Android’de Deneysel Özellikleri Etkinleştirme

Android’de deneysel özelliklerin kilidini açmanıza izin veren gizli bir menü vardır.

Android'de Deneysel Özellikleri Etkinleştirme

Sistem arayüzü ayarlayıcı gizli bir menüdür ve bu ayar isteğe bağlı etkinleştirilir ve Sistem arayüzü ayarlarını etkinleştirdiğiniz için cihazınız garanti kapsamı dışına çıkmayacaktır.

Bu ayarlar aynı google chrome yada firefox kullanırken geliştirici seçeneklerine ulaştığımız ufak bir ayardır. Sistem arayüzü ayarlayıcısını nasıl aktif yada pasif yapabiliriz konusuna gelirsek aşağıdaki adımları izleyin:

Android’de sistem arayüzü nasıl açılır?

Sistem arayüzü  ayarlayıcısını  etkinleştirmek için bildirim ekranını açıyoruz sol köşedeki ayarlar simgesine uzunca dokunuyoruz. 6- 7 saniye sonra bir titreşim duyacaksınız.

Android'de sistem arayüzü nasıl açılır?

Artık bırakabilirsiniz. zaten hemen ekranda aktif olduğuna dair yazıyı göreceğiz. “tebrikler sistem kullanıcı arayüzü ayarlara eklendi”

Android'de sistem arayüzü nasıl açılır?

Sistem arayüzü ayarlayıcı menüsünü açtığımızda karşımıza bir uyarı penceresi gelecektir. Bu uyarıyı okuyup anladım olarak geçebilirsiniz.

Android'de sistem arayüzü nasıl açılır?

Sistem arayüzünde farklı ayarlar mevcuttur. Dilerseniz burada ayar değişiklikleri yapabilirsiniz. Hatta nougatta gece modunu bu şekilde aktif edebilirsiniz. ( gece modu için aşağıdaki tavsiye konuların bağlantılarına tıklayın)

Sistem arayüzündeki ayarlar  sadece android telefonunuzu özelleştirmek ile ilgilidir. Bu özelleştirmelerden vazgeçerseniz kapatmanız mümkündür.

Android’de sistem arayüzü ayarı ayarlar menüsünden nasıl kaldırılır?

Yöntem 1:

Bildirim ekranını açıyoruz. Sağ üst köşedeki ayarlar simgesine uzunca dokunuyoruz. Titreşim sonrasında dokunmayı bırakıyoruz. Ve sistem arayüz ayarları ayarlar menüsünden silinmiş oluyor.

Yöntem 2:

Dilerseniz sistem arayüz ayarlarını kaldırmak için sistem arayüz ayarlarında iken sol üst köşedeki üç noktaya dokunup, ayarlardan kaldır bağlantısına dokunabilirsiniz.

Android'de Deneysel Özellikleri Etkinleştirme

Sistem arayüzü ayarlayıcısını cihazınızdan kaldırırken yaptığınız tüm değişikliklerin kaybolacağı uyarısı ekrana gelir.

Sistem kullanıcı arayüzü ayarlayıcısı

Ancak buna çokda güvenmeyin. Yaptığınız bir ayardan memnun kalmazsanız uygulamayı kaldırdığınızda telefonunuz eski haline dönmeyebilir. Bu gibi durumda ise düzeltmek için 3 şansınız var. Fabrika ayarlarına sıfırlama,  yazılım güncelleme yada sistem arayüzü ayarlayıcıyı kapatmadan istediğiniz şekilde çalışırken bırakma.

Tavsiye konular:

Android Nougat 7.0 Gece Modu Nasıl Aktif Edilir

Android Telefon Fabrika Ayarlarına Nasıl Sıfırlanır

Android Telefon Yedeği Nasıl Alınır?

Android Telefonu Kurarken Ücrete Tabi Olmayalım

Sony XA Ultra Android 7.0 Yazılım Güncellemesi Nasıl Yapılır

Yayınlanma tarihi: 15 Nis 2018-güncellenme tarihi 01-07-2021

“Android’de Deneysel Özellikleri Etkinleştirme” üzerine 4 yorum

 1. Teşekkürler benim telefonumda aradım ama aynı yerdeki dişli çarka 15 sn de bassam birşey olmadı ilginç Android 10 kullanıyorum muhtemelen ayarı biryerlere gizlemişlerdir.

  Yanıtla
 2. Paylaşım için teşekürler, uygulayacaktım ama son cümlede dediğiniz , telefonunuz eski haline dönmeyebilir cümlesi beni vazgeçirdi , uyarı için ayrıca teşekürler

  Yanıtla
  • @Aytaç dolu

   örneklemek gerekirse açar açmaz yüzde gösteren telefon göstermez olabiliyor. Ve varsayılan ayarın yanlış işaretlendiği için çıkmaz gibi oluyor. İleriki günlerde bu konuya değineceğim.

   Yanıtla

Yorum yapın