Komut İstemi Yazı Rengi Ve Boyutu Nasıl Değiştirilir

Komut İstemi Yazı Rengi Ve Boyutu Nasıl Değiştirilir

Komut istemi ekranında yazı rengi ve yazı boyutu nasıl değiştirilir?

Öyle yada böyle bazen her bilgisayar kullanıcının işi komut istemine düşer. Ve komut istemi ekranı aslında sıkıcı bir ekrandır. Hem bu ekranda yapacağınız işler önemlidir. Hemde renkleri bakımından pek çok kişiyi  zorlayabilir. geçtiğimiz konularımızda Komut istemi ( CMD) ekranının arka plan renginin nasıl değiştirileceğinden bahsetmiştim.

Ancak bunun tam tersini de yapabilirsiniz. Arka plan rengi siyah renk kalırken yazı renklerini değiştirmekte mümkündür. Öyle ya pek çok kullanıcın siyah rengi sevdiğini biliyorum. Ama siyah üzerine yazılması gereken rengi kullanıcı kendi seçebilir. Kimisi siyah üzerinde beyaz oldukça rahatsız edebilir. Yada yazı boyutu varsayılan olan orta boyutlardır. Ancak görme problemi olanlar yada bilgisayarı uzak kalıp uzaktan yönetecekler için yazılar çok küçük gelir. Bunları kişiye göre düzenlemek ise hiçde zor değil. İşte adımları:

Komut istemi yazı rengini değiştir? Komut isteminde  yazı boyutu nasıl değiştirilir? Komut isteminde yazı tipi nasıl değiştirilir?

1- Komut istemini yönetici olarak yada normal olarak açalım. Yapılan seçimlerin her ikisinde de ayrı ayrı görüneceğini göz önünde bulundurmalısınız.

2- Komut istemi penceresini seçip sağ tıklayın. Ve özelliklere tıklayın.

Komut istemi özellikler

3- Renkler sekmesinden “ekran metnini seçin” ve istediğiniz rengi seçin. Altta ok ile işaretlediğim yerde ön izlemeyi görmeniz mümkündür. Ben siyah üstüne yeşil rengi seçtim. Şimdide yazı boyutunu değiştireceğim.

Renkler sekmesi

4-  Yazı tipi sekmesine tıklıyorum. Ve istediğim boyutu seçiyorum. Ben 20 olarak ayarladım. Yine yaptığınız değişikliğin ön izlemesini görebilmeniz mümkün. Ve dilerseniz yazı tipini de değiştirebilirsiniz. Tercih tamamen kişiseldir.

Yazı tipi

Sonuç:

komut istemi

Komut istemi arka planı rengini değiştirmek için aşağıdaki linke tıklayın

Komut İstemi Ekran Arka Plan Rengi Nasıl Değiştirilir“Komut İstemi Yazı Rengi Ve Boyutu Nasıl Değiştirilir” üzerine 4 yorum

 1. çok ilgimi çekmiyordu ama görseldeki yeşil ve siyah hoşuma gitti değiştirdim. ✔

  Cevapla
  • İyi olmuş 🙂 yeşil siyah güzel duruyor 🙂 selamlar.

   Cevapla
 2. Valla harika oldu , özellikle yazılar minnacıktı büyütülebileceğini bilmiyordum , artık böyle kullanırım , ellerinize sağlık

  Cevapla
  • evet en çokda yazıların ufaklığı göze batıyor. Selamlar.

   Cevapla

Yorum yapın