CodeMeter.Exe Nedir? CodeMeter.Exe Nasıl Kaldırılır?CodeMeter.Exe Nedir? CodeMeter.Exe Nasıl Kaldırılır?-ceofix

Görev yöneticisinde çalışan programları kontrol ederken çalışan programlar arasında CodeMeter.Exe ‘yi gördüm. Daha önce hiç bu çalışan işlemi görmediğim için araştırmaya başladım. CodeMeter.Exe’nin windows bileşeni mi yoksa bir virüs mü olduğunu anlamak için bir kaç kontrol yaptım. Ve CodeMeter.Exe’yi araştırmaya başladım.

Öncelikle CodeMeter.Exe bir windows bileşeni değil. Virüs mü? Derseniz güvenliğiniz için büyük risk. Kısacası keylogger. Bilgisayarınıza siz farkında olmadan kurulur. Yani kesinlikle bir .exe ‘yi çalıştırdığınızda onunla birlikte gelmiştir. Ve arka planda çalışmaya başlamıştır. Program ekle -kaldırda bulamazsınız. Sadece görev yöneticisinde çalışan programlar arasında olduğu görülür.

 CodeMeter.Exe-ceofix.com

CodeMeter.Exe neler yapıyor?

Kullanıcının bilgisi olmadan bilgisayarınıza server kuruyor, geri planda çalışıyor ve tüm internet ve ağ trafiğini kontrol altında tutuyor. CodeMeter.Exe tüm işlemlerinizi izliyor. Gittiğiniz siteler, şifrelereniz vs. vs.

CodeMeter Wibu AG tarafından geliştirilmiştir. Lisanslı olduğu için kaspersky gibi virüs yazılımları zararlı olarak görmüyor. İşin tuhaf yanı kurduğunuz yazılım ile gelen CodeMeter.Exe yazılımı kaldırırken gitmiyor. Yani bir oyun yada program ile gelen böcek, siz oyunu yada programı kaldırsanız bile sisteminizde sizi takip etmek için duruyor.

CodeMeter genellikle bir hizmet olarak çalışır, bu nedenle CodeMeter’i makinenizden kaldırmak yerine bu hizmeti devre dışı bırakmak yeterli olsa bile hizmeti durdurduktan sonra silmeniz de mümkündür. Akılda şüphe kalmaması için ben silmeyi tercih ettim Peki nasıl yaptım işte sırası ile tüm adımlar:

Adım 1: CodeMeter servisini durdurma:

1- Klavyemizde windows+R tuşlarını basıyoruz ve çalıştır kutusuna aşağıdaki kodu yazın.

services.msc 

2- Hizmetler penceresi açılacaktır. Standart sekmesinde iken herhangi bir servis üzerine tıklayalım ve klavyemizden “C” harfine basalım. Ve CodeMeter Runtime Server isimli bir hizmeti orada hemen çalışırken göreceksiniz.

 CodeMeter Runtime Server-ceofix.com

3-CodeMeter Runtime Server’ı seçin ve sağ tıklayıp özelliklere tıklayın.

CodeMeter.exe virüs mü - ceofix.com

4- Başlangıç türünden Devre dışı bırak‘ı seçin ve uygula tamam butonlarına tıklayın. 

codemeter runtime server -ceofix.com

5- Ardından CodeMeter Runtime Server’a sağ tıklayın. Ve durdur seçeneğini tıklayın.

CodeMeter Runtime Server servisini durdurma- ceofix.com

CodeMeter Runtime Server artık devredışı ve çalışmıyor.

CodeMeter Runtime Server

6- Her ihtimale karşı Başlangıçta codemeter ‘in çalışıp çalışmadığını görev yöneticisindeki başlangıç sekmesine tıklayıp kontrol edin.

7- codemeter’ın C:\Program Files (x86)\CodeMeter\Runtime\bin içinde halen exe’si duruyor ve çalışma olasılığına karşın tedbirimizi almalıyız.

8- codemeter’ın yeniden etkinleşmesini istemiyorsanız üst klasöre geçin ve codemeter’ın kurulduğu klasörü ile birlikte silin.

codemeter sil - ceofix.com

Codemeter’ın servisini silmek istiyorsanız CMD’yi  yönetici yetkilerinde çalıştırın. Aşağıdaki kodu çalıştırın. Servis silme ile detaylı bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.

sc delete "CodeMeter.exe"

Codemeter’ın Reg kaydını silin:

Son olarak kayıt defterinde oluşan reg kaydını silmelisiniz. BUnun en kolay kolay yolu download linkindeki zip indirin ve .reg kaydına çift tıklayıp çalıştırın. onay penceresinde tamam butonuna tıklayın. Kayı t defterindeki .reg kaydı silinecektir.

indir

Windows 10 Exploit Protection Nedir Nasıl Yedek Alınır

Windows 10 İçin Ücretsiz AVG Antivirus İndir

Windowsu 10’U Ücretsiz Olarak Virüsden Koruyun

Windows Defender Virüs Uyarısı İle Dosyaları Mı Siliyor?

10 Yorum

 1. ikinci el eşya ankara Alıntıla
  • Nimet Tuba ÖzYönetici Alıntıla
 2. Mustafa Alıntıla
  • Nimet Tuba ÖzYönetici Alıntıla
  • Nimet Tuba ÖzYönetici Alıntıla
  • Nimet Tuba ÖzYönetici Alıntıla
 3. Burhan gül Alıntıla
  • Nimet Tuba ÖzYönetici Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir