Komut İsteminde CTRL Tuş Fonksiyonunu Aktif Yada Pasif Bırak

Komut İsteminde CTRL Tuş Fonksiyonunu Aktif Yada Pasif Bırak

Günlük bilgisayar kullanırken pek çok kere komut istemine işimiz düşmüştür. İster giriş seviyesinde bir kullanıcı olun isterseniz orta yada ileri düzeyde. Şu ana kadar konularımızda CMD ile ilgili konular paylaştık. Kimi zaman, Komut isteminde kullanılacak küçük kodlar kimi zamanda komut istemini kişiselleştirmek için bir kaç ayar. Örneğin; komut isteminde yazı rengi, arka plan rengi, yada yazı boyutu gibi. Bugünkü konumuzda da alışkanlıklarınıza yada kolayınıza gelecek ufak bir ipucu paylaşacağım.

Komut isteminde kopyala yapıştır özelliğini aç yada kapat.

Aslında şu anda varsayılan olarak CTRL tuş fonksiyonu açık olarak gelmekte. Ancak bu fonksiyon her ne kadar kullanıcıya kolaylık sağlasada bazı kullanıcılar bu özelliği istemeyebilirler. Yada herhangibi bir sebeple bu ayar bozulmuş olabilir ve CMD ekranında artık kopyaladığınız kod bloğunu CTRL ve Klavye kısa yolu ile yapıştıramayabilirsiniz. Ancak bunu düzeltmenin yolu çok basit. Aşağıdaki adımları takip edin lütfen:

Komut isteminde CTRL C ve CTRL V , yani kopyala ve yapıştır kısayolunu etkinleştirme yada kapatma.

1- Bu ayarı gerçekleştirebilmek için Komut istemini açın.

2- Komut istemi penceresinin üst kısmına sağ tıklayın. Özelliklere tıklayın.

Komut istemi (CMD) özellikler

3- Açılan pencerede “seçenekler” sekmesine tıklayın. CTRL tuşu kısa yollarını etkinleştir kutusuna bir tik atıp tamam butonuna tıklayın. CTRL tuş fonksiyonunu kullanmak istemiyorsanız kutucuktan tiki kaldırıp tamam butonuna tıklayın.

Komut isteminde kopyala yapıştır özelliğini aç yada kapat.

Alternatif olarak aşağıdaki yollarıda deneyebilirsiniz.

– Düzen Menüsünü Kullanma

-İlk olarak, başka bir uygulamadan, not defterinden, CMD’den veya tarayıcınızdan bir metin kopyaladıktan sonra, Komut İstemi Başlık çubuğuna sağ tıklayın ve Düzenle> Yapıştır seçeneğini seçin.

veya

Düzen Menüsünü Kullanma

CMD’den bir metni kopyalamak için, metin bloğunu vurguladıktan sonra Düzenle> Kopyala seçeneğini seçin.

– Fareyi Kullanma

– Metni bir yerden kopyalayın. Ardından CMD ekranında sağ tıklayın ve kopyalanan metin otomatik olarak yapıştırılacaktır.

Bu kadar!

Komut İstemi Yazı Rengi Ve Boyutu Nasıl Değiştirilir

Komut İstemi Ekran Arka Plan Rengi Nasıl Değiştirilir

Başlat Sağtık Menüye Komut İstemi Nasıl Ayarlanır

Yayınlanma tarihi: 11 Ağu 2018- editlenme tarihi: 20-01-2022

“Komut İsteminde CTRL Tuş Fonksiyonunu Aktif Yada Pasif Bırak” üzerine 13 yorum

 1. Merhaba

  söylediğinizi yaptım ama hala ctrl tuşunu kullanamıyorum. ctrl tuşunun herhangi bir komutunu yerine getirmiyor. Ne yapabilirim acaba

  Yanıtla
 2. Dediklerinizi harfiyen yaptım ama sizin gösterdiğiniz gibi seçeneklerde öyle bir seçenek yok ama bilgisayar 2013 yapımı olduğundan olabilr. Alternatif bir çözüm istiyorum lütfen!

  Yanıtla
 3. Çok güzel ipuçları paylaşıyorsunuz , eskiden bu ayar otomatik gelmiyordu en nihayetinde uyanmışlar, elinize sağlık

  Yanıtla
 4. Cok teşekürler , bende nedense Ctrl tuşu pasifmiş işin garibi uzun süre araştırmama rağmen çözümünü bulamamıştım , Allah razı olsun

  Yanıtla

Yorum yapın