıklayıp , açılan menüden diğer işlevleri seçtim.

Excelde Düşeyara (VLOOKUP) İşlevi Nedir -

Karşımıza işlev menüsü gelecektir. işlev ara kısmına düşeyara yazıyoruz. Ve git butonuna tıklayın. Altında işlev seçin düşeyara’yı göreceksiniz. Seçin ve tamam butonuna tıklayın.

 düşeyara işlevi -

Nerede arama yapmak istiyorsak aranan değer hücresine tıklayalım. Örneğin ben tarih de arama yapmak istediğim için tarih hücresine tıkladım. A2 hücresini hemen kutucuğa atadı.

 düşeyara değişkeni

Şimdi Tablo dizisi kutucuğuna tıklıyorum ve Tablo dizisini seçmek için sayfa atlıyorum. B tarih ile başlayan hücreden L yüzdeli olan hücreye kadar enine tarayıp ve verilerin tamamını seçebilmek için satır sonuna aşağı doğru kaydırıyoruz.

Formul düşeyara formülü olduğu için tepeden aşağı tüm verileri tarayacak unutmayın. Eksik satır kalırsa arama sonucunda YOK yazar.

düşeyara formülü

Üstteki resimde gördüğünüz gibi Günlük olarak sayfalandırdığım sayfaya atlayıp ilgili hücreleri sola doğru taradım ve aşağı doğruda 2762 satırın hepsini seçtim.

Ve şimdi geldi sıra sütun indis sayısına. Sütun indis sayısının anlamı ise aradığımız değer kaçıncı sütünda. tarih ve o tarihe ait veriyi arıyoruz. Tarihin sağ yanındaki sütünlardan hangi veriyi bulmak istiyorsak o sütunun sayısını yazıyoruz.

Tarihten sonraki her boşluğu bir sütun sayacağı için sütun hesaplamanızı doğru yapmalısınız. Ben tarihin hemen yanındaki sarı ile renklendirdiğim sütundaki verileri öğrenmek istediğim için 3 yazıyorum. Eğer mavi sütundaki verileri isteseydim 5 yazacaktım.

Ve; aralık bak : mantıksal değere de YANLIŞ yazıp tamam butonuna tıklıyorum.

excel düşeyara formülü

Tamam butonuna tıkladıktan sonra değer yok diyecek bu çok normal. Çünkü ne aradığımızı yazmadık.

excel düşeyara formülü

Tarih kısmına aradığımız tarihi yazıyoruz. Örneğin 14.01.2018 yazıyoruz ve sonucu bize veriyor.

excel düşeyara hesapla

Hemen doğrulamasını da aşağıdaki resimde size göstermek istiyorum.

excel düşeyara hesapla

Excel ile ilgili diğer konular için aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz:

Excel Ve Word’de Otomatik Kaydetme Zaman Aralığını Değiştir

Excelde Belirli Sütun Ve Satırları Dondur

Excel’de Doldurma Tutamacını Gösterme Ve Gizleme

Excel’de Bul Ve Değiştir İle Dosyalarını Düzenle

3 Farklı Yöntem İle Excel’de Bir Sayının Karekökünü Bulalım

Excel Ve Word Belgelerini Etiketleyin Ararken Kolayca Bulun

Excelde Seçili Bir Alan Nasıl Yazdırılır

Excelde Bir Hücre Biçimi Diğer Hücrelere Nasıl Uygulanır

Excel Hücrelerde Farklı Para Birim Simgesi Nasıl Kullanılır

Yayınlanma tarihi: 18 Tem 2018-17-son güncelleme: 17-02-2024

“Excel’de Düşeyara Formülü İle Arama” üzerine 8 yorum

  1. Harkulade bir anlatım olmuş , bu formül inanılmaz işime yarayacak , elimde onbinlerce veri var ve aralarından bulması aşırı zor oluyordu

    Yanıtla

Yorum yapın