Bilgisayarın Ram’i Ne Kadar?

Bilgisayarın Ram miktarını öğrenmek için farklı metodlar vardır. Bugünkü konumuzda bu yollardan bahsedeceğiz:

Bilgisayarın Ram'i Ne Kadar?

Bilgisayarınızdaki ram miktarını bilmek oldukça önemlidir. Çünkü tüm yüklediğiniz programlar ram ile çalışır. Ve gerek oyun, uygulama yüklemek istediğinizde yazılımların kullanacağı ram miktarını kesinlikle bilmelisiniz. Aksi halde yazılımlar çalışmayacaktır. Peki bilgisayarın içindeki ram miktarını yazılımsız nasıl öğrenebilirsiniz.

Ram miktarı denetim masasından nasıl öğrenilir?

1-Denetim Masası’da bilgisayarınız ile ilgili RAM, CPU ve sistem özellikleri de dahil olmak üzere temel bilgileri bulabilirsiniz.

Denetim masası > Sistem ve güvenlik > sistem’e tıklayın. Aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi ram miktarının ne kadar olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca ne kadarının kullanılabilir olduğunu da görebilirsiniz. Örnek resimde 4 GB ram ve bu ram’in 3,86 gb kullanılabilir durumdadır.

Ayrıca bilgisayarınız 64 bit değilde 32 bit ise bilgisayarınızdaki yüklü Ram miktarı 8 GB olsa bile yalnızca 4GB ram’den yararlanabileceğini unutmayın.

Bilgisayarın Ram'i Ne Kadar?

2-Yeni windows 10 ayarlar uygulaması ile ram miktarını öğrenme:

Denetim masasında Ram miktarını öğrenebileceğimiz gibi windows 10’larda yeni ayarlar arayüzünde de bu bilgiler mevcuttur.

Başlat menüsü > ayarlar > Sistem > Hakkında yolunu izleyin. Hakkında ayarlarında sağ bölmeyi kaydırdığınızda cihaz özelliklerinde takılı ram miktarını görebilirsiniz.

Bilgisayarın Ram'i Ne Kadar?

3- Sistem bilgisi ile ram bilgilerini öğrenme:

Ram ve bilgisayarınızdaki pek çok özelliği sistem bilgisi aracılığı ile öğrenebilirsiniz.
Sistem bilgisi, denetim masası ve windows 10 ayarlar menüsündeki özelliklerden daha çok ayrıntılar içerir. Sistem bilgisini görüntülemek için klavyenizden windows+R tuşuna basın. Ve çalıştır kutusuna “msinfo32”

msinfo32

yazın ve tamam’a tıklayın. Sistem bilgisi açılacaktır. Buradaki ayrıntılı bilgilerin içinde ram bilgisini görebilirsiniz.

Bilgisayarın Ram'i Ne Kadar?

4- Komut istemi ile ram bilgilerini öğrenme:

Dizüstü bilgisayarınızın veya masaüstünüzün yüklü RAM miktarını Komut İstemi ile de öğrenmek mümkündür. Komut İstemi açmak için, klavyenizden windows+R tuşuna basın. Ve Çalıştır’da ‘cmd’ yazın. Ardından “systeminfo” yazın ve klavyenizdeki enter tuşuna basın.

systeminfo

Bilgisayarın Ram'i Ne Kadar?

Genel sistem özellikleri çok kısa bir süre sonra ekrana gelecektir.

Ram’in daha fazla ayrıntısı isterseniz yine cmd’de şu komutu girin:

wmic MEMORYCHIP get BankLabel,DeviceLocator,Capacity,Speed

Bilgisayarın Ram'i Ne Kadar?

Her modül için RAM miktarı daha ayrıntılı verilir.

5- Görev yöneticisinden ayrıntılı Ram Miktarını öğrenebilirsiniz:

Görev Yöneticisi, RAM kullanım ayrıntılarını sağlayan kullanışlı bir sistem yardımcı programıdır. Masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızın kullanılabilir RAM bilgilerini Windows 10 veya 8’de Görev Yöneticisinde bulabilirsiniz.

Görev çubuğuna sağ tıklayın. Açılır menüden görev yöneticisini seçin.

Görev Yöneticisi’nin Performans sekmesine tıklayın ve sol menüden bellek bilgisine tıklayın. Bu, bilgisayarınızın toplam ve kullanılabilir RAM özelliklerini gösterir. Bu ayrıca anlık olarak RAM’in ne kadar kullanıldığını da görüntüler.

Bilgisayarın Ram'i Ne Kadar?

Unutmayın bilgisayarınızdaki RAM’dan daha yüksek bir RAM ihtiyacı duyan bir yazılımı çalıştıramazsınız. Bilgisayarın RAM’ini arttırmak isterseniz bir RAM satın almadan önce, bilgisayarınız RAM Bilgilerini daha detaylı öğrenmek için aşağıdaki konuya göz atabilirsiniz.

Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir:

Ram Bilgileri Nasıl Öğrenilir?

Bilgisayarın Özellikleri Nedir? Tek Tıkla Kolayca Öğren

Yayın tarihi: 4 Haz 2018-editlenme tarihi:06-02-2021“Bilgisayarın Ram’i Ne Kadar?” üzerine 6 yorum

 1. Tuba hanım, o kadar ram’i ne kullanıyor öyle?
  Normalde 1,5 olmadı 2GB falan kullanması lazımdı birşey ramınızı sömürüyor.
  İşlemciniz de aşırı yüksek…

  Cevapla
  • @shampuan

   Eski bilgisayarım o mutlaka kullandığım ağır programlar açıktı ekran görüntüsü aldığımda. Örneğin belkide video render ediyorumdur. Hatırlamıyorum… Maalesef zaten benin kullanımıma 2GB ram yetmiyor.

   Cevapla
 2. Çok teşekürler bukadar çok yöntemi olduğunu bilmiyordum, değerli bilgiler veriyorsunuz , elinize sağlık

  Cevapla
 3. Elinize sağlık ben genelde bilgisayarımı sağ tıklayıp özellikler diyerek RAM miktarını öğreniyordum bukadar çok yöntemi olduğunu yeni öğrendim

  Cevapla
  • @Turabi kaya

   Doğru bilgisayarımdan ‘da sağ tık > özellikler ile RAM öğrenilebilirdi. Aklıma gelmemiş teşekkürler, ek bilgi için. 🙂

   Cevapla

Yorum yapın