Bilgisayarda Dahili Mikrofon Nasıl KapatılırBilgisayarda Dahili Mikrofon Nasıl Kapatılır

Bilgisayarda mikrofon ve kameralar oldukça riskli ve güvenlik açıkları yaratan unsurlardır. Bugünkü konumuzda bilgisayarımızda dahili mikrofonu kapatacağız.

Dahili mikrofonu kapatmak istiyorum ama benim skype , whatsapp, line , viber, teamviewer görüşmelerim var dahili mikrofonu güvenlik açısından kapatırsam ne olacak diyebilirsiniz. Haklısınızda lakin, bunun bir çözümü var.

Harici mikrofon kullanırsanız güvenlik açığını kapatırsınız. Yani dahili mikronuda devre dışı bırakırsanız tüm açıkları ortadan kaldırmış olursunuz. Şahsen kendiminde uyguladığı bir yöntemdir. Harici mikrofon kullanıyorum ve dahili mikrofonu kapatıyorum. Peki nasıl yapacağım derseniz aşağıdaki adımları takip edip uygulayabilirsiniz.

Harici Mikrofon Varsa Dahili Mikrofon Nasıl Kapatılır? Yada Sadece Gerektiğinde Dahili Mikrofon Nasıl Kapatılır ve Açılır?

1- Başlat menüsüne sağ tıklayıp, aygıt yöneticisine tıklayın.

2-Ses video ve oyun denetleyicileri ayarındaki açılır ok simgesine tıklayın. Ses ve oyun denetleyicileri altında bilgisayarınızdaki ses sürücüsünü göreceksiniz. Örneğin bendeki High Defination ses aygıtı, sizin cihazınızda realtek ,nvidia yada başka bir ses sürücüsü olabilir. Sürücü modelinizi bulup sağ tıklayın. Ve cihazı devre dışı bırak’a tıklayın.

cihazı devre dışı bırak'

3- Küçük Bir pencere açılacaktır. Devre dışı bırakmak istiyor musnuz diye. Evet ‘e tıklayın.

cihazı Devre dışı bırakmak istiyor musunuz onay penceresi

4- Evet ‘e tıkladıktan sonra aygıt yöneticisinde sürücünün kapalı olduğuna dair bir ikon göreceksiniz.

aygıt yöneticisi

5- Artık dahili mikrofon kapatıldı. Artık harici mikrofonumu istediğim zaman takar ve istediğim uygulamanın sesi iletmesine izin vermiş olurum. Kısace örneğini göstermek istiyorum. Dahili mikrofonum kapalı ve  gördüğünüz gibi  arama yapamıyorum.  Ancak harici mikrofunum ile arama yapabiliyorum.

mikrofon bulunamadı

Şayet harici mikrofonunuz yok ise sadece ihtiyaç duyduğunuzda aygıt yöneticisinden dahili mikronu açıp – kapatabilirsiniz. Dahili mikrofonu açmak istediğinizde ise aynı yolu izleyin ve aygıt yöneticisini açın. Ses sürücüsünü bulun sağ tıklayın ve bu sefer cihazı etkinleştire tıklayın. Hepsi bu kadar.

aygıt yöneticisi ses sürücüsü

Bu konularda İlginizi çekebilir:

Görev Çubuğu Ve Sistem Tepsisinde Ses Simgesi Yok
Windows Ses Düzeyi Karıştırıcısı Açılmıyor
Windows 10 Uzamsal-Surround Ses Nedir?Nasıl Etkinleştirilir?

4 Yorum

  1. Gül aktuna 2 Kasım 2018 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 2 Kasım 2018 Alıntıla
  2. Hüdaver arısu 19 Kasım 2017 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 19 Kasım 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir