Android’de Uygulama İzinlerini Ayarla

Android'de Uygulama İzinlerini Ayarla

Android Telefonda yada Tablette pek çok uygulama yüklüyoruz. Ve yüklediğimiz uygulamalara genellikle pek çok izin veriyoruz. Uygulamalar ilk kurulumu sırasında ve daha sonra bildirimler yoluyla Fotoğraflar’a ve diğer donanımsal özelliklere erişim sağlamak ister. Birçok kullanıcı, kurulum adımlarını dikkatlice okumadığından, Galeri’de saklanan Fotoğraflarına erişimi , mikrofon ve konum erişimlerine izin verirler.

Bazı uygulamalarda bir veya daha fazla erişime izin vermezseniz o uygulama çalışmaz. İllaki o uygulamayı istiyorsanız elbette tercih sizindir. Erişim iznini verebilirsiniz. Ancak bazı uygulamalarda tam tersidir. İzni verseniz de vermesiniz de farketmez uygulama çalışmaya devam eder. Yada bazı izinleri kısıtlarsınız uygulama çalışır ama özellikleri kısıtlanır. Hemen örneklemek istiyorum:

Örneğin facebook uygulamasından yola çıkalım. Kurulumda tüm izinleri verdik. Dosya erişimi de dahil ve ses erişimide, sms erişimi, kişiler, kamera , konum takvime kadar hepsine erişim izni verdik. BU ne işimize yarayacak peki? Elbetteki facebook’da resim paylaşıyorsanız dosya erişimini açmanız lazım. Ancak Facebook’da mobilden resim paylaşmıyorsanız dosya erişimini kapatın. Facebook uygulamasının fotoğraflara erişmesine gerek yoktur.

Yada faceboook’da sesli yada görüntülü görüşmeler yada canlı yayınlar yapmıyorsanız kesinlikle ve kesinlikle kamera ve ses izinlerinin açık olmasına gerek yoktur.

Facebook’un ve diğer uygulamaların, fotoğraflarınıza erişimi, mikrofon erişimi, kişiler erişimi konum erişimi gibi özellikleri sizi rahatsız ediyorsa, Facebook’un Android Telefondaki Fotoğraflara diğer özelliklerine erişmesini engelleyebilirsiniz.

Android telefon yada tabletteki uygulama İzinlerini Değiştirme:

Android Telefondaki veya Tabletteki Uygulamaların izin ayarlarını kontrol edip değiştirmek için aşağıdaki adımları takip edin:

1. Android telefonunuzda veya Tabletinizde Ayarlar’a dokunun

2. Ayarlar ekranında aşağı kaydırın ve Uygulamaları seçin.

Android telefon yada tabletteki uygulama İzinlerini Değiştirme:

3. Uygulamalar ekranında aşağı kaydırın ve Facebook yada izinlerini kontrol edip değiştirmek istediğiniz uygulamayı seçin.

4. Bir sonraki ekranda, İzinler’e dokunun .

5. İzinler ekranında, uygulamanın kullanmasını istemediğiniz özelliklerin karşısındaki anahtarı kapalı konuma getirin.

Android telefon yada tabletteki uygulama İzinlerini Değiştirme:

Android Telefonlardan Uygulama- Oyun Silme

Android Telefonlar İçin En İyi Güvenlik İpuçları

Android Cihazlarda Uygulamalara Göre Konum Nasıl Kapatılır“Android’de Uygulama İzinlerini Ayarla” üzerine 6 yorum

 1. BENDE İZİNLER KISMI YOK! BENDE YOK üTFenNN

  Cevapla
  • Android sürümü kaç?

   Cevapla
   • Merhaba uygulama izinleri kısmı yok sürüm 5.1.1

    Cevapla
    • merhaba, 5.1.1 sürümünde uygulama izinleri yok.

     Cevapla
 2. Ellerinize sağlık aynen dediğiniz gibi ileri ileri deyip kurduğum birsürü uygulama var onların erişimlerini kontrol edeceğim , börtü böceği ayıklamak gerek 🙂

  Cevapla
  • 🙂 Gereksiz izinleri kaldırmak en mantıklısı.

   Cevapla

Yorum yapın