Firefox57 QUANTUM Renkli Sekmeler Nasıl Devre Dışı BırakılırFirefox57 QUANTUM Renkli Sekmeler Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Geçtiğimiz günlerde artık Firefox 57 Quantum sürümünü indirmeye sundu.

Geliştirilmiş ve hızlandırılmış olan Firefox Quantum 57 gerçektende vaat ettiği hızı sizlere sunuyor. 57 sürümüne yükseltmeden önce Chrome’da yaşadığım talihsizlikler sebebi ile Bir süredir firefox kullanıyordum. Ancak sekmeler arası geçişten ve sayfaların açılma hızından oldukça rahatsızdım. Firefox Quantum sürümünde ise bu yavaşlığın giderildiğini bizzat kendim test ettim. Çok aşırı fark etti.

Quantum’un iyileşen özelliklerinin yanında sevilmeyen özellikleri de geldi. Ama aşılmayacak gibi değil. Bunlardan biride bazı kullanıcıların hoşuna gitmeyecek olan sekme renkleri.

Quantum tarayıcısında sekme renkleri artık tarayıcı içerisinden değilde , windows renklerinden alıyor. Yani kısaca kullanılmayan (açık olan ancak pasif olan) sekme renkleri Windowsunuzda pencere rengini nasıl kişiselleştirdi iseniz o renk oluyor. Ki, pencere renginiz çok canlı bir renk ise tarayıcınızda da çok canlı bir renk gözü rahatsız edebilir.

Mozilla, Firefox’un en son sürümü olan Firefox 57’de  Etkin olmayan sekmelerdeki ve sekme çubuğundaki rengi nasıl devre dışı bırakırız?

Şu an için Firefox başlık çubuğu renginin özel bir seçimi yok. Firefox QUANTUM önerilen olarak 2 standart renk ve 3 tema ile birlikte geliyor.

Renkler : Varsayılan ( yani windows renkleri) açık ve koyu .
Temalar ise: rönesans, uzay fantezisi, pastel geçmişi.

Gün boyu tarayıcı ile işleri olan kişiler sade kullanımı arayacakları için dikkat çekmeyen gri renk rahatlatıcı bir sekme rengi olacaktır.

Firefox 57 Quantum’da sekme rengi nasıl değiştirilir

1- Firefox’u Quantumu açın. Sağ üst köşedeki Hamburger Menüye tıklayın ve ardından Özelleştir seçeneğini tıklayın.
Firefox 57 Quantum ayarlar

2- Sayfanın altındaki Temalar‘a ve ardından Açık seçeneği‘ne ve tamam butonuna tıklayın. Bu ayar sekmelerdeki Windows rengini devre dışı bırakır.

Firefox 57 Quantum'da sekme rengi değiştir

Karanlık bir tema için siyahı tercih edenler olabilir yada diğer temaları seçmek de mümkün tabii.

Benim FireFox tarayıcım hangi sürüm? Firefox’u nasıl güncellerim?

Firefox 56 sürümüne geçmek isterseniz, Sağ üst köşedeki Hamburger Menüye tıklayın ve ardından yardım menüsünü tıklayın ve daha sonra en son sürümünü indirmek için Firefox Hakkında seçeneğini tıklayın.

Firefox'u nasıl güncellerim

Firefox ile ilgili bu konularda ilginizi çekebilir:

Mozilla Firefox Varsayılan Ayarlara Nasıl Sıfırlarım
FireFox Tarayıcıda Bir Bağlantıya Tıklandığında Nasıl Yeni Sekmede Açar

6 Yorum

  1. Salih Kayalar Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici Alıntıla
  2. Faruk çiçek Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir