Bilgisayarın Ram’i Ne Kadar?

3737 Görüntülenme

Bilgisayarın Ram'i Ne Kadar?

Bilgisayarınızdaki ram miktarını bilmek oldukça önemlidir. Çünkü tüm yüklediğiniz programlar ram ile çalışır. Ve gerek oyun, uygulama yüklemek istediğinizde yazılımların kullanacağı ram miktarını kesinlikle bilmelisiniz. Aksi halde yazılımlar çalışmayacaktır.Peki bilgisayarın içindeki ram miktarını yazılımsız nasıl öğrenebilirsiniz. İşte ram miktarını öğrenmek için farklı metodlar:

Ram miktarı denetim masasından nasıl öğrenilir?

1-Denetim Masası’da bilgisayarınız ile ilgili RAM, CPU ve sistem özellikleri de dahil olmak üzere temel bilgileri bulabilirsiniz.

Denetim masası > Sistem ve güvenlik > sistem’e tıklayın. Aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi ram miktarının ne kadar olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca ne kadarının kullanılabilir olduğunu da görebilirsiniz. Örnek resimde 4 GB ram ve bu ram’in 3,86 gb kullanılabilir durumdadır.

Ayrıca bilgisayarınız 64 bit değilde 32 bit ise bilgisayarınızdaki yüklü Ram miktarı 8 GB olsa bile yalnızca 4GB ram’den yararlanabileceğini unutmayın.

Ram miktarı denetim masasından nasıl öğrenilir?www.ceofix.com

2-Yeni windows 10 ayarlar uygulaması ile ram miktarını öğrenme:

Denetim masasında Ram miktarını öğrenebileceğimiz gibi windows 10’larda yeni ayarlar arayüzünde de bu bilgiler mevcuttur.

Başlat menüsü > ayarlar > Sistem > Hakkında yolunu izleyin. Hakkında ayarlarında sağ bölmeyi kaydırdığınızda cihaz özelliklerinde takılı ram miktarını görebilirsiniz.

windows 10 ayarlar uygulaması ile ram miktarını öğrenme

3- Sistem bilgisi ile ram bilgilerini öğrenme:

Ram ve bilgisayarınızdaki pek çok özelliği sistem bilgisi aracılığı ile öğrenebilirsiniz.
Sistem bilgisi, denetim masası ve windows 10 ayarlar menüsündeki özelliklerden daha çok ayrıntılar içerir. Sistem bilgisini görüntülemek için klavyenizden windows+R tuşuna basın. Ve çalıştır kutusuna “msinfo32” yazın ve tamam’a tıklayın. Sistem bilgisi açılacaktır. Buradaki ayrıntılı bilgilerin içinde ram bilgisini görebilirsiniz.

Sistem bilgisi ile ram bilgilerini öğrenme

 

4- Komut istemi ile ram bilgilerini öğrenme:

Dizüstü bilgisayarınızın veya masaüstünüzün yüklü RAM miktarını Komut İstemi ile de öğrenmek mümkündür. Komut İstemi açmak için, klavyenizden windows+R tuşuna basın. Ve Çalıştır’da ‘cmd’ yazın. Ardından “systeminfo” yazın ve klavyenizdeki enter tuşuna basın.

Komut istemi ile ram bilgilerini öğrenme:

Genel sistem özellikleri çok kısa bir süre sonra ekrana gelecektir.

Ram’in daha fazla ayrıntısı isterseniz yine cmd’de şu komutu girin:

wmic MEMORYCHIP get BankLabel,DeviceLocator,Capacity,Speed

Komut istemi ile ram bilgilerini öğrenme:

Her modül için RAM miktarı daha ayrıntılı verilir.

5- Görev yöneticisinden ayrıntılı Ram Miktarını öğrenebilirsiniz:

Görev Yöneticisi, RAM kullanım ayrıntılarını sağlayan kullanışlı bir sistem yardımcı programıdır. Masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızın kullanılabilir RAM bilgilerini Windows 10 veya 8’de Görev Yöneticisinde bulabilirsiniz.

Görev çubuğuna sağ tıklayın. Açılır menüden görev yöneticisini seçin.

Görev Yöneticisi’nin Performans sekmesine tıklayın ve sol menüden bellek bilgisine tıklayın. Bu, bilgisayarınızın toplam ve kullanılabilir RAM özelliklerini gösterir. Bu ayrıca anlık olarak RAM’in ne kadar kullanıldığını da görüntüler.

 Görev yöneticisinden ayrıntılı Ram Miktarını öğrenebilirsiniz

Unutmayın bilgisayarınızdaki RAM’dan daha yüksek bir RAM ihtiyacı duyan bir yazılımı çalıştıramazsınız. Bilgisayarın RAM’ini arttırmak isterseniz bir RAM satın almadan önce, bilgisayarınız RAM Bilgilerini daha detaylı öğrenmek için aşağıdaki konuya göz atabilirsiniz.

Ram Bilgileri Nasıl Öğrenilir?

Windows Özelliklerini Bir Tıkla Öğren“Bilgisayarın Ram’i Ne Kadar?” üzerine 2 yorum

  1. Elinize sağlık ben genelde bilgisayarımı sağ tıklayıp özellikler diyerek RAM miktarını öğreniyordum bukadar çok yöntemi olduğunu yeni öğrendim

    Cevapla
    • Doğru bilgisayarımdan ‘da sağ tık > özellikler ile RAM öğrenilebilirdi. Aklıma gelmemiş teşekkürler, ek bilgi için. 🙂

      Cevapla

Yorum yapın