Microsoft Word’de Gizli Olan Hesap Makinesini Aktif Et

Microsoft Office Word’de gizli bir hesap makinesi olduğunu biliyor muydunuz?

Microsoft Word'de Gizli Olan Hesap Makinesini Aktif Et

Aslında ufak hesaplar yapmanız gerektiğinde, çalıştığınız Word‘den ayrılmadan belge içinde hesaplama yapabilirsiniz. Belki de word belgesini hazırlarken zaten hesaplama işlemi de yapacak olabilirsiniz.

Pek çok öğrenci Word belgesinde derslerini hazırlamakta ve hesap makinesi ile derslerini yapmaktadırlar. Öğrencilerin de oldukça işine yarayacak olan Word’de dahili hesap makinesini aktif etme, bence işleri daha hızlandıracaktır. E hali ile böyle bir kolaylık varken hesap makinesi ile word belgesi arasında gidip gelmeye gerek yoktur. Ve işlemlerin hepsini word’e yazmışken direkt word’de hesaplamak büyük kolaylık.  Gelelim Word belgesindeki gizli hesap makinesinin nasıl aktif edileceğine.

Microsoft office Word belgesindeki gizli hesap makinesini görünür yap!

1- Word belgesini açın.

2- Word belgesi açıldıktan sonra sol köşedeki hızlı erişim menüsüne tıklayın.

3-  Ardından “Diğer komutlar“a tıklayın.

Microsoft Word'de Gizli Olan Hesap Makinesini Aktif Et

Varsayılan olarak popüler komutlar listesi açılacak. Ancak listede  hesap makinesi olmadığı için, açılır pencereden “Şeritte bulumayan komutlar” ıseçiyoruz.

Word'e hesap makinesi ekle

Tüm komutlar alfabetik sıralanmıştır. Buradan “hesapla” menüsünü bulup tıklıyoruz ve ortadaki ekle butonuna tıklayıp sağ taraftaki diğer sütuna alıyoruz.

Word'e hesap makinesi ekle

Değişikliklerin geçerli olması için tamam butonuna tıklıyoruz.

Word'e hesap makinesi ekle

Test edelim:

1- 25+25 yazalım ve faremiz ile yaptığımız işlemi seçelim.

2- Sol üst köşede aktif olan hesap makinesi simgesine tıklayalım.

Word dahili hesap makinesi kullanımı

3- Sol alt köşede sonucu görebileceksiniz.

Umarım faydalı olmuşumdur….

Yayınlanma tarihi: 23 Şub 2018-01-son güncelenme: 05-03-2024

“Microsoft Word’de Gizli Olan Hesap Makinesini Aktif Et” üzerine 13 yorum

 1. Yıllardır kullanırım ilk defa böyle bir kolaylık olduğunu öğrendim , elinize sağlık harika bir ipucu

  Yanıtla
 2. Acaba Excelde olduğu gibi =topla gibi bir seçenek vs var mı Word de. Tablolarla çalışırken word de bunu yapamadığımdan dolayı excele yönelmem gerekiyor.

  Yanıtla
  • @Deneme Sürümü

   Merhaba düşünmüş olduğunuz çözüm tablolarda kullanabilele- ceğiniz bir şekli Word içinde var. Şöyle tabloda sonucunu almak istediğin hücreye tıklıyorsun = işaretini koy. Sonra sonucunu almak istediğin hücrelerden birincisine tıkla. Sonra içinde sayı olan son hücreye shift tuşu ile birlikte tıkla. Sonra enter yap. Bukadar sonuç görünecek.
   NOT: bu anlatım toplama işlemi için. Diğer işlemler için birinci hücreye tıkladıktan sonra yapmak istediğin işlemin işaretini formüle koyup geri kalan kısmı aynen uygulayacaksın.

   Yanıtla
 3. Bu ipucunuz inanılmaz işime yarayacak , sürekli Microsoft word ile çalışıyorum ve genellikle de windowsun hesap makinasını kullanıyordum , Elleriniz dert görmesin

  Yanıtla

Yorum yapın