Android’de Uçak Modu Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Android'de Uçak Modu Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Herhangi bir Android telefonda bildirim ayarlarını aşağı doğru kaydırdığınızda uçak modunu görebilirsiniz. Bu seçeneği muhtemelen sahip olduğunuz her mobil cihazda da görmüşsünüzdür. Ama uçak modu aslında ne yapıyor? Telefonunuzdaki avantajları nedir? Bu konumuzda bu sorulara cevap bulabileceksiniz.

Android Telefonlarda Uçak Modu Nedir?

Uçak modu, neredeyse tüm akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve benzeri cihazlarda kullanılabilen bir ayardır. Bunu etkinleştirdiğinizde, uçak modu cihazınızdan tüm sinyalleri durdurur. Uçak modu açıkken telefonunuzun durum çubuğunda bir uçak simgesi görürsünüz.

Bu özellik uçak modu olarak bilinir, çünkü birçok havayolu kablosuz cihazlarını yasaklar. Telefonların uçaktaki radyo ekipmanı ile etkileşime girip giremeyeceği konusundaki bazı tartışmalar olsa bike dikkatli olmanın en iyisi olduğu düşünülüyor.

Uçak Modu Ne Yapar?

Uçak modu, telefonunuzun tüm kablosuz işlevlerini devre dışı bırakır. Peki bunlar nelerdir?

Hücresel bağlantı: İnternet’e erişemezsiniz, kısa mesaj gönderemez veya mobil veri kullanamazsınız.

Wi-Fi: Telefonunuz mevcut Wi-Fi bağlantılarını koparır ve yeni bağlantılarada izin vermez.

Bluetooth: Bluetooth, telefonunuzu hoparlörlere, kulaklıklara ve daha fazlasına bağlamanızı sağlayan kısa menzil bir bağlantı türüdür. Ve Uçak modu Bluetooth’u devre dışı bırakır.

Peki ya GPS?

GPS diğerlerinden biraz farklıdır. Herhangi bir radyo dalgası göndermez, bu nedenle telefonunuza bağlı olarak uçak modu GPS’i kapatabilir veya kesmeyebilir. Google Maps gibi uygulamalar internet bağlantısı olmadan çalışır , canlı trafik gibi özellikler uçak modunda çalışmaz.

Uçak Modunu Açma veya Kapatma

Android cihazınızda uçak modunu etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için şu adımları izleyin:

Bildirim açın. ( Telefonun üst ekranında bildirim ekranını aşağı doğru kaydırın. )

Uçak modunun simgesi uçak olarak simgelenir. İkonlar arasından uçak modunu bulun ve durumu değiştirmek için dokunun.Telefonunuz uçak moduna girer.

Uçak modunu devre dışı bırakmak için bu adımları tekrarlayın. Uçak modundan çıktıktan sonra telefonunuzun Wi-Fi ve hücresel veriye yeniden bağlanması az biraz zaman alabilir.

Telefonunuzda bildirim ekranında kısa yol bulamazsanız uçak modunu Ayarlar> Kablosuz ve ağlar altında > Diğer’e dokunun. Uçak modu’u değiştirebilirsiniz

Uçak Modu Pil Tasarrufu Sağlar Mı?

Evet, uçak modu kesinlikle cihazınızın pil ömründen tasarruf etmesine yardımcı olur. Telefonunuzdaki çeşitli radyo dalgaları çok fazla güç tüketiyor, çünkü bunlar düzenli olarak Wi-Fi üzerinden uygulama bildirimlerini zorluyor, Bluetooth cihazları ve hücresel iletişim kuruyor ve konumunuzu kontrol ediyor. Tüm bunlar çok fazla güç tüketiği için uçak modu ile hepsini bir anda devre dışı bırakarak telefonun pil tüketimini anında değiştirebilirsiniz. Ayrıca, Telefonunuz uçak modunda fazla çalışmadığı için, daha hızlı şarj olacaktır.

Uçak Modunda Wi-Fi Kullanabilir misiniz?

Uçak modunda Wİ-fi kullanılabiliriği cihazınıza bağlıdır, ancak çoğu modern telefon uçak modundayken bile Wi-Fi kullanmanıza izin verir. Uçak modunu etkinleştirdiğinizde, Wi-Fi kapanır, ancak manuel olarak tekrar etkinleştirebilirsiniz.

Uçak modu açıkken, Hızlı Ayarlar’ı tekrar açmak için ekranın üst kısmından hızlıca kaydırın, ardından Wi-Fi’ya dokunun. Birkaç saniye bekleyin, kablosuz bağlantıyı açıp bağlantıya geçip telefonunuzun buna izin verip vermediğini görebilirsiniz.

Birçok havayolu şirketi artık uçuş içi Wi-Fi sunmakta, böylece bu özelliği kullanabilmeniz için bu özelliği etkinleştirebilirsiniz. Emin değilseniz, bağlanmadan önce bir havayolu çalışanıyla görüşmelisiniz. Ancak, uçaklar yalnızca 10.000 metreden fazla Wi-Fi erişimine izin veriyor. Bu nedenle, kalkış ve iniş sırasında Kablosuz bağlantının kapalı olmasına dikkat edin.

Bluetooth Uçak Modunda Çalışıyor mu?

Bu, Wi-Fi gibidir. Uçak modunu etkinleştirmek Bluetooth’u devre dışı bırakır, ancak çoğu telefonda kısayol geçişi ile tekrar açabilirsiniz. Bluetooth’u etkinleştirmek, Bluetooth kulaklıklarınızı, klavyenizi veya benzer cihazlarınızı eşleştirmenizi sağlar. Uçakta olmadığınızda bile, Bluetooth kulaklıklarla çevrimdışı müzik dinlerken pil tasarrufu için bu tercihi yapabilirsiniz.

Uçak Modu Veri Kullanıyor mu?

Hayır, uçak modunu etkinleştirdiğinizde, telefonunuzun operator sağlayıcınıza bağlanmasını engeller. Uçak modunda hiçbir veri kullanmazsınız, Daha az veri kullanmak istiyorsanız uçak modu çözüm olabilir.

Uçak Modu  ile Oyun Oynama!

Telefonunuzda oyun oynamayı seviyor ancak reklamlardan nefret ediyorsanız uçak modu yardımcı olabilir. Tüm internet bağlantılarını devre dışı bıraktığı için, uçak modunun mobil oyunlarda reklamları gizlemesi sağlayabilir. Ancak bu tüm oyunlarda mümkün değildir.

Alarmlar Uçak Modunda Çalışıyor mu?

Evet, uçak modunda alarmlar normal olarak çalacaktır. Saat uygulamasını açın ve alarmınızı normal olarak ayarlamak için Alarmlar sekmesine geçin.

Uçak Modunda Çağrı ve Mesaj Alabilir misiniz?

Hayır, çünkü telefonunuzun hücresel veri bağlantısı yok. Biri sizi ararsa ve telefonunuz uçak modundaysa, telefonun kapalı olduğundaki gibi sesli mesajınıza ulaşır. Devre dışı bıraktığınızda uçak modundayken alınan mesajlar var ise görebilirsiniz.

 

“Android’de Uçak Modu Hakkında Bilmeniz Gerekenler!” üzerine 12 yorum

  1. Mrb arkadaşlar benim tlfn huawey p smart 2021 uçak modundayken gece yarısi bi ara uyandim kendi kendine güncelleme yapıyor neden olabilir internet kapalı evde de internet yok nerden aliyo hiç anlamış değilim

    Yanıtla
  2. Arkadaşlar acill yardım uçuş modunu kapattıktan sonra bu simge çıkıyor(🚫)ne yapmalıyım lütfen yardım

    Yanıtla
  3. Elinize sağlık uçak modunun bukadar faydalı birşey olduğunu bilmiyordum artık arada kullanacağım

    Yanıtla

Yorum yapın