Windows 10 En Çok Kullanılan Uygulamaları Göster Gri OlduWindows 10 En Çok Kullanılan Uygulamaları Göster Gri Oldu

Windows 10 Creators Update ile birlikte gizlilik ayarı ile sorunlar yaşanmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde “Windows 10 Kilit Ekran Ayarlarının Grileşme sorunundan bahsedip fixlemiştik.

Bugünkü konumuzda da En Çok Kullanılan Uygulamaları Göster ayarının grileşme sorununu fixleyeceğiz. Elbette bu ayar ile birlikte, Çalıştır ekranında yaşadığımız sorunudu fixlemiş olacağız.

Sorun 1: Çalıştır kutusunda geçmiş sorunu, çalıştır kutusunda geçmiş görünmüyor :

Çalıştır kutusunda, geçmiş sorunu yani (En Son Arananların ) ın listelenmesinde beyaz bir ekran ile karşılaşıyor olabilirsiniz.

Çalıştır kutusunda geçmiş sorunu

Sorun:2 En son eklenen uygulamaları göster grileşti

Başlat > Ayarlar menüsünde Kişiselleştirme ayarlarında Başlangıç sekmesine tıklayıp, En çok kullanılan uygulamaları göster ayarının da gri olduğunu görebilirsiniz.

 En son eklenen uygulamaları göster

Nasıl Fixlenir?

Çalıştır kutusunun geçmiş gösterme sorunuda, en son eklenen  uygulama ayarlarınında yaşanan sorunda Gizlilik ayarları ile alakalıdır. Microsoft gizlilik ayarlarına yeni bir seçenek ekledi.  “Başlatmanın  ve arama sonuçlarının iyileştirilmesi için Windows izleme  uygulamasının başlamasına izin ver” adı üstünde izleme verileri kapalı ise istediğimiz gibi Windows 10’u kullanamıyoruz.  Ve kısıtlanıyoruz. Bu sorunu yaşayanlarda Wİndows 10 ‘da izleme yazılımları kullananlar tarafından fark edilebiliyor. Çünkü yazılımlar İzleme servislerini kapattıkları için Windows ‘un özelliklerini de bir yandan kısıtlamış oluyorlar.

Şayet bu özellikleri kullanmak istiyorsanız bu ayarı ( yani Windows izleme  uygulaması) nı açmak gerekiyor. 

Windows izleme  uygulaması

İşte Gerekli Adımlar:

1. Başlat Menüsü’nden Ayarlar’a tıklayın.

2. “Gizlilik Ayarları”na tıklayın. Sağ sütunda  Genel seçeneğindeki gizlilik ayarlarında “Başlatmanın  ve arama sonuçlarının iyileştirilmesi için Windows izleme  uygulamasının başlamasına izin ver”

Anahtarını açık konuma getirin.

Kontrol Edin:

Yukarıdaki ayarı değiştirdikten sonra yeniden Başlat > Ayarlar menüsünde Kişiselleştirme ayarlarında Başlangıç sekmesine tıklayıp, En son eklenen uygulamaları göster ayarının seçilebilir olduğunu ve griliğin kaybolduğunu göreceksiniz.

Ayrıca “Çalıştır” kutusunda yeni arama sonuçlarınızın da listelendiğini göreceksiniz.

Windows 10 Kilit Ekran Ayarları Kilitlenip Grileşti
Windows 10 Da Yenilenen Sürücü Nasıl Fixlenir?
Windows 10 Klasörler Yavaş Açılıyor Sorununu Fixleyin

2 Yorum

  1. Fahrettin kulik 11 Haziran 2017 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 11 Haziran 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir