Audacity İle Her Ses Formatını MP3’e ÇevirAudacity İle Her Ses Formatını MP'3 e Çevir-www.ceofix.com

Elinizde bir müzik dosyası olabilir ve uzantısı mp3 olmadığından pek çok yerde kullanmadığınızı farkedeceksiniz. Bu çıldırtıcı bir hata olabilir. Ve o kayıt size ait ise .mp3 şeklinde nasıl kaydedebileceğinizi araştırırsınız. Peki o kayıt size ait değilse ve kullanmak istediğiniz ses dosyası yalnızca mp3 formatı destekliyor ise sorununuz başladı demektir.

Belkide kayıt yine size ait ama tekrar okuyacak yada aynı kaydı yapabilecek imkanınız da olmayabilir. Üzülmeyin. Hemen hemen her ses kaydını dönüştürebileceğiniz yazılımlar mevcuttur. Hem portable ve zaten hali ile bilgisayarımızda yüklü olan uygulamalardır. Bu sebeple de bilgisayarınızı riske atacak ekstra yazılımlara ihtiyacımız bile yok. Bugün bunlardan biriniz sizlere anlatacağım. Yazılım Audacity.

Bu makalemizde, Audacity ile farklı Ses formatlarını nasıl  mp3’e çevirebiliriz. Audacity ile .mp3 ses dosyası formatına çevirmek istiyorum ama lame_enc.dll dosyasını istiyor. lame_enc.dll nedir? lame_enc.dll  Dosyasını nasıl bulabilirim sorunlarına da çözüm bulacağız. 

Audacity kullanarak kolayca farklı ses dosyası formatlarını Mp3’e dönüştür

Audacity, ses düzenleme yazılımı olduğu gibi kayıtta yapabilirsiniz ve Audacity ile yapabileceğiniz pek çok şey vardır. Podcasting veya ev müzik kayıtlarına merakları olanlar için mükemmel bir araçtır. Ama bu konumuzda sadece farklı formatta olan bir ses dosyasını Audacity ile nasıl mp3’e çevirebileceğimizi işleyeceğiz.

Öncelikle işe Audacity indirmek ile başlayın. Audacity buradan indir:  Ben portable olanı tercih ediyorum. Audacity’nin Mac, Windows ve Linux için kullanılabilir olduğunu ve birden fazla ses formatını dönüştürebileceğinizi unutmayın.

Audacity ile bir ses dosyasını MP3’e kaydetmek için LAME MP3 kodlayıcısına ihtiyaç vardır. Ve dosya içinden bu kod bulunmuyor ise mp3 formatına  çeviri yapamazsınız. Zaten program arayüzünde bu lame_enc.dll dosyasının eksik olduğunuz sizlere gösterir.

lame_enc.dll indir -www.ceofix.com

lame_enc.dll dosyasını manuel kurmanız gerekir. lame_enc.dll   Buradan   indir.  Yada programın arayüzünde de zaten mp3’e  çevirmek istediğinizde size yönlendirici linkler verecektir. Adımları takip ederek yine kurulumu yapabilirsiniz. lame_enc.dll  dosyasını indirdikten sonra  Audacity’nin içindeki .dll dosyalarının olduğu yere kopyalayın.

lame_enc.dll dosyasını Audacity’nin dosyalarının içine attıktan sonra, Audacity’yi başlatın ve programın arayüzüne dönüştürmeniz gereken ses dosyasını sürükleyip bırakın. Ben bir örnek olsun diye bir WAV dosyası MP3’e çevirmek için . Audacity’ye dosyayı atıyorum. Ardından hiç bir fonksiyonu değiştirmeden sadece Dosya> Dışa aktar > mp3 olarak dışa aktar’a tıklıyorum.

Audacity ile mp3 olarak dışa aktar - www.ceofix.com

Dilerseniz yeni bir isim verebilirsiniz. Masa üstüne ses dosyası .mp3 olarak yerini  sorunsuz bir şekilde alacaktır.

Hepsi bu kadar:))

2 Yorum

  1. Rüstem batur Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir