Android Cihaza Harddisk Bağlama Ve ExFat Olarak Biçimlendirme

Android Cihaza Harddisk Bağlama Ve ExFat Olarak Biçimlendirme

Harddiski OTG Kablo İle Bağlayınca Neden Görmüyor Ve Biçimlendirmek İstiyor? Telefona hard disk bağlanır mı Otg kablo takınca harici hard diski telefon neden görmüyor? Ve Taşınabilir hard disklerinizi telefona bağlamak zararlı mı?

—-

Önemli not ile konu düzenleme tarihi: 8 Eylül:

Konuya geçmeden önce  Shampuan arkadaşımızın yorumu ile önemli bir notu sizler ile paylaşmak istiyorum.
Taşınabilir hard disklerinizi telefona bağlamak telefona veya hard diske zarar verebilir. Çünkü telefonların elektrik besleme güçleri Harddiskler için uygun değildir. Bunun için satılan aparatlar tamamen para tuzağıdır! şeklinde bir bilgi paylaştı. Bu bilgiyi göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Hard disk telefona neden bağlanır? Ve Nasıl bağlanabilir?

Bilgisayarımı açamadığım bir gün harici hard diskimi otg kablo ile bağlamak istedim ancak hemen hard diski biçimlendirmek istedi. E hali ile hard diskin için dolu olduğu için biçimlendirme yapamadım. Belki sizlerde denediniz ve OTG kablo ile hard diski kullanamadınız. Gelin sebeplerini sorgulayalım ve çözümünü bulalım.

– Öncelikle telefon neden hard diski formatlamak istiyorda bilgisayar istemiyor , acaba hard diskim bozuldu mu diye sorular aklınıza gelebilir.

__Hayır harddisk’de bozukluk yok. Harici hard diski yine bilgisayarınıza bağladığınızda hard diski okuyabildiğini göreceksiniz.

-İyide Android telefonuma harici hard diski bağlayamayacak mıyım. ?

__Elbette bağlayabilirsiniz ve harici hard diskinizi android cihazınızdan yönetebilirsiniz. Hatta bilgisayarınız yoksa bile telefonunuzda pek çok resim çekiyorsanız sürekli micro SD kart almak yerine harici hard disk alıp resimlerinizi harici hard diskinizde depolayabilirsiniz. Yada tatile gittiniz ve video ve resim çekeceksiniz. Hali ile cihaz hafızası hemen dolacaktır. Ve SD karta aktarmanız gerekecektir. Dediğim gibi SD kartlara para verene kadar harici hard disk de daha çok depolama alanınız olacaktır. Ayrıca harici hard diski olanlar boşuna SD kartlara para vermemiş olurlar. SD karta sadece müzik ve film atıp yolda giderken güzel bir tatil geçirmiş olabilirsiniz.

-Android telefonum ile harici hard diski nasıl kullanacağım.

__Harici hard diski yeni aldı iseniz hemen telefon üzerinde yada bilgisayarda exFat formatında biçimlendirebilirsiniz. Şayet harici hard diskiniz eski , önemli resim ve dosyalarınız var ise bir bilgisayara bağlayıp ilk önce içindeki bilgileri bilgisayara aktarmalısınız. Sonrasında harici hard diski EXfat olarak biçimlendirip artık android cihazınızda kullanabilirsiniz.

-Gerekli mi?

Tercih sizin şayet harici hard diskinizi android cihazlarda kullanmak istiyorsanız NFTS ile göremezsiniz. Bu sebep ile gerekli. Ancak tercih sizin.

Nasıl biçimlendireceğim?

-Harici hard diski bilgisayara bağlayın. Ve dosya gezginini açıp bu bilgisayara tıklayın.

Android Cihaza Harddisk Bağlama Ve ExFat Olarak Biçimlendirme

-Harici hard diskinizi seçin ve sağ tıklayıp, Biçimlendire tıklayın.

Android Cihaza Harddisk Bağlama Ve ExFat Olarak Biçimlendirme

 

-Biçimlendirme penceresinde dosya sitemi exFAT’ı seçin.  Ve başlata tıklayın.

Android Cihaza Harddisk Bağlama Ve ExFat Olarak BiçimlendirmeAndroid Cihaza Harddisk Bağlama Ve ExFat Olarak Biçimlendirme

-Biçimlendirme diskteki tüm verileri silecek penceresi gelecektir. Sürücüyü tamami ile yedeklediğinizden eminseniz tamam’a tıklayın.

-Biçimlendirme tamamlandı penceresi gelecektir. Tamam ‘a tıklayın. Artık exFAT olarak harici harddiski biçimlendirmiş olduk.

Android Cihaza Harddisk Bağlama Ve ExFat Olarak Biçimlendirme

Şimdi sıra geldi OTG kablo ile android cihaza Hard diski bağlamaya:

Görselde de gördüğünüz gibi harici hard diskimiz Elements ismi ile telefonumuzda görebiliyoruz. İçine dosya aktarıp, taşıyabiliyoruz ve görüntüleyebiliyoruz.

Android Cihaza Harddisk Bağlama Ve ExFat Olarak Biçimlendirme

Bilgisayarda harici hardiskleri çıkartırken “Güvenli çıkar” özelliğini bilmeyen yoktur.  Benzeri özellik android cihazımızda da var. Bildirim ekranını aşağı doğru açtığımızda ” çıkar” a dokunun cihaz onay verdikten sonra bağlantıyı kesmeliyiz. Aksi halde verilere zarar verebilir.

Not: “Keşfet”e dokunduğumuzda harici harddiskin içindeki bilgileri görürüz. Çıkar ise hard diski telefondan güvenli çıkarma işlemidir.

Android Cihaza Harddisk Bağlama Ve ExFat Olarak Biçimlendirme

Android Cihaza Harddisk Bağlama Ve ExFat Olarak Biçimlendirme

 

Bu konularda ilginizi çekebilir

Telefona OTG Kablo İle USB Bellek Harddisk Mouse Klavye Bağla

Harici Bilgisayar Klavyesi Android Cihaza Nasıl Bağlanır“Android Cihaza Harddisk Bağlama Ve ExFat Olarak Biçimlendirme” üzerine 14 yorum

 1. Değerli arkadaşlar merhabalar. Bu yazı sizin için önemlidir!
  Nimet hanımla özel olarak görüştük ve onun izniyle yazıyorum.
  Taşınabilir harddisklerinizi telefonlarınıza bağlamayın!
  Çünkü telefonların elektrik besleme güçleri Harddiskler için uygun değildir.
  Eğer telefonunuza harddisk bağlarsanız telefonunuz ve harddiskiniz zarar görebilir.
  Bunun için satılan aparatlar tamamen para tuzağıdır!
  Sakın!
  Bu konuyla ilgili olarak detaylı bir yazı yazıp paylaşacağım. Takipte kalın…

  Cevapla
  • Uyarı için teşekkür ederim Shampuan. Bekliyoruz. 🙂

   Cevapla
 2. Harddisklerinizi telefona bağlamayın!

  Cevapla
   • Anlatıcam ama bekleticem de. Uygun olunca pdf veya doc olarak ekleyeceğim. İyi çalışmalar.

    Cevapla
    • Tamamdır Shampuan Teşekkürler.

     Cevapla
 3. dediklerinizi yaptım sorun çözüldü. harikasın abla

  Cevapla
  • Sevindim Murat 🙂

   Cevapla
 4. Bu gerçekten aklımın ucundan geçmeyecek bir yöntem , Çok değerli bir ipucu ,Teşekürler

  Cevapla
  • rica ederim Turgay:)

   Cevapla
 5. Bunu yaptım gerçekten işe yarıyor gel gelelim benim aramalrda çok ama çok işime yarayan Everything isimli yazılım HArici HDD i indexlemez oldu acaba neden ?

  Cevapla
  • Evet aynı sorun benimde başıma geldi. Bunun için everything isimli yazılımda ufak bir ayar gerekiyor. Kısmetse bir kaç gün içerisinde bu konu hakkında bir başlık hazırlayabilirim.

   Cevapla
 6. Sd kart konusunda verdiğiniz fikir hoşuma gitti hdd almak daha iyi teşekkürler.

  Cevapla
  • Rica ederim. Şahsen ben ufak bir SD kart aldım ve sadece film müzik filan atıyroum. Uzun yolculukda Hdd almayı tercih ederim. Selamlar.

   Cevapla

Yorum yapın