Android ‘de Kamera, Depolama Gibi Uygulama İzinlerini Ayarla

Android ‘de uygulamaların kamera, mikrofon, depolamaya erişmesini engelleyebilirsiniz.

Android 'de Kamera, Depolama Gibi Uygulama İzinlerini Ayarla

Android Telefonda yada Tablette pek çok uygulama yüklüyoruz. Ve yüklediğimiz uygulamalara genellikle pek çok izin veriyoruz. Uygulamalar ilk kurulumu sırasında ve daha sonra bildirimler yoluyla Fotoğraflar’a ve diğer donanımsal özelliklere erişim sağlamak ister. Birçok kullanıcı, kurulum adımlarını dikkatlice okumadığından, Galeri’de saklanan Fotoğraflarına erişimi , mikrofon ve konum erişimlerine izin verirler.

Bazı uygulamalarda bir veya daha fazla erişime izin vermezseniz o uygulama çalışmaz. İllaki o uygulamayı istiyorsanız elbette tercih sizindir. Erişim iznini verebilirsiniz. Ancak bazı uygulamalarda tam tersidir. İzni verseniz de vermesiniz de farketmez uygulama çalışmaya devam eder. Yada bazı izinleri kısıtlarsınız uygulama çalışır ama özellikleri kısıtlanır. Hemen örneklemek istiyorum:

Örneğin, facebook uygulamasından yola çıkalım. Kurulumda tüm izinleri verdik. Dosya erişimi de dahil ve ses erişimide, sms erişimi, kişiler, kamera , konum takvime kadar hepsine erişim izni verdik. BU ne işimize yarayacak peki? Elbetteki facebook’da resim paylaşıyorsanız dosya erişimini açmanız lazım. Ancak Facebook’da mobilden resim paylaşmıyorsanız dosya erişimini kapatın. Facebook uygulamasının fotoğraflara erişmesine gerek yoktur.

Yada faceboook’da sesli yada görüntülü görüşmeler yada canlı yayınlar yapmıyorsanız kesinlikle ve kesinlikle kamera ve ses izinlerinin açık olmasına gerek yoktur.

Bu nedenle, Facebook’un ve diğer uygulamaların, fotoğraflarınıza erişimi, mikrofon erişimi, kişiler erişimi konum erişimi gibi özellikleri sizi rahatsız ediyorsa, Facebook’un Android Telefondaki Fotoğraflara diğer özelliklerine erişmesini engelleyebilirsiniz.

Android Telefondaki veya Tabletteki Uygulamaların izin ayarlarını kontrol edip değiştirmek için aşağıdaki adımları takip edin:

(Makale sonundaki videoyu da izleyebilirsiniz)

1. Android telefonunuzda veya Tabletinizde Ayarlar’a dokunun

2. Ayarlar ekranında aşağı kaydırın ve Uygulamaları seçin.

Android 'de Kamera, Depolama Gibi Uygulama İzinlerini Ayarla

3. Uygulamalar ekranında aşağı kaydırın ve Facebook yada izinlerini kontrol edip değiştirmek istediğiniz uygulamayı seçin.

4. Bir sonraki ekranda, İzinler’e dokunun .

5. İzinler ekranında, uygulamanın kullanmasını istemediğiniz özelliklerin karşısındaki anahtarı kapalı konuma getirin.

Android 'de Kamera, Depolama Gibi Uygulama İzinlerini Ayarla

Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir:

Android Telefonlardan Uygulama- Oyun Silme

Android Telefonlar İçin En İyi Güvenlik İpuçları

Android Cihazlarda Uygulamalara Göre Konum Nasıl Kapatılır

Yayınlanma tarihi: 11 Tem 2018-editlenme tarihi 25-12-2020

 

“Android ‘de Kamera, Depolama Gibi Uygulama İzinlerini Ayarla” üzerine 10 yorum

 1. Geçenlerde arkadaşımla “uykusuzluk sorunum var” diyerek sohbet etmiştim. Son birkaç haftadır youtube sayfama öyle bir arama yapmamama rağmen, rahatlatıcı meditasyon fon müzikleri, uyutucu müzikler, uykusuzluğa birebir 1 saatlik yağmur sesi fon müziği, sabah erken kalkmak için… şeklinde videolar gelmeye başladı. Engellesem bile gitmiyorlar ve ben sorunun ne olduğunu çok iyi biliyorum 😀

  Faydalı paylaşımlar yapıyorsunuz teşekkür ederim size.

  Yanıtla
 2. Aynen dediğiniz gibi alakasız uygulamalar alakasız izinler istiyor en basit uygulama bile resimlere ve kişilere erişim istiyor , yoksa bunları kaydedip birilerine mi yolluyor diye şüüpheleniyor insan

  Yanıtla
 3. Ellerinize sağlık aynen dediğiniz gibi ileri ileri deyip kurduğum birsürü uygulama var onların erişimlerini kontrol edeceğim , börtü böceği ayıklamak gerek 🙂

  Yanıtla

Yorum yapın