Google Çeviri Özelliği Kayboldu Sorunun Çözümü

Farklı dillerdeki internet sayfalarını ziyaret edenler bilirler ki tarayıcının sağ üst köşesinde hemen bu sayfayı çevir özelliği çıkar. Ancak nedensiz bir şekilde bu sayfayı çevir özelliği kaybolmuş olabilir.

Google Çeviri Özelliği Kayboldu Sorunun Çözümü

Yabancı dillerdeki sayfaları ziyaretlerim sırasında google chrome’un çeviri özelliğinin çalışmadığını fark ettim. Elbette ki başka translate seçenekleri var ama sayfada çeviri oldukça kolay bir yol. Hali ile kaybolan özelliği yeniden aktif etmek için pek çok şey denedim. Ve bu denediklerimin sonunda sayfadan ayrılmadan çeviri özelliğini kullanabilmeye başladım.

Çünkü chrome’un 65.0.3325.181 sürümünde ne olduğunu anlayamasam da iki kere chrome’u kurup kaldırdım. Sonuç bir süre sonra çeviri özelliğini yine kayboluyor. Bu öğretici konumuzda konu ile ilgili bilgiler ve çözümleri bulacaksınız.

Google Chrome Tarayıcıda, sağ üst köşede Çeviri özelliği çıkmıyor ise aşağıdaki adımları takip edin. 

google chrome sayfa çeviri özelliği

1- ilk adım olarak ayarları sıfırlamaya deneyebilirsiniz.

chrome://settings/reset

linkine gidip sıfırlama seçeneğini kullanabilirsiniz. Sıfırlama işlemin sonuçlarında etkilenecek olanlar ayarlar ise başlangıç sayfanız, yeni sekme sayfanız, arama motorunuz ve sabit sekmeleriniz ile birlikte, tüm uzantılar devre dışı bırakılır ve çerezler gibi geçici veriler temizlenir. Yer işaretleriniz, geçmişiniz ve kayıtlı şifreleriniz temizlenmeyecektir.

2- ikinci adımda Chrome’un gelişmiş ayarlarından diller’e tıklayıp, dil ayarlarından ilgili ayarları kontrol edin:

chrome://settings/languages

Okuduğum dilde olmayan sayfaları çevirmeyi öner anahtarının açık olup olmadığını ve çevirmek istediğiniz sayfanın ekli olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca ilgili dilin karşısındaki üç noktalı ikon tıklayıp bu sayfayı çevirmeyi öner kutusunun işaretli olduğundan emin olun.

3- Yukarıdaki iki madde de sorun yok her şey olağan gibi ise;

Sayfada çeviri özelliğini sağ tıklayarak kullana bilirsiniz. Nasıl mı?

Google chrome sayfada çeviri özelliğini yeniden kullanabilmek için ilgili web sayfasını açtıktan sonra, sağ tıklayın. Ve Türkçe diline çevir bağlantısına tıklayın.

google chrome çeviri

Sayfa otomatik olarak Türkçe diline çevrilecektir.

Tekrar sayfayı ilgili dilde görüntülemek için sağ üst köşedeki orjinali göster bağlantısına tıklayabilirsiniz.

google chrome çeviri özelliği

Chrome’da Çeviri dillerini değiştirmek için bu konuya göz atabilirsiniz. Chrome Da Çeviri Dili Nasıl Değiştirilir

Chrome dilini değiştirmek içinde bu konuya göz atabilirsiniz: Chrome Tarayıcıda Görüntüleme Dili Nasıl Değiştirilir?

Chrome’da yazı tipi boyutunu değiştirmek içinde bu konuya göz atabilirsiniz: Chrome’da Yazı Tipi Boyutu Nasıl Arttırılır?

Yayınlanma tarihi: 8 Nisan 2018- son güncelleme 28 Aralık 2023

“Google Çeviri Özelliği Kayboldu Sorunun Çözümü” üzerine 24 yorum

 1. Allah senden razı olsun Tuba hanım. Sırtın yere gelmesin.
  İşlerim yoğun olduğundan girmicektim başlığa sadece yeni ne var diyerek bakıp çıkacaktım hadi dedim bir bakayım bunda da hayır varmış demek ki. Sorun çözülmüştür nokta.

  Yanıtla
 2. tişikirler sipirmennn;) Ayarlarda her şey yolunda çeviri seçeneği açıktı, ben de sağ tuş tıklama işe yaradı.
  ilginç olan yılda bir kaybolan bu özelliği nasıl oluyor da her seferinde sağ tuşla çözebileceğimi bilmeme rağmen unutuyorum? hatırlatanlar sağ olsun.

  Yanıtla
  • @Hülya

   Rica ederim. Konu hakkında yorum yazdığınız için ben teşekkür ederim. Faydalı olduğumu görünce seviniyorum. Selamlar Hülya hanım.

   Yanıtla
 3. harika bir paylaşım bunu bilmiyordum Google chromeyi yeniden kurmama rağmen türkçeye çevir gelmemişti sayenizde çözüldü , Allah razı olsun

  Yanıtla

Yorum yapın