Komut İsteminde CTRL Tuş Fonksiyonunu Aktif Yada Pasif BırakKomut İsteminde CTRL Tuş Fonksiyonunu Aktif Yada Pasif Bırak

Günlük bilgisayar kullanırken pek çok kere komut istemine işimiz düşmüştür.

İster giriş seviyesinde bir kullanıcı olun isterseniz orta yada ileri düzeyde. Şu ana kadar konularımızda CMD ile ilgili konular paylaştık. Gerek Komut isteminde kullanılacak küçük kodlar kimi zamanda komut istemini kişiselleştirmek için bir kaç ayar. Örneğin; komut isteminde yazı rengi, arka plan rengi, yada yazı boyutu gibi.

Bugünkü konumuzda da alışkanlıklarınıza yada kolayınıza gelecek ufak bir ipucu paylaşacağım. Komut isteminde CTRL C ve CTRL V , yani kopyala ve yapıştır kısayolunu etkinleştirme yada kapatma.

Komut isteminde kopyala yapıştır özelliğini aç yada kapat.

Aslında Windows 10 1709 sürümünde varsayılan olarak CTR tuş fonksiyonu açık olarak gelmekte. Ancak bu fonksiyon her ne kadar kullanıcıya kolaylık sağlasada bazı kullanıcılar bu özelliği istemeyebilirler. Yada herhangibi sebeple bu ayar bozulmuş olabilir ve CMD ekranında artık kopyaladığınız kod bloğunu CTRL ve Klavye kısa yolu ile yapıştıramayabilirsiniz. Ancak bunu düzeltmenin yolu çok basit. Aşağıdaki adımları takip edin lütfen:

1- Bu ayarı gerçekleştirebilmek için Komut istemini açın.

2- Komut istemi penceresinin üst kısmına sağ tıklayın. Özelliklere tıklayın.

Komut istemi penceresi özellikler

3- Açılan pencerede “seçenekler” sekmesine tıklayın. CTRL tuşu kısa yollarını etkinleştir kutusuna bir tik atıp tamam butonuna tıklayın. CTRL tuş fonksiyonunu kullanmak istemiyorsanız kutucuktan tiki kaldırıp tamam butonuna tıklayın.

Komut istemi penceresi

Komut İstemi Yazı Rengi Ve Boyutu Nasıl Değiştirilir
Komut İstemi Ekran Arka Plan Rengi Nasıl Değiştirilir
Başlat Sağtık Menüye Komut İstemi Nasıl Ayarlanır

4 Yorum

  1. Şahin furkan 11 Ağustos 2018 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 11 Ağustos 2018 Alıntıla
  2. Aytaç bakır 30 Aralık 2017 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 30 Aralık 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir