Windows’da Uygulama İzni Ayarları- Klasörlere Erişimi DurdurWindows'da Uygulama İzni Ayarları- Klasörlere Erişimi Durdur

Windows 10 1803 ilkbahar güncellemesi ile artık yüklediğiniz uygulamaların verilerinize erişimini kontrol edebilirsiniz. Bundan böyle tüm kullanıcılar Windows 10’da uygulamaların dosya erişimlerine( kitaplığa) erişimine izin verebilir veya reddedebilirsiniz. Kullanıcılar bu izinleri belirli uygulamalara izin verebilirler veya tüm işletim sistemi için erişimi tamamen iptal edebilirler. Nasıl yapılacağını ise aşağıdaki adımları takip ederek öğrenebilirsiniz.

Windows 10’da Tüm cihaz için yada Sadece Bazı uygulamaların Dosyalara erişimini Engelle veya Reddet. Belgeler-Resimler-Videolar klasörlerine erişim izni olan uygulamaları engelle.

Metod 1: 

1: Ayarlar uygulamasını açın. Gizlilik’e tıklayın.

2: Belgeler’e gidin ve sağ taraftaki Değiştir düğmesine tıklayın ve Açık varsayılan olan ayardır.

Bu cihazı kullanan tüm kişiler için ve uygulamalar için Kütüphane erişimini değiştirebilirsiniz. Tüm uygulamaların klasör içeriğine erişmesini önlemek için belge kitaplığın erişimi açık seçeneğini devre dışı bırakın.

windows klasörlere erişim-www.ceofix.com

Yukarıdaki adımları dosya sistemi> Videolar ve Ayarlar> Resimler’e ayrı ayrı uygulamalısınız.

Örnek:
Gizlilik> Resimler. Uygulamaların resim kitaplığına erişmesine izin ver seçeneğini kapatın.
Gizlilik> Videolar. Uygulamaların video kitaplığına erişmesine izin ver seçeneğini kapatın.

Metod 2:

Açma veya Kapatma işlemi uygulamaların belge kitaplığına izinlerini değiştirir. Yukarıda açıklandığı gibi işletim sistemine erişim izni verildiğinde, tüm uygulamalar varsayılan olarak erişim izinlerine sahip olur.

Belirli bir uygulamanın kitaplığa erişmesini engellemek istiyorsanız, hangi uygulamaların kitaplığa erişebileceğini görmek için listeyi aşağı kaydırın. Erişime izin vermek istemediğiniz uygulamaları kapatın.

1. Ayarları açın ve Gizlilik simgesine tıklayın.

2. Sol taraftaki Dökümanlara ve sağ taraftaki açma / kapama anahtarını açık konuma getirin.Uygulamaların istediğiniz video ve resim dosyalarına erişmesine izin verin. Ve ardından, Belli uygulamaların dosya erişimini tek tek kontrol edin. Listelenen her uygulamanın, etkinleştirebileceğiniz veya devre dışı bırakabileceğiniz anahtarı vardır.

Belli uygulamaların dosya erişimini tek tek kontrol et-www.ceofix.com

NOT: bir uygulama bu klasörlerden birine erişmeye çalışırsa, isteğe erişmek veya reddetmek için seçenekler içeren bir onay iletişim kutusu görürsünüz.

3 Yorum

  1. Kemal Sezer 30 Eylül 2018 Alıntıla
  2. Can kanat 15 Mayıs 2018 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 15 Mayıs 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir