Dosya Gezgini Çalıştır Gibi Nasıl Kullanılır?

Dosya Gezgini Çalıştır Gibi Nasıl Kullanılır?

Biliyorsunuz ki başlat çalıştıra verdiğimiz bazı komutlar vardır, yada windows aramaya yazarak açtığımız programlar vardır. Ve Dosya gezgininde işlerimiz varken bu komutları kullanmak için ayrıca Windows+R ile yada arama kutusu ile uğraşıp duruyoruz. Ancak işlerimizi daha kısaltabiliriz. Ne aradığınızı biliyorsanız dosya gezgininde bu komutları kullanabilirsiniz. Elbette nasıl ve nerede diyebilirsiniz hemen göz atalım.

Dosya gezginini adres satırında çalıştır şeklinde nasıl kullanırız?

1- Dosya gezginin adres satırına bir kere tıklayalım.

Dosya Gezgini Çalıştır Gibi Nasıl Kullanılır?

2- Ve örneğin Dosya gezginin adres satırına notepad yazıp enterlayın. Hemen not defterinin açıldığını göreceksiniz. Veya Windows’ da arayıp durduğumuz internet explorer’ı buradan hızlıca açabiliriz. iexplore yazıp enterladığımızda hemen internet explorer‘ın açıldığınız göreceksiniz.  Yada aşağıdaki komutları deneyebilirsiniz. Komutları kopyalayın ve çalıştır yerine windows gezgini satırına yazıp enterladığınız da istediğiniz yeri açabileceksiniz.

Dosya Gezgini Çalıştır Gibi Nasıl Kullanılır?

iexplore
snippingtool
büyüteç
msconfig
notepad
shell:appsfolder
shell:Start Menu
shell:Programs
shell:AccountPictures

Elbette yukarıdaki verdiğim komutlar sadece örnektir. Bu komutları siz istediğiniz gibi çoğaltabilirsiniz. Bu konumuzda da Windows da gizlenen özelliklerden birini daha sizler ile paylaşmış oldum. Umarım Dosya gezgini çalıştır gibi kullanmak işlerinizi hızlandırır.

Sizlere yardımcı olabilecek tavsiye konular:

Dosya Gezgininin UWP Sürümünü Nasıl Kullanabilirsiniz

Windows 10 Da Dosya Gezginine Denetim Masası Nasıl Eklenir

Dosya Gezgininde Kullanabileceğiniz Klavye Kısa Yolları

Yayınlanma tarihi: 1 Haz 2017, güncellenme tarihi 29-02-2024

“Dosya Gezgini Çalıştır Gibi Nasıl Kullanılır?” üzerine 8 yorum

  1. Oldukça pratikmiş buradan komut çalışıtırıldığını da ilk defa görüyorum , denedim gerçektende çalıştı , hayret ettim , öyle bir bilgiye hiçbiryerde rastlamadım Ellerinize sağlık .

    Yanıtla

Yorum yapın