Windows’da İnternet Kotanız Boşa Gitmesin

Windows’da İşletim sisteminiz tarafından istemsiz olarak yapılan yüklemelere arka plan yüklemeleri denir. Bunlar genellikle Windows 10’da yapılan güncellemelerdir ve izin istemeden otomatik olarak yüklenir. Güncelleme gereksinimleri olduğunda, bunların hemen güncellendiğini  fark edebilirsiniz.

Windows'da İnternet Kotanız Boşa Gitmesin

Karşıya yüklemeler ise windows’10 internet ve yerel ağdaki kullanıcılara kişiden kişiye dağıtılması demektir. (Peer-to-peer denilen torrent’dan aşina olduğumuz kişiden kişiye dağıtım’dır. )

Arka plan yüklemeleri ve karşıdan yüklemelerin bize zararı var mı?

Hem arka plan yüklemeleri hemde karşıya yüklemeler sistemin bant genişliğini etkiler ve belirli bir sınırdan sonra disk kullanımını doldurabilirler. Görev Yöneticisi’ni açın ve disk kullanım yüzdesini kontrol edin. Kırmızı renkte ise, sistemdeki yükü azaltmak için indirme işlemlerini sınırlamalısınız. Aksi halde bilgisayar kullanılmaz bir duruma gelir.

Windows 10 Arka plan yüklemeleri ve karşıdan yüklemeler nasıl sınırlandırılır?

1- Başlat menüsüne tıklayın. Ve ayarları seçin.

2- Ayarlardan “Güncelleştirme ve güvenlik” seçeneğine tıklıyoruz.

3- Sol menüden “Windows Update” e tıklayın. Ve “Gelişmiş seçenekler“e tıklayın.

4- Gelişmiş seçenekler menüsünden “Teslim iyileştirme“bağlantısına tıklayın.

Teslim iyileştirme

5- Teslim ve iyileştirme ayarlarında iken “Gelişmiş seçenekler” bağlantısına tıklayın.”

Teslim ve iyileştirme ayarları

6- Artık indirme ayarlarını kotanıza göre yapılandırabilirsiniz.

Arka plan güncelleştirme, Karşıya yükleme ayarında ve aylık karşıya yükleme sınırını belirleyebilirsiniz.

indirme ayarlarını kotana göre ayarla

Windows 10 Arka plan yüklemeleri ve karşıdan yüklemeler nasıl kapatılır?

Windows’un ağınızı kullanarak sizin bilgisayarınızdan diğer bilgisayarlara güncelleştirmeleri dağıtmasını önleyebilirsiniz.

Bunun için ise Ayarlar >Güncelleme ve güvenlik >Windows Update >Gelişmiş seçenekler >Teslim ve iyileştirme ekranında “Diğer bilgisayarlardan indirmelere izin ver” anahtarını kapalı konuma getirirseniz artık windows 10’un kişiden kişiye dağıtım özelliğini kapatmış olursunuz. Böyleliklede internet bant genişiliği sadece sizin harcamalarınıza kalmış olur.

Diğer bilgisayarlardan indirmelere izin ver

Eğer; kişiden kişiye bilgisayarlar arasında güncelleştirme dağıtımı açık ise aylık ne kadar upload yaptığınızı etkinlik izleme bağlatısından görebilirsiniz.

Bunun için ise Ayarlar >Güncelleme ve güvenlik >Windows Update >Gelişmiş seçenekler >Teslim ve iyileştirme ekranında >>> Etkinlik izleme bağlantısına tıklayarak indirme istatistiklerini takip edebilirsiniz.

indirme istatistiklerini

Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir:

Windows 10 İnternet Ağını Özel Yada Ortak Ağ Olarak Ayarla

“Windows’da İnternet Kotanız Boşa Gitmesin” üzerine 2 yorum

  1. Microsoft bizim bilgisayarlarımızı Güncelleme dağıtmak için kullanıyormuşta haberimiz yokmuş ayarı kapattım YUH diyorum artık , Ellerinize sağlık

    Yanıtla

Yorum yapın