Sol El İle Mause- Fare- Kullanmak İçin Nasıl Ayar Yapılır?

Sol El İle Mause- Fare- Kullanmak İçin Nasıl Ayar Yapılır?

Solak bir kullanıcı olmasanız bile hayatta her şey olabiliyor ve sol el ile mouse kullanmaya ihtiyaç doğabiliyor. Bir fare ( mause ) hem sağ hem sol el için tasarlanmamış ise sol el ile mouse kullanıma ihtiyaç duyduğunuzda işler biraz zorlaşabilir. Sebebi ise birincil fare tuşunu değiştiremezsiniz ve buna alışmakta uzun sürebilir. Hali ile de farelerin çoğu sağ elini kullananlar için tasarlanmıştır.

Varsayılan olarak da fare üzerindeki sol düğme birincil düğme, sağ düğme ise ikincil düğme olarak işlem yapar. Mouse ‘u sağ elimle kullanırım. Sol el ile kullanım hep zor gelir. Ancak sol el ile kullanmak gerektiğinde ufak bir ayar ile daha kullanışlı bir hale geldiğini söylemek mümkün. Faremiz  sol el ile kullanım için tasarlanmamış olsa bile fareyi sol el için uyumlu hale getirebiliriz. Bunu nasıl mı yapabiliriz? Sol ve sağ fare düğmelerini değiştirerek.

Sol El, Sağ el İle Kullanım için Mause Fare Ayarları Nasıl Yapılır? 

Fareyi sol el ile kullanmaya başlayacaksanız, sol el ile kullanım için düğmelerin yerini değiştirin. Yani, Sol tuşu ikincil olarak, sağdaki ise birincil olarak ayarlayın. Fareniz iki el için tasarlanmamış olsa bile Windows 10’da bunu yapmak oldukça kolay. Fare düğmelerinin varsayılan olarak davranışını doğrudan Ayarlar uygulamasından değiştirebiliyoruz.

 Windows 11’de sol ve sağ fare düğmelerini değiştirme:

Başlat menüsüne tıklayın. Ayarlara tıklayın.

Bluetooth ve cihazları seçin ve sağ menüden Fareye tıklayın.

 Windows 11'de sol ve sağ fare düğmelerini değiştirme:

Ardından birincil fare düğmesi sol veya sağ olarak değiştirebilirsiniz.

 Windows 11'de sol ve sağ fare düğmelerini değiştirme:

 Windows 10’da sol ve sağ fare düğmelerini değiştirme:

1- Ayarlar uygulamasını açın.

2-Cihazlara tıklayın.

3-Cihazlar menüsünde iken sol bölmeden Fare ayarlarına tıklayın.

Fare ayarlarında, varsayılan fare düğmesinin davranışını değiştirmek için farenizin birincil düğmesini sağ olarak seçin.

Yaptığınız bu değişikliğin geçerli olması için bilgisayarı kapatıp açmanız gerekmiyor veya yeniden başlatmanız gerekmez.  Ayarı değiştirdiğiniz an itibari geçerli olacaktır.

Fare düğmesini sağ olarak değiştirdiğinizde örneğin bir dosyayı açmak için artık sağ tuşa değil sol tuşa tıklamanız gerekecektir. Her hangi bir yerde bağlam menüsünü açmak istersek farenin sol tuşuna tıklamanız gerekir.

fare ayarları

“Sol El İle Mause- Fare- Kullanmak İçin Nasıl Ayar Yapılır?” üzerine 8 yorum

  1. Windows 10 un böyle bir ayara izin verdiğini ilk defa duyuyorum , solak bir arkadaşım var linki ona attım , harika bilgiler paylaşıyorsunuz başarılarınızın devamını dilerim

    Yanıtla

Yorum yapın