Bilgisayarda Dahili Mikrofon Nasıl Kapatılır

Bilgisayarda mikrofon ve kameralar oldukça riskli ve güvenlik açıkları yaratan unsurlardır. Bugünkü konumuzda bilgisayarımızda dahili mikrofonu kapatacağız.

Bilgisayarda Dahili Mikrofon Nasıl Kapatılır

Dahili mikrofonu kapatmak istiyorum ama benim skype , whatsapp, line , viber, teamviewer görüşmelerim var dahili mikrofonu güvenlik açısından kapatırsam ne olacak diyebilirsiniz. Haklısınızda lakin, bunun bir çözümü var.

Harici mikrofon kullanırsanız güvenlik açığını kapatırsınız. Yani dahili mikrofonuda devre dışı bırakırsanız tüm açıkları ortadan kaldırmış olursunuz. Şahsen kendiminde uyguladığı bir yöntemdir. Harici mikrofon kullanıyorum ve dahili mikrofonu kapatıyorum. Peki nasıl yapacağım derseniz aşağıdaki adımları takip edip uygulayabilirsiniz.

Harici Mikrofon Varsa Dahili Mikrofon Nasıl Kapatılır? Yada Sadece Gerektiğinde Dahili Mikrofon Nasıl Kapatılır ve Açılır?

1- Başlat menüsüne sağ tıklayıp, aygıt yöneticisine tıklayın.

2-Ses video ve oyun denetleyicileri ayarındaki açılır ok simgesine tıklayın. Ses ve oyun denetleyicileri altında bilgisayarınızdaki ses sürücüsünü göreceksiniz. Örneğin bendeki High Defination ses aygıtı, sizin cihazınızda realtek ,nvidia yada başka bir ses sürücüsü olabilir. Sürücü modelinizi bulup sağ tıklayın. Ve cihazı devre dışı bırak’a tıklayın.

Bilgisayarda Dahili Mikrofon Nasıl Kapatılır

3- Küçük Bir pencere açılacaktır. Devre dışı bırakmak istiyor musunuz diye. Evet ‘e tıklayın.

Bilgisayarda Dahili Mikrofon Nasıl Kapatılır

4- Evet ‘e tıkladıktan sonra aygıt yöneticisinde sürücünün kapalı olduğuna dair bir ikon göreceksiniz.

Bilgisayarda Dahili Mikrofon Nasıl Kapatılır

5- Artık dahili mikrofon kapatıldı. Artık harici mikrofonumu istediğim zaman takar ve istediğim uygulamanın sesi iletmesine izin vermiş olurum. Kısaca örneğini göstermek istiyorum. Dahili mikrofonum kapalı ve  gördüğünüz gibi  arama yapamıyorum.  Ancak harici mikrofunum ile arama yapabiliyorum.

Bilgisayarda Dahili Mikrofon Nasıl Kapatılır

Şayet harici mikrofonunuz yok ise sadece ihtiyaç duyduğunuzda aygıt yöneticisinden dahili mikronu açıp – kapatabilirsiniz. Dahili mikrofonu açmak istediğinizde ise aynı yolu izleyin ve aygıt yöneticisini açın. Ses sürücüsünü bulun sağ tıklayın ve bu sefer cihazı etkinleştire tıklayın. Hepsi bu kadar.

Bilgisayarda Dahili Mikrofon Nasıl Kapatılır

Bu konularda İlginizi çekebilir:

Görev Çubuğu Ve Sistem Tepsisinde Ses Simgesi Yok

Windows Ses Düzeyi Karıştırıcısı Açılmıyor

Windows 10 Uzamsal-Surround Ses Nedir?Nasıl Etkinleştirilir?

Yayınlanma tarihi: 2 Kas 2018- Güncellenme tarihi: -04-09-2023

“Bilgisayarda Dahili Mikrofon Nasıl Kapatılır” üzerine 10 yorum

  1. High definition Audio aygıtının mikrofon olduğunu bilmiyordum ben genel anlamda tüm sesleri (hoparlör falan) kontrol ediyor sanıyorum. Bundan sonra oradan kapatırım sağolun.

    Yanıtla
  2. Sağolun acayip işme yarayacak , bilgisayarda sürekli chat yapan bir arkadaşımız varda mikrofonu devre dışı bırakacağız.

    Yanıtla
  3. Güzel bir konuya temas etmişsiniz , Bu mikrofon kapatma sanıyorumki otomatikleştirilmiyor çünkü bu tarz bir yazılıma rastlamadım , artık tarif ettiğiniz gibi manuel yapacağız , elinize sağlık

    Yanıtla

Yorum yapın