Firefox57 QUANTUM Renkli Sekmeler Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Geçtiğimiz günlerde artık Firefox 57 Quantum sürümünü indirmeye sundu.

Firefox QUANTUM Renkli Sekmeler Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Geliştirilmiş ve hızlandırılmış olan Firefox Quantum 57 gerçekten de vaat ettiği hızı sizlere sunuyor. 57 sürümüne yükseltmeden önce Chrome’da yaşadığım talihsizlikler sebebi ile Bir süredir firefox kullanıyordum. Ancak sekmeler arası geçişten ve sayfaların açılma hızından oldukça rahatsızdım. Firefox Quantum sürümünde ise bu yavaşlığın giderildiğini bizzat kendim test ettim. Çok aşırı fark etti.

Quantum’un iyileşen özelliklerinin yanında sevilmeyen özellikleri de geldi. Ama aşılmayacak gibi değil. Bunlardan biride bazı kullanıcıların hoşuna gitmeyecek olan sekme renkleri.

Quantum tarayıcısında sekme renkleri artık tarayıcı içerisinden değil de , windows renklerinden alıyor. Yani kısaca kullanılmayan (açık ama pasif olan) sekme renkleri; Windows’ unuz da pencere rengini nasıl kişiselleştirdi iseniz o renk oluyor. Ki, pencere renginiz çok canlı bir renk ise tarayıcınızda da çok canlı bir renk gözü rahatsız edebilir.

Mozilla, Firefox’un en son sürümü olan Firefox 57’de  Etkin olmayan sekmelerdeki ve sekme çubuğundaki rengi nasıl devre dışı bırakırız?

Şu an için Firefox başlık çubuğu renginin özel bir seçimi yok. Firefox QUANTUM önerilen olarak 2 standart renk ve 3 tema ile birlikte geliyor. 

Renkler : Varsayılan ( yani windows renkleri) açık ve koyu .
Temalar ise: rönesans, uzay fantezisi, pastel geçmişi.

Gün boyu tarayıcı ile işleri olan kişiler sade kullanımı arayacakları için dikkat çekmeyen gri renk rahatlatıcı bir sekme rengi olacaktır.

Firefox 57 Quantum’da sekme rengi nasıl değiştirilir

(makale sonundaki videoyu da izleye bilirsiniz)

1- Firefox’u Quantumu açın. Sağ üst köşedeki Hamburger Menüye tıklayın ve ardından Özelleştir seçeneğini tıklayın.

Firefox QUANTUM Renkli Sekmeler Nasıl Devre Dışı Bırakılır

2- Sayfanın altındaki Temalar‘a ve ardından Açık seçeneği‘ne ve tamam butonuna tıklayın. Bu ayar sekmelerdeki Windows rengini devre dışı bırakır.

Firefox QUANTUM Renkli Sekmeler Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Karanlık bir tema için siyahı tercih edenler olabilir yada diğer temaları seçmek de mümkün tabii.

Benim FireFox tarayıcım hangi sürüm? Firefox’u nasıl güncellerim?

Firefox 56 sürümüne geçmek isterseniz, Sağ üst köşedeki Hamburger Menüye tıklayın ve ardından yardım menüsünü tıklayın ve daha sonra en son sürümünü indirmek için Firefox Hakkında seçeneğini tıklayın.

Firefox'u nasıl güncellerim

Firefox ile ilgili bu konularda ilginizi çekebilir:

Mozilla Firefox Varsayılan Ayarlara Nasıl Sıfırlarım

FireFox Tarayıcıda Bir Bağlantıya Tıklandığında Nasıl Yeni Sekmede Açar

FireFox Bir Bağlantıya Tıklandığında Nasıl Yeni Sekmede Açar

FireFox’da Sağ Alt Köşede Beliren Bildirimler 

“Firefox57 QUANTUM Renkli Sekmeler Nasıl Devre Dışı Bırakılır” üzerine 6 yorum

 1. Bende bir denemek istedim indirdim çalıştırdım ama bende nedense hata veriyor!
  Birer gün aralıklarla indiriyorum ,kuruyorum ve kaldırıyorum.Sorun nedir acaba ?
  Saygılarımla.
  HATA
  Bağlantınız güvenli değil

  http://www.google.com web sitesinin sahibi siteyi hatalı yapılandırmış. Bilgilerinizin çalınmasını önlemek için Firefox bu web sitesine bağlanmadı.

  Bu site, Firefox tarayıcısının kendisine yalnızca güvenli olarak bağlanabileceğini belirtmek için HTTP Sıkı Aktarım Güvenliği (HSTS) kullanmaktadır. Sonuç olarak bu sertifika için ayrıcalık tanınamaz.

  Mozilla’nın zararlı siteleri tanımlayıp engellemesine yardımcı olmak için bu gibi hataları rapor et

  http://www.google.com geçersiz bir güvenlik sertifikası kullanıyor.

  Sertifikaya güvenilmiyor çünkü yayıncısının sertfikası tanınmıyor.
  Sunucu uygun aracı sertifikaları göndermiyor olabilir.
  Ek bir kök sertifikasının içe alınması gerekebilir.

  Hata kodu: SEC_ERROR_UNKNOWN_ISSUER

  Yanıtla
 2. Yıllardır Firefox kullanıcısıyım. Bu sürümü çok beğendim. 20-25 civarında Eklentilerimin çoğu devre dışı kaldı. Bunları ikame edebilecek olanları aradım ancak şimdilik bulamadım. Eklenti yazarlarının uyumlu güncellemelerini umuyorum. Eklentiler için araç çubuğu yok. The Addon Bar eklentisinin bir benzerini de bulamadım. Maalesef eklentiler Yerimleri çubuğundalar ve yer kaplıyorlar. Çözümünü bulmak istiyorum. Sizin de İlginizi beklerim. Saygılarımla.

  Yanıtla
  • @Salih Kayalar

   Eklentilerin uyumsuzluğu söz konusu evet. Pek çok eklenti pasifleşiyor. Dİğer sorunlar ile ilgili bir çözüm bulabilirsem elbette paylaşırım. Araştıracağım. Selamlar.

   Yanıtla
 3. Bende bu renkli sekmeleri firefoxun bir özelliği sanmıştım , açıkçası rahatsız olmadım değil , verdiğiniz ayar ile alıştığım sekmelere geri dönebildim , elleriniz dert görmesin

  Yanıtla
  • @Faruk çiçek

   bende ilk başşta öyle sandım ancak değil. İstediğimiz rengi şuan için yapamasakda gri açık renk diğerinden iyi. Yeterki windows renklerinden çekmesin 🙂 Yorum için ben teşekkür ederim. Selamlar.

   Yanıtla

Yorum yapın