Excel’de Bul Ve Değiştir İle Dosyalarını Düzenle

Excel’de Bul Ve Değiştir Özelliği İle Dosyalar nasıl Düzenlenir?

Excel'de Bul Ve Değiştir İle Dosyalarını Düzenle

Çok fazla veriye sahip bir excel çalışma sayfasında aradağınız bir kelimeyi yada rakamı farklı bir rakam yada kelime ile değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda etkilenen kelime yada rakam birden fazla ise bul ve değiştir özelliği ile çok kısa zaman içerisinde excel çalışma dosyanızı yeniden düzenleyebilirsiniz.

Bu öğretici konumuzda bir excel çalışma sayfasında bul ve değiştir özelliğini nasıl kullanabileceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Microsoft Excel’de Bul ve Değiştir Nasıl kullanılır?

1- Excel çalışma kitabınızda tam bir kelime veya rakamı değiştirmek yada  aramak istiyorsanız excel çalışma sayfasının sağ üst köşesindeki bul ve seç menüsüne tıklayın.

2- Sonrasında “bul” menüsüne tıklayın.

Microsoft Excel'de Bul ve Değiştir Nasıl kullanılır?

3- Çalışma sayfasında bulmak istediğiniz kelime yada rakamı arama kutusuna yazın ve dilerseniz bula tıklayıp tek tek bulabilirsiniz

Microsoft Excel'de Bul ve Değiştir Nasıl kullanılır?

yada tümünü bula tıklayın. Arama sonuçlarının tümünü görebilirsiniz.

 Excel'de Bul ve Değiştir Nasıl kullanılır?

Excel’de bir kelime yada rakam diğeri ile nasıl değiştirilir.

Örneğin aradığınız kelime yada rakamı buldunuz ama değiştirmek istiyorsunuz. Örneğin çalışma kitabında yazan 10 rakamını 80 olarak değiştirmek istersem üst tarafta anlattığım yöntem ile arama kutusunu açarım değiştir sekmesine tıklarım.

Ve değiştir kutusunun ilkine değiştirilecek rakam olan 10 sayısını sonrada değiştirmek istediğim rakama 80 i yazarım. İşte sonuç:

Microsoft Excel'de Bul ve Değiştir Nasıl kullanılır?

Tavsiye konular:

3 Farklı Yöntem İle Excel’de Bir Sayının Karekökünü Bulalım

Excel Ve Word Belgelerini Etiketleyin Ararken Kolayca Bulun

Excelde Seçili Bir Alan Nasıl Yazdırılır

Excelde Bir Hücre Biçimi Diğer Hücrelere Nasıl Uygulanır

Excel Hücrelerde Farklı Para Birim Simgesi Nasıl Kullanılır

Word-Excel Veya PowerPoint Nasıl Güvenli Modda Açılır

Excelde Otomatik Yedekleme Nasıl Yapılır

Yayınlanma tarihi: 6 Nis 2018-editlenme tarihi 25.10.2021“Excel’de Bul Ve Değiştir İle Dosyalarını Düzenle” üzerine 8 yorum

  1. değiştir kısmındaki aranan değer ve yeni değer kısmını bir hücreden almak istiyorum.mesela aranan değer A1 de yeni değer ise B1 de.tabloda A1 hücresindeki değeri arıyacak ve bulduklarını B1 hücresindeki değer ile değiştirecek (A1 hücresi ve B1 hücresi veridoğrula ile liste halinde ve listenin uzunluğu 1000 den fazla).bunu nasıl yaparım ?

    Cevapla
  2. Basit gibi görünen son derece faydalı ve pratik ipuçları paylaşıyorsunuz , sayfalarınızan çok şey öğrendim emeğinize sağlık

    Cevapla

Yorum yapın