Mozilla Firefoxun Çökme Sorunu ve çözümü

Mozilla Firefox, Windows işletim sistemi için en iyi ve popüler tarayıcılardan biridir , Firefox’un son sürümleri yeni özellikler getiren Photon Design UI ile birlikte gelir. En yeni Firefox sürümünü kullanıyorsanız, ikide birde kilitlendiğini fark etmişsinizdir.

Mozilla Firefoxun Çökme Sorunu ve çözümü

Mozilla, Firefox kullanıcılarının erişilebilirlik hizmetlerini kullanıyorlarsa Windows 7’de kilitlenme sorunu yaşayabileceğini kabul ediyor, gel gelelim sorun sadece Windows 7 ile sınırlı değil kullanıcılar aynı sorunun Windows 8 / 8.1 ve Windows 10 gibi diğer Windows sürümlerinde de oluştuğunu bildirdiler.

Erişilebilirlik hizmeti, Firefox’ta Windows işletim sistemindeki 3. parti programların kullanıcının tercihlerine bağlı olarak bir web sayfası içeriğini modifiye etmesini sağlayan yeni bir özelliktir. Örneğin, fiziksel engelli kişiler için kullanıcıların giriş yapmasına yardımcı olan teknolojiler, otomatik web formu dolumu sağlayan uygulamalar vs. malware/adware gibi zararlı yazılımlar bu servisi, kullanıcı aktivitelerini gözetlemek için kullanabiliyor. ilaveten erişilebilirlik hizmetleri, Firefox performansını etkileyebilir ve bazen performans yada kararlılık sorunlarına neden olup çökmeye kadar varan sıkıntılara sebep olabiliyor.

Fiziksel engel için yardımcı bir teknoloji kullanıyorsanız, erişilebilirlik hizmeti özelliğini devre dışı bırakmamalısınız. Aksi takdirde Firefox web tarayıcısında performans, istikrar ve güvenliği arttırmak için erişilebilirlik hizmeti özelliğini devre dışı bırakmalısınız. Firefox’ta erişilebilirlik hizmeti özelliğini devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin:

1. Firefox tarayıcı adres satırına aşağıdaki kodu yapıştırıp enter tuşuna basınız

about:preferences#privacy

2. Açılan sayfada , “Erişilebilirlik hizmetlerinin tarayıcıma erişmesini engelle” kısmını kontrol ediniz. Bu seçenek varsayılan olarak devre dışıdır, yani işaretlenmemiştir. Erişilebilirlik hizmetlerinin tarayıcıma erişmesini engelle kısmına tik koyalım.

Erişilebilirlik hizmetleri-

ve firefox u yeniden başlatalım

firefox u yeniden başlat

İşlem bukadar artık firefox kilitlenmeyecektir. Bazen Firefox, uyumsuz veya yetersiz programlanmış uzantılar ve eklentiler nedeniyle çökebilir.Firefox menüsünü -> Eklentiler’i tıklatarak Eklenti Yöneticisi sayfasını açın.

Eklenti Yöneticisi

Uzantıları ve Eklentiler sekmelerini kontrol edin. Gereksiz bir uzantı veya eklenti yüklüyse, devre dışı bırakın veya kaldırın.

Erişilebilirlik hizmetleri

Bilgisayarınızda kilitlenmesine neden olan sorunları bulmak için tüm yüklü uzantıları / eklentileri tek tek devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz. soruna sebep olan eklentiyi bulduktan sonra eklentiyi kaldırın bu işlem sorunu giderecektir.

Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir:

Mozilla Tarayıcısına Chrome Yer İmleri Ve Şifreleri Nasıl Aktarılır

Mozilla Firefox Varsayılan Ayarlara Nasıl Sıfırlarım

Firefox 57 Ve 58 Sürümlerinde Şifreler Nasıl Yedeklenir

“Mozilla Firefoxun Çökme Sorunu ve çözümü” üzerine 2 yorum

  1. Kontrol ettimde bende de o ayar tiksizmiş , şimdi tik koydum , bende çökme yapmıyordu ama en azından zararlıların bu sayede kişisel verilerime erişmesini engellemiş oldum sanırım , Elinize sağlık

    Yanıtla

Yorum yapın