Hızlı Erişimdeki Dosyalara Sil Menüsünü Nasıl Eklenir?Hızlı Erişimdeki Dosyalara Sil Menüsünü Nasıl Eklenir?

Hızlı Erişim’deki Dosyaları  Geri Dönüşüm Kutusu’na Nasıl Gönderebilirim?

Hızlı erişimde son açtığımız dosyalar görüntülenir ve normalde oradaki dosyalara sağ tıkladığımızda bağlam menüsünde sil seçeneğiniz göremezsiniz. Ve hızlı erişimdeki dosyalar son açılan dosya olarak orada görüntülenirler. Bu dosyalara tekrardan ulaşmak istediğimizde kolaylık sağlar. Ancak zaten açtığımız o dosyalar ile işimiz bitti ise hemen hızlı erişimden silmek isteyebilirsiniz.

Ancak o dosyayı silebilmeniz için sağ tıklayıp, dosya konumunu aç dedikten sonra dosyanızı kendi konumunda iken silebilirsiniz. Bilgisayarda pratik çalışmak isteyenler için, hızlı erişimde iken bir daha ihtiyaçları olmayacak dosyaları silebilmeleri için, bağlam menüsüne geri dönüşüme gönder seçeneği ekleyeceğiz.

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bağlam menüsünde çöp kutusu yok.

bağlam menüsü

Elbette bunu yapmak için bir yazılım kullanacağız. Başka bir yolu yok.

Dosyaları geri dönüşüme göndermek için Send to joy isimli yazılımı bilgisayarımıza indirip kurmamız gerekiyor.

Yazılımı indirin, Kurulum dosyasına (set-up) a Sağ tıklayın ve özelliklere tıklayıp varsa engellemeyi kaldırıp, uygula ve tamam olarak kaydedin.

engellemeyi kaldırma
Şimdi set-up ‘ı sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın. Kurulum ekranında pek çok özellik işaretli olarak gelecektir. Buradan işaretleri kaldırın sadece “Send to recyde bin” işaretli kalsın. Ve kuruluma devam edin.

Dosya Gezgini’ni açın (Win+E) yada doya gezgini açıp, Hızlı Erişim menüsüne gidin. Son Dosyalarda silmek istediğiniz dosyaları seçin ve bağlam menüsüne erişmek için sağ tıklayın.

Gönder menüsünde Recycle bin seçeneğini “Geri Dönüşüm Kutusu” seçeneğini göreceksiniz.

Geri Dönüşüm Kutusu

Tıkladığınızda artık dosyalarınız çöpte. Parmak bellek, yada harici HDD gibi bellekler kullanıyorsanız dosyanız kalıcı olarak silineceğini unutmayın.

Not: Dosyalar silindikten Hızlı Erişim’de görünmeye devam edecekler, ancak dosyalar aslında silinmiş durumdadır. Şayet hızlı erişimden de kaldırmak isterseniz ya sağ tıklayıp ve “Hızlı Erişimden Kaldır” ı seçmelesiniz, yada Ccleaner gibi bir yazılım kulllanmalısınız.

Sanırım yazılımın eksik tarafı bu olsa gerek. Çünkü silinmiş dosyaların anında hızlı erişimden de kaybolmasını tercih ederdim. Ancak yinede dosya konumuna gidip dosyayı silmektense hızlı erişimden silmek de tercih edilebilir.

Lisans: Freeware/Ücretsiz
Yayımcı: gabrieleponti software
Boyut: 2,33 MB
Sistem: Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, and Windows 10.
Ana sayfası-indir

2 Yorum

  1. Rasim özyurt 15 Mayıs 2017 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 15 Mayıs 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir