Android Telefonlar Arasında Işınlanma (NFC) İle Veri Aktar

Android telefonlar arasında NFC ile veri aktarımı nasıl yapılır, NFC Nasıl Kullanılır?

Android Telefonlar Arasında Işınlanma (NFC) İle Veri Aktar

Video, fotoğraf, web sayfası adresi, müzik dosyası ya da kayıtlar gibi verileri iki cihaz arasında ışınlanma yolu ile Yakın Saha İletişimi anlamına gelen NFC’yi kullanabilirsiniz, hatta bankacılık işlemlerinde bile.

Bugün ablamın telefonundan resimleri kendi telefonuma kablosuz olarak bluetooth yolu ile resim atmak istedim ve bluetooth’u göremedi. Bu bir kaç kerede başıma geldiği için bu bluetooth teknolojisine acayip canım sıkılıyor. Ancak NFC yolu ile bu sıkıntılar yaşanmıyor. Sizlerde bluetooth’un buldu bulamadı gibi sorunlarından sıkıldı iseniz telefonunuz destekliyorsa NFC kullanabilirsiniz.

Elbette NFC yani yakın temas ile veri aktarmak isterseniz iki cihazda da NFC özelliği olmalı ve açık olmalıdır.

Android Telefonlarda NFC ile Dosya Paylaşımında NFC Nasıl Açılır? Android Telefonlar Arasında NFC ile Veri Aktarımı nasıl yapılır?

(Makale sonundaki videoyu da izleyebilirsiniz.)

Uygulamalar > Ayarlar > Diğer seçeneklerine dokunun.

NFC öğesinin yanındaki düğmeği açık konuma getirin.

NFC yani Near Field Communication: Yakın Alan İletişimi ismi ile tercüme edilen, yeni nesil bir kablosuz iletişim teknolojisidir. Bu sebeple, USB kablo, Bluetooth gerekmez.

Telefondan göndermek istediğiniz resim, web sayfası
müzik dosyası ne göndermek istiyorsanız açın ve iki telefonu NFC logalarının olduğu yönde telefonları birleştirin.

İki telefondan da bir ses gelecektir bağlantı olduğunda ve göndermek için dokun ekranı ile karşılaşacaksınız. Dokunun. Aktarım tamamlandığında, diğer cihazı ekranına bir ses ve bir bildirim görüntülenir. Bildirime dokunduğunuzda resim açılır.

Aynı zamanda web sayfası url’si gönderebilirsiniz ve direkt olarak diğer telefonda Google chrome ve sizin telefonunuzda ki URL karşı telefonda da açılacaktır.

Yapmanız gereken ilk önce Web sayfasını açmak ve iki telefonu sırt sırta vermek. Cihazlar bir birini algıladığında yine ses gelecek ve küçülen ekranda gönder ekranı geldiğinde dokunun. Diğer telefonda aynı web sayfası açılacak. BU şekilde istediğiniz veriyi diğer cihazlara, USB kablo, hafıza kartı, bluetooth olmadan kolaylıkla aktarabilirsiniz.

Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir:

Telefondaki Resimleri Kablosuz Ağdan Bilgisayara Aktar 

Telefon Bildirimleri -Resimler – Mesajlar Bilgisayara Gelsin

Fotoğraflar Uygulamasında Fare Tekerleği İle Resime Zoom Yap 

Windows 10’da Bluetooth İle Dosya Aktarımı 

Android’de Uçak Modunu Etkinleştir Veya Devre Dışı Bırak 

Android’de Bildirim Sekmesindeki Hızlı Ayarları Sıfırla 

Yayınlanma tarihi: 5 Şub 2018-güncellenme tarihi : 23-09-2021

“Android Telefonlar Arasında Işınlanma (NFC) İle Veri Aktar” üzerine 4 yorum

 1. Çok güzel bir yazı ve harika bir video aklıma şu geldi NFC yolu ile birilerinin verileri çalınabilir veya cep telefonuna virüs bulaştırılabilir buda güvenlik açığı demektir , şahsen yazınızdan sonra baktım varsayılan olarak açıkmış hemen kapattım , elinize sağlık

  Yanıtla
  • @Tarkan Dost

   Öncelikle Teşekkür ederim, Ve düşündümde haklısınız varsayılan olarak açık ve izinsiz kullanımların önüne kapatarak geçebiliriz. Güzel bir uyarı oldu. Selamlar. 🙂

   Yanıtla

Yorum yapın