Sony Xperia XA Ultra Resimlere Bakarken Işık Kapanmasın

Sony Xperia XA Ultra Resimlere Bakarken Işık Kapanmasın

Telefonda resimlere bakarken yada telefonda birşeyler okurken ekran ışığının kapanmaması için ya sürekli dokunuruz yada uyku modunu daha uzun sürelere ayarlarız.

Ancak telefon modelinize göre bu işleme gerek kalmayabilir. Sony Xperia XA Ultra’nın özelliklerinden biride akıllı arka ışık kontrolü.

Akıllı arka ışık kontrolü sayesinde Telefon elinizde algıladığında ekran ışığı hiç kapanmayacaktır. Ancak Telefonu düz bir zemine bıraktığınızda ekran ışığı ayarladığınız uyku süresi içerisinde kapanacaktır. Buda hem pilden tasarruf sağlarken hemde kullanıcı için sürekli ışığın kapanmaması mücadelesi de son bulmuş olacak.

Akıllı Arka Işık Kontrolü Nasıl Açılır?

Sony cihazınızda akıllı arka ışık kontrolü aktif etmek için, Cihazınızdan ayarlar > ekran > akıllı arka ışık kontrolüne dokunun. Ve akıllı arka ışık kontrolünün anahtarını açık konuma getirin.

akıllı arka ışık kontrolüarka ışık kontrolü açık

Böylelikle telefonunuzun ekranına dokunmadan resimlere yada okuma belgelerinize uzun süre bakabilirsiniz. Telefonu masa üstüne bıraktığınızda uyku modu devreye girer.

Arka Işık Sensörünü Açtım Ama Ekran Yine Kararıyor!

Telefon Elinizde iken ekran ışığının kapanmaz. Ancak cihaz az da olsa titreşim hissetmesi gerekebiliyor. Eliniz hareketsiz ve sabit kalıyorsa ekran ışığı zamanında kapanabiliyor. Yani arka ışık sensörünü kapatacak bir etki algılamasa bile hareket istiyor.  Lakin yinede çok etkilemiyor. Yani bunu bilerek elinizi biraz hareket ettirebilirseniz ışığın hiç kapanmadan açık kaldığını göreceksiniz.

Benim en sevdiğim özelliklerinden biri olduğunu söyleyebilirim. Ve telefonunuzda bu özelliğin olup olmadığını kesinlikle kontrol edip varsa aktifleştirmelisiniz. 

Aşağıdaki linklere göz atmayı unutmayın:

Android Cihazlarda İnternette Tasarruf Edin
Android Cihazlarda Uygulamalara Göre Konum Nasıl Kapatılır
Android Telefonda IMEI Numarası Nasıl Bulunur
Android Telefonunuzu Hızlandırmanın 5 Yolu“Sony Xperia XA Ultra Resimlere Bakarken Işık Kapanmasın” üzerine 2 yorum

  1. Oldukça ilginç bir özellikmiş bunu bilmiyordum , bende sürekli kapanıyor ve ikidebir ekrana dokunmak zorunda kalıyordum , İpucu için teşekürler

    Cevapla
    • Rica ederim. 🙂

      Cevapla

Yorum yapın