USB Aygıtı Tanınmadı-Diski Biçimlendir Hatası

Pek çok kullanıcının zaman zaman parmak belleklerini USB yuvasına taktıklarında Sağ alt köşede USB aygıtı tanınmadı ve Diski biçimlendir penceresi ile karşı karşıya kaldıklarını tahmin edebiliyorum. Sorun genellikle sistemsel değildir disklerin hasar görmesi ile bu sorun ile karşılaşırsınız.

USB Aygıtı Tanınmadı-Diski Biçimlendir Hatası

Peki Neden bu hatayı alıyoruz? İşte hataya meydan veren olası sebepler:

1- Parmak belleği  “Donanımı Güvenle Kaldır” seçeneğini kullanmadan çıkarmak bu hataya sebebiyet verebilir.

2-Yada flash belleği çoklayıcı USB ‘ye taktığımızda portlardaki arıza yada kablodaki arıza nedeni ile kabloya dokunmak yada masada titreşim algılaması ile USB bağlantısını “Donanımı Güvenle Kaldır” seçeneğini kullanmadan çıkartmış olursunuz ve bu olay defalarca tekrarlandıktan sonra disk hata vermeye başlayacaktır.

3- Dosya sistemi bozulmuş olabilir.

USB aygıtı tanınmadı ve Diski biçimlendir hatası nasıl düzeltilir?

Hata geçici olabilir. Bilgisayarı yeniden başlatırsanız, sürücüyü veya aygıtı tekrar bağlarsanız ortadan kaybolabilir. Sorun devam ederse, yardımcı olabilecek bazı öneriler:

Tarama ve Düzeltme hatası

Hata penceresi bazen, hatayı gidermek için bir seçenek sunar. Açılır pencerede , Sürücüyü şimdi tara üzerine tıklayın ve taramanın işini tamamlaması için biraz bekleyin ve ardından, sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol etmek için sistemi yeniden başlatın. Hata penceresi kendiliğinden açılmaz ise disk tarama ve düzeltmeyi kendiniz açabilir ve taramayı gerçekleştirebilirsiniz.

Dosya gezginini açın. Bu bilgisayara tıklayın. Arızalı olan Flash belleği seçin. Diske sağ tıklayın. özellikleri seçin. Araçlar sekmesini aktif edin ve denetle butonuna tıklayın.

Tarama ve Düzeltme hatası

Varsa sürücü hataları düzeltilecektir.

Tarama ve Düzeltme hatası

Ayrıca CMD’den CHKDSK komutunu kullanarak bozuk kesimler için sabit diski el ile de denetleyebilirsiniz.

Donanım Sorun Gidericisini Çalıştırmak sorunun çözülmesine yardımcı olabilir.

Klavyeden Windows+R tuşlarına basın. Çalıştır kutusuna aşağıdaki kodu yazın.

msdt.exe /id DeviceDiagnostic

Açılan pencerede donanım ve aygıtlar  sorun gidericisini çalıştırmak için ileri butonuna tıklayın.

donanım ve aygıtlar sorun giderici

Sorun gidericinin görevini tamamlamasını bekleyin ve sistemi yeniden başlatın. USB cihazlarının şimdi çalışıp çalışmadığını kontrol edin veya bir sonraki çözüme geçebilirsiniz.

 

USB sürücüsünü yeniden yükleyin

Başlat menüsüne sağ tıklayın ve Aygıt Yöneticisi’ni açın. Taşınabilir aygıtları bulun ve sorunlu sürücüyü seçin. Sağ tıklayın ve Cihazı kaldır seçeneğini seçin ve ardından tüm bağlantı noktaları için aynı işlemi tekrarlayın.

Aygıt Yöneticisi

Şimdi, sürücüleri algılamak ve yeniden yüklemek için bilgisayarı yeniden başlatın.

Tüm bu hatalara karşın zaman zaman arızalı diski bilgisayara taktığınızda diskler okunabilir. Şanslı iseniz bu sırada flash belleğin içerisinden bilgilerinizi kopyalayıp alın. Ve diski biçimlendirin.

Son Olarak 

Diskiniz zaten bozuksa bu çözümler bir işe yaramayacaktır. Chipset güncelleme ile diski düzeltebilirsiniz. Ancak flash belleğin içerisinden verilerin chipset güncellemesinde yok olacağını unutmayın.

 

“USB Aygıtı Tanınmadı-Diski Biçimlendir Hatası” üzerine 11 yorum

  1. Hiç aklıma gelmemişti basitmiş. Ben doğrudan partisyon kurtarma uygulaması kullanıyordum. Emeğinize sağlık.

    Yanıtla
  2. Oldukça ayrıntılı ve ince detaylar içeren şekilde hazırladığınız bu makale için teşekür ederim

    Yanıtla
  3. Bu hatayı zaman zaman alıyorum ve diski biçimlendirsem bile bir süre sonra yeniden uyarı veriyor , birde dediklerinizi deneyeceğim umarım işe yarar ,elinize sağlık

    Yanıtla

Yorum yapın