Android Telefonlardaki LOST.DIR Klasörü Nedir

Android Telefonlardaki LOST.DIR Klasörü Nedir

SD kart içerisindeki LOST.DIR dosyası nedir? LOST.DIR bir virüs müdür?

Eğer SD Kartınızın içerisinde LOST.DIR diye bir klasör bulursanız bunun zararlı bir klasör olduğunu zannedebilirsiniz. Sebebi ise SD kartınızda siz böyle bir klasör oluşturmadığınız gibi hiçbir uygulamanında LOST.DIR klasörü kullanmadığını düşünebilirsiniz.

Ancak LOST.DIR klasörünün boyutu GB larca olabilir. Ve bu klasörün içindekilere baktığınızda ise beyaz isimleri bilinmeyen bir şekilde numaralanmış bir sürü dosya görebilirsiniz. Bu dosyaların boyutları ise kb, mb ve gb cinsinden olabilir.

Android Telefonlardaki LOST.DIR Klasörü Nedir

Tüm bunlara rağmen tuhaflıklar cihazınızda devam edebilir. Örneğin SD kartınızın içine film yada müzik aktarmak istediğinde artık veri aktaramaz duruma gelirsiniz.

SD Karta Neden Hiç Birşey aktaramıyorum.

SD kartınızın içindeki herşeyi silmeye başlasınız bile bazen 1 gb ‘lık bir film bile atamazsınız. Sebebinin LOST.DIR dosyası olduğunu söyleyebilirim. Genelde acaba LOST.DIR sistem dosyası mı acaba diye hiç dokunmadığımız için artık SD kartı bile kullanamaz hale getirir. Halbuki, Siz LOST.DIR dosyasını silseniz bile kartınızı taktığınızda tekrar oluşturulur ve sildiğiniz dosyaları oraya alır.

LOST.DIR sistem dosyası ancak sisteminizde bir hata olduğu zaman sildiğiniz verileri o klasör içerisinde depolar. BU sebep ile de çoğu SD kartta bu klasör boştur fakat bazı durumlarda içerisinde boyutu oldukça büyük dosyalar birikebilir bu nedenle de Belirli aralıklarla silinmesi hafıza kartı temizliği için iyi olur.

LOST.DIR klasöründe hangi dosyalar saklanır?
Telefona dosya kaydederken aniden kapanırsa veya SD karta veri yazarken kartı yanlışlıkla çekersek Android sistemi, bu dosyaların kopyalarını LOST.DIR dizinine yerleştirdiğinden bir sonraki önyüklemede bu dosyaları kurtarabiliriz. Kopyalama işlemi sırasında dosyalar yeniden adlandırıldığından bu klasörün içerisinde tuhaf isimli dosyalar olması sizi şaşırtmamalıdır. Dosyalar genellikle aşağıdaki sebeplerden dolayı LOST.DIR klasöründe saklanırlar:

1. SD kart Android telefondan aniden çıkartılabilir.
2. Android cihaza dosya indirirken kesinti olabilir.
3. Android işletim sisteminin aniden sonlanması.
4. Bazı okuma yazma işlemleri devam ederken aygıtın kapanması.

Bu klasörü eğer Cep telefonunuzu tamire verecekseniz veya satacaksanız tamamen silmenizi öneririz , böylece hasssas verilerinizin başkalarının eline geçmesini engellemiş olursunuz . Klasörün kendisini de silebilirsiniz nasıl olsa bir dahaki açılışta yeniden oluşacaktır , harici SD kart hazırlanıyor mesajı genellikle sistem tarafından LOST.DIR içeriğini kontrol ediliyor anlamı taşır.

Bu konularda İlginizi Çekebilir:

Android Cihazda Resim Depolama Alanı Nasıl Değiştirilir

Telefona OTG Kablo İle USB Bellek Harddisk Mouse Klavye Bağla

Google Play Storeda Kullanılmayan Cihazları Kaldırma

“Android Telefonlardaki LOST.DIR Klasörü Nedir” üzerine 8 yorum

  1. saol abim,biraz sonra yazıyorum ama cm0013 dosyası gibi sistem için silinmemesi gerek nbirşey diye sanıyordum, çok saol artık çok daha fazla boş alan var 😀

    Yanıtla
  2. Çok teşekürler bu klasörün hassas verilerimizi tehlikeye attığını bilmiyordum, artık tamire vermeden önce sileceğim.

    Yanıtla
  3. Arkadaş sırf bu yüzden fabrika ayarlarına döndürmüştü , Elinize sağlık en azından artık zararlı olmadığını biliyoruz

    Yanıtla

Yorum yapın