Windows 10’da Uygulamaların Kameranıza Erişmesini Engelleyin

1704 Görüntülenme

Windows 10'da Uygulamaların Kameranıza Erişmesini Engelleyin

Windows 10’da kurulum yaparken pek çok şeye izin vererek kuruyoruz ve sonrasında bu izinleri değiştirebilme imkanımızda zaten söz konusu. Güvenlik açısından kontrollerimizi yapmalıyız ve kameranızı aktif olarak kullanan biri iseniz driveri yüklü ve kameranız hep açık ise en azından her uygulamanın kameranıza erişmesini engelleyebilirsiniz. Böylelikle kamerayı kullanabilecek uygulamaların sadece istediğinize erişim izni verirsiniz. Örneğin bir oyun yüklediniz ve bu oyun kamerayı kullanıyor olabilir. Ancak siz o oyunda kamera kullanmayacak olabilirsiniz. Ve yanlışlık ile oyun oynarken kamera butonlarına basarsanız aniden kameranız açılır.

 

Ve belkide siz istemeseniz bile uygulama zorla kamerayı aktif yapabilir. Böylesi bir durumda zaten oldukça rahatsız edici bir durumdur. Ayrıca da kullanıcı hakları ihalidir. Ve güvenlik açığıdır. Size sormadan bir uygulama kamerayı açıyorsa büyük ihtimal ile virüslü bir uygulamada olma olasılığı vardır. Bu sebepler ile en azından kamerayı kullanan uygulamaları denetim altında tutmalıyız.

Uygulamaların Windows 10 ‘da kameranıza erişmesini nasıl engellersiniz?

1: Ayarlar uygulamasını açın. Gizlilik > Kameraya tıklayın.

2: Uygulamalarımın kameramın donanımını kullanmasına izin ver karşılığındaki anahtarı kapatırsak olası kullandığımız uygulamalar da kameraya erişimezler.

Böylesi bir durumda elbette sıkıntı çıkarır. Bu ayarın altında ise özelleştirmeniz için kamerayı kullanabilecek uygulamaların listesi vardır. Kamerayı kullanan uygulamaların listesinden kullanmadıklarınızı kapatabilirsiniz. Böylelikle kamera gibi önemli bir uygulamanın ansızın ve istemeden yanlışlıkla açılmasını önlemiş olabilirsiniz.

Windows 10 Da Dahili Kamera Nasıl Kapatılır

Windows 10 Da Kamera Uygulaması Nasıl Sıfırlanır“Windows 10’da Uygulamaların Kameranıza Erişmesini Engelleyin” üzerine 2 yorum

  1. oldukça önemli bir güvenlik konusuna temas etmişsiniz , değerli bir paylaşım olmuş kamera erişimini kapattım elinize sağlık.

    Cevapla
    • Rica ederim. Teşekkür ederim görüşünüzü bildiğiniz için.

      Cevapla

Yorum yapın