Windows 10’da Dahili Kamera Nasıl Kapatılır

Windows 10 da Dahili Kamera Nasıl Kapatılır

Bilgisayarımızdaki dahili kamera nasıl kapatılır? Bilgisayarımızdaki dahili kamera biz istemeden de açılabilir. İlk olarak Microsoft tarafından izleniyoruz. Bunu Microsoft zaten açıkladı bu kısım tartışmasız ancak, Microsoft ile birlikte başka uygulamalar da dahili kamerayı kullanabilir. Ancak istem dışı açılır mı? Bundan emin olamayız. Bu sebep ile kamerayı kapatmak isteyebilirsiniz.

Kamerayı kapatmanın 3 yolu vardır. Seçimli kapatma, kendimiz açana kadar devredışı bırakma, yada hiç bir ayar yapmadan kameraya siyah bir bant ile kapatma.

Gelelim ilk yönteme seçimli kapatma. Bilgisayarımızda görünen hangi yazılımların kamera kullandığına göz atabiliriz.

Başlat menüsü > ayarlar > gizlilik ayarlarına tıklayalım.

gizlilik ayarları

 

Ardından kameraya tıklayalım.

kamera ayarları

 

Ve kamerayı kapalı konuma getirelim. Yalnız bu şekilde kapattığımızda hiç bir uygulama açamaz. Bunu seçimli yapmak için açık konumda tutup aşağıdaki uygulamalardan istemediklerinizi kapatıp istediklerinizi açabilirsiniz. Örneğin facebook için kamera kapalı kalırken , skype için açık olabilir.

kamera kapatma

Ben hiç bir yazılımın kameramı kullanmasını istemiyorum diyenlerdenseniz. Aygıt yöneticisinden kamerayı devre dışı bırakabiliriz.

Windows aramaya aygıt yöneticisi yazın ve tıklayın. Görüntüleme aygıtlarından kameranızı bulun. Sağ tıklayıp Devre dışı bırak’a tıklayın. Kameranız devredışı kalır. Ve hiç bir program kullanmaz. Ancak yeniden kullanmak isterseniz. Aynı işlemi yapın. Ve sağ tıkladıktan sonra cihazı etkinleştir’e tıklayın. Kameranız açılmış olacaktır.

aygıt yöneticisinden kamera kapatma

Kesin çözüm. ise kameranın merceğini bozmadan siyah bant yapıştırmaktır. Sİyah bant dedim kasa ne renk ise o rengi kullanabilirsiniz. Genellikle kasalar siyah olur. Ancak bantı kameraya yapıştırmadan önce mercek ile bant arasına küçük bir kağıt gelsin. Örneğin bantı kesin ve merceğin geleceği alana kağıdın bant üstüne yapışmasını sağlayın. Sonrasında kameraya yapıştırın. Arada kağıt olduğu için merceğe bant temas etmeyecektir.

Windows 10 kamera ile ilgili diğer konular için tıklayın:

Windows 10 da Kamera Uygulaması Nasıl Sıfırlanır

Windows 10’da Uygulamaların Kameranıza Erişmesini Engelleyin

Windows 10 da Dahili Kamera Nasıl Kapatılır

Görüntülü Aramada İyi Görünmek İçin Neler Yapılmalı

Windows 10’da Kamera Parlaklığı Nasıl Değiştirilir

Yayınlanma tarihi: 2 Ağu 2017, güncellenme tarihi 31-07-2020

“Windows 10’da Dahili Kamera Nasıl Kapatılır” üzerine 4 yorum

  1. Önemli bir konu bence kesin yöntem bant koymak diğerlerinden emin olamıyorum nedense , Milleti bilinçlendirmek gerek , ellerinize sağlık

    Yanıtla

Yorum yapın