Android Cihaza Harddisk Bağlama Ve ExFat Olarak BiçimlendirmeAndroid Cihaza Harddisk Bağlama Ve ExFat Olarak Biçimlendirme

Harddiski OTG Kablo İle Bağlayınca Neden Görmüyor Ve Biçimlendirmek İstiyor? Telefona harddsik bağlanır mı Otg kablo takınca harici harddiski telefon neden görmüyor?

Bilgisayarımı açamadığım bir gün harici harddiskimi otg kablo ile bağlamak istedim ancak hamen harddiski biçimlendirmek istedi. E hali ile harddsikin için dolu olduğu için biçimlendirme yapamadım. Belki sizlerde denediniz ve OTG kablo ile harddiski kullanamadınız. Gelin sebeplerini sorgulayalım ve çözümünü bulalım.

– Öncelikle telefon neden harddiski formatlamak istiyorda bilgisayar istemiyor , acaba harddiskim bozuldu mu diye sorular aklınıza gelebilir.

__Hayır harddisk’de bozukluk yok. Harici harddiski yine bilgisayarınıza bağlanıdığınızda harddiski okuyabildiğini göreceksiniz.

-İyide Android telefonuma harici harddiski bağlayamayacak mıyım. ?

__Elbette bağlayabilirsiniz ve harici harddiskinizi android cihazınızdan yönetebilirsiniz. Hatta bilgisayarınız yoksa bile telefonunuzda pek çok resim çekiyorsanız sürekli micro SD kart almak yerine harici harddisk alıp resimlerinizi harici harddiskinizde depolayabilirsiniz. Yada tatile gittiniz ve video ve resim çekeceksiniz. Hali ile cihaz hafızası hemen dolacaktır. Ve SD karta aktamanız gerekecektir. Dediğim gibi SD kartlara para verene kadar harici harddiskde daha çok depolama alanınız olacaktır. Ayrıca harici harddiski olanlar boşuna SD kartlara para vermemiş olurlar. SD karta sadece müzik ve film atıp yolda giderken güzel bir tail geçirmiş olabilirsiniz.

-Android telefonum ile harici harddiski nasıl kullanacağım.

__Harici harddiski yeni aldı iseniz hemen telefon üzerinde yada bilgisayarda exFat formatında biçimlendirebilirsiniz. Şayet harici harddsikiniz eski ve önemli resim ve dosyalarınız var ise bir bilgisayara bağlayıp ilk önce içindeki bilgileri bilgisayara aktarmalısınız. Sonrasında harici harddiski EXfat olarak biçimlendirip artık android cihazınızda kullanabilirsiniz.

-Gerekli mi?

Tercih sizin şayet harici harddiskinizi android cihazlarda kullanmak istiyorsanız NFTS ile göremezsiniz. Bu sebep ile gerekli. Ancak tercih sizin.

Nasıl biçimlendireceğim?

-Harici harddiski bilgisayara bağlayın. Ve dosya gezginini açıp bu bilgisayara tıklayın.

dosya gezginini açıp bu bilgisayara tıklayın
-Harici harddikinizi seçin ve sağ tıklayıp, Biçimlendire tıklayın.

Biçimlendire tıklayın

-Biçimlendirme penceresinde dosya sitemi exFAT’ı seçin.  Ve başlata tıklayın.

dosya sitemi exFAT'ı seçin

-Biçimlendirme diskteki tüm verileri silecek penceresi gelecektir. Sürücüyü tamami ile yedeklediğinizden eminseniz tamam’a tıklayın.

-Biçimlendirme tamamlandı penceresi gelecektir. Tamam ‘a tıklayın. Artık exFAT olarak harici harddiski biçimlendirmiş olduk.

Şimdi sıra geldi OTG kablo ile android cihaza Hard diski bağlamaya:

Görselde de gördüğünüz gibi harici harddiskimiz Elements ismi ile telefonumuzda görebiliyoruz. İçerisinine dosya aktarıp, taşıyabiliyoruz ve görüntüleyebiliyoruz.

 OTG kablo ile android cihaza Hard diski bağlama

Bİlgisayarda harici hardiskleri çıkartırken “Güvenli çıkar” özelliğini bilmeyen yoktur.  Benzeri özellik android cihazımızda da var. Bİldirim ekranını aşağı doğru açtığımızda ” çıkar” a dokunun cihaz onay verdikten sonra bağlantıyı kesmeliyiz. Aksi halde verilere zarar verebilir.

Not: “Keşfet”e dokunduğumuzda harici harddiskin içindeki bilgileri görürüz.

Bu konularda ilginizi çekebilir

Telefona OTG Kablo İle USB Bellek Harddisk Mouse Klavye Bağla
Harici Bilgisayar Klavyesi Android Cihaza Nasıl Bağlanır

4 Yorum

  1. Batuhan arzum 11 Kasım 2017 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 11 Kasım 2017 Alıntıla
  2. Olgun ata 10 Kasım 2017 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 10 Kasım 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir