Windows 10 da Oyun Modunu ve Oyun Çubuğu Devre Dışı BırakmaWindows 10 da Oyun Modunu ve Oyun Çubuğu Devre Dışı Bırakma

Windows 10’da Oyun Modu ve Oyun Çubuğu Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

İlk önce oyun modu ve oyun çubuğu nedir diye kıasaca açıklama yapalım. Çünkü neyi devre dışı bıraktığımızı bilmelisiniz. Windows 10’da Oyun Çubuğu, oyun oynarken ekran görüntüleri almak ve videoları kaydetmek için kullanılır. Oyun Çubuğu’nu başlatmak için Win+G tuşlarına basmanız yeterlidir.

Windows 10’da “Oyun Modu” özelliği ise, diğer hizmetler ve uygulamalar tarafından kullanılan kaynakları kısıtlayarak Windows 10 performansını otomatik olarak en iyi duruma getirir. “Oyun Modu” nu açtığınızda, diğer programlar ve hizmetler tarafından kullanılan kaynakların miktarını azaltır; böylece Windows 10 cihazınızda, çalışan oyuna daha fazla CPU gücü ve RAM miktarı sağlayabilir. “Oyun Modu” etkinleştirildiğinde, Windows 10 arka plan hizmetleri, uygulamalar ve görevler için daha az önceliğe sahip olur ve oyununuza öncelik verir.

Bilgisayarınızda oyun oynamıyorsanız ve Oyun Çubuğunu veya Oyun Modu’nu devre dışı bırakabilirsiniz. Peki Nasıl derseniz işte bu yazımda Oyun Modu ve Oyun Çubuğunu devre dışı bırakmayı anlatacağım.

1. Başlat Menüsü’nden Ayarlar uygulamasını açın, yada Ayarlar’ı açmak için WIN+I tuşlarınıda kullanabilirsiniz.

2. Ayarlarda Oyuna tıklayın. Sol menüdeki Oyun çubuğunu seçin ve oyun kliplerini,” ekran görüntülerini kaydedin ve oyun çubuğunu kullanarak yayınlayın” seçeneğindeki anahtarı kapalı konuma getirin. Windows 10’da Oyun Çubuğu’nu kapatacaktır. İleriki zamanlarda, Oyun Çubuğu’nu yeniden etkinleştirmek isterseniz yeniden anahtarı açık konuma getirmelisiniz.

Oyun çubuğu

Ek olarak, Oyun Çubuğu’nu etkinleştirmek ve devre dışı bırakmak için aynı seçenek Xbox uygulama ayarlarında da mevcuttur. Böylece Xbox uygulama ayarlarını kullanarak Game Bar’ı açabilir veya kapatabilirsiniz.

Oyun Modunu ise aşağıdaki iki şekilde Windows 10’da devre dışı bırakılabilirsiniz:

1: Belirli bir oyun için “Oyun Modu” nu devre dışı bırakmak istiyorsanız oyunu başlatın, Oyun modunu  göstermek için WIN + G tuşlarına basın . Bu oyun için oyun modunu kullanın kutusunda tiki kaldırın. Yalnızca o oyun için “Oyun Modu” nu kapanacaktır.

Oyun Modu

2: “Oyun Modu” nu bütün oyunlar için devre dışı bırakmak isterseniz, Başlat Menüsü’nden Ayarlara tıklayın. Oyun simgesine tıklayın. Sol sütunda Oyun Modu sekmesini tıklayın. “Oyun modu kullan ” seçeneğin karşılığındaki anahtarı kapalı konuma getirin. Oyun Modunu tamamen kapanır. İleride Oyun Modunu kullanmaya karar verirseniz, anahtarı yeniden AÇIK konuma getirin.

Oyun Modu

Windows 10 Da Dosya Gezginine Denetim Masası Nasıl Eklenir
Windows 10 Da Gönder Menüsü Nasıl Özelleştirilir
Windows 10 Da Ayarlar Nasıl Gizlenir

4 Yorum

  1. Kurban 18 Mayıs 2018 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 19 Mayıs 2018 Alıntıla
  2. Halit kardeş 19 Mayıs 2017 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 19 Mayıs 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir