Dosya Gezgininin UWP Sürümünü Nasıl Kullanabilirsiniz

Dosya Gezgini'nin UWP Sürümünü Nasıl Kullanabilirsiniz?

Windows 10 Creators Update’de Dokunmaya duyarlı Dosya Gezgini nasıl kullanılır?

Yeni UWP dosya gezgini nedendir bilinmez ama Windows 10 içinde gizli bir durumdadır. Ancak, Dosya Gezgini’nin UWP sürümü, özel hazırlanmış bir kısayol kullanarak açabiliriz.

UWP sürümü, normal dosya gezginindeki sürükle bırak özelliğini desteklemez ve dosyaları seçme, kopyalama ve taşıma işlemi biraz karmaşık olsada yapılabiliyor.

Dosya Gezgini’nin UWP sürümünü merak edip denemek istiyorsanız öncelik ile Windows 10 build 15063 veya 15063’ün üst sürümlerinde denemelisiniz. Aksi takdirde yaptığınız işlemler işe yaramayacaktır.

Şimdi ise gelin Dosya Gezgininin windows 10 da gizlenmiş olan UWP sürümünü açığa çıkartalım. Fakat bilmeniz gereken bir konu var. Oda, UWP dosya gezgini henüz tamamlanmadığı için takılmalar yapacakdır ve çökme de yapabilir. Yinede deneyip görmek isteyebilirsiniz.

Dosya gezgini evrensel windows platformu UWP uygulaması  Nasıl etkinleştirilir?

Masaüstünde iken sağ tıklayın, ve > Kısayol a tıklayın.

 Kısayol a tıklayın.

Ardından, UWP Dosya Gezgini’nin konumunu yazmanız gerekecektir.
Açılan pencerede öğenin konumuna aşağıdakileri kopyalayıp yapıştırın.

öğenin konumu

explorer shell:AppsFolder\c5e2524a-ea46-4f67-841f-6a9465d9d515_cw5n1h2txyewy!App

Ardından, Uygula ve İleri’yi tıklayın.

Kısayol için bir isim girmeniz gerekir. Burada isim istediğiniz bir şeyi yazabilirsiniz. Ben Universal File Explorer yazıp sona tıklıyorum.

Kısayol

Artık masaüstündeki Dosya Gezgini simgesini göreceksiniz. Çift tıklatıldığında UWP Dosya Gezgini açılacaktır. Ve alılık olduğumuz dosya gezginin simgesini görev çubuğunda mavi olarak farklı bir şekilde göreceksiniz.

UWP Dosya Gezgini

UWP Dosya Gezgini

UWP Dosya Gezgini

 

Yukarıdaki tüm işlemler size zor geldi ise, yada masa üstündeki ikonun sarı olmasını istemezseniz aşağıdaki indir linkine tıklayarak sizin için hazırladığımız kısayolu zahmetsizce .zip dosyasından çıkartıp kullanabilirsiniz.

indir
Windows 10 Da Dosya Gezginine Denetim Masası Nasıl Eklenir

Dosya Gezgininde Kullanabileceğiniz Klavye Kısa Yolları

Windows 10 Da Denetim Masasını Açmanın 4 Yolu“Dosya Gezgininin UWP Sürümünü Nasıl Kullanabilirsiniz” üzerine 2 yorum

  1. Böyle bir yenilikten haberim yoktu , anlaşılan Microsoft herşeyini dokunmatik ekranlara göre ayarlıyor , elinize sağlık

    Cevapla
    • Teşekkür ederim. Sİzinde ellerinize sağlık yorumunuz için teşekkür ederim. Evet dokunmatik özellikleri tam olarak geliştirmediler. Buda gizli kalan özellikler arasında.

      Cevapla

Yorum yapın