Windows 10 Arka Planda Çalışan Uygulamalar Nasıl Durdurulur

Windows 10 Arka Planda Çalışan Uygulamalar Nasıl Durdurulur

Windows 10’da çalışan arka plan uygulamaları nasıl devre dışı bırakılır veya kapatılır.

Windows 10 ‘a yüklediğiniz ve kullandığınız programlara kaynak açmanız adına kullanmadığınız uygulamaları devredışı bırakabilirsiniz. Aksi halde sistem kaynaklarınızı kullanmadığınız dahili olarak Windows tarafından çalıştırılan uygulamalar sisteminizi tüketecektir.

Windows 10 da gereksiz arkaplan uygulamaları nasıl kapatılır?

Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak için iki yolumuz var. Biri kesin çözüm görünsede kullanışsız olacaktır. Sebebi ise örneğin defender uygulamasıda arka planda artık çalışmayacaktır. bu sebep ile her nekadar ilk yoldan anlatmaya başlasam bile tavsiye etmediğim bir yöntemdir.

Yöntem 1:

Başlat menüsü > ayarlar > gizlilik > arka plan uygulamalarına tıklayın. Sol tarafta hemen ilk olarak

Uygulamaların arka planda çalışmasına izin ver” anahtarının karşısındaki kilidi kapatabilirsiniz. Ancak dediğim gibi tavsiye etmiyorum. TÜm uygulamaların arka planda çalışması duracaktır.

Windows 10 Arka Planda Çalışan Uygulamalar Nasıl Durdurulur

 

Yöntem :2

işte bu tavsiye ettiğim ve yapmanız gereken bir yöntem. Yine yukarıdaki yolu izleyin ve gizlilikteki arka plan uygulamalarına tıklayıp kullanmadığınız uygulamaların karşısıdaaki anahtarı kapalı duruma getirin.

Artık arka plan uygulamarını seçimli olarak kapatmış olduk.

UNUTMAYIN:

Arka plan uygulamalarını kullanmadığınız zamanlarda bile sürekli olarak çalışır. Ve açık bıraktığınız takdirde uygulamaların bilgi almasına, bildirim göndermesine ve güncel kalmasına sebep olur. Ayrıca kullanmadığınız arka plan uygulamalarını kapatıp güç tasarrufu yapabilirsiniz. Bu nedenle pil ömründen tasarruf etmek ve bilgisayarınız da performans kazanmak için bunu yapalım.

Bunun avantajı varken dezavantajı vardır. Alarmlar uygulamasının arka planda çalışmasını engellerseniz, örneğin, ayarladığınız alarmlar çalmayacaktır. Posta uygulamasının arka planda çalışmasını önlerseniz, yeni e-postalar bildirilmez. Bir uygulamanın bu işlevleri yerine getirmesini isterseniz, uygulamanın bu işlevleri arka planda çalışmaya devam etmesine izin verin. Ancak kullanmadıklarınızıda arka planda çalışmasını önlemekten çekinmeyin. Uygulamayı normalde kullanabilirsiniz, ancak uygulamayı açtıktan sonra yeni verileri oluşturması için bekleyebilirsiniz.

Bu konularda ilginizi çekebilir:

Sağ Tuşta Masaüstü Arkaplanı Olarak Ayarla Özelliği Yok

Windows 10 Güç Planı Kolay Yoldan Nasıl Değiştirilir

Windowsda Çalışan İşlemlerden Baskı Nasıl Alınır

Görev Yöneticisindeki İşlemler Alfabetik Nasıl Sıralanır

Yayınlanma tarihi: 22 Mar 2018- Editlenme tarihi 02-09-2020“Windows 10 Arka Planda Çalışan Uygulamalar Nasıl Durdurulur” üzerine 8 yorum

 1. Çok teşekürler dediklerinizi uyguladım umarım işe yarar ,makalelerinizi severek takip ediyorum

  Cevapla
 2. Çok teşekürler , arka planda kullanmadığım bir sürü uygulamayı kapattım ve kullanırkenki kasma sorunu resmen ortadan kalktı , iyiki varsınız .

  Cevapla
  • @Burak dudu

   rica ederim. formattan sonra insanlar unutuyor genelde yaptığı ayarları. bence kapatıması lazım. dikkat etmek lazım. Selamlar.

   Cevapla

Yorum yapın