Başlangıçta Açılan Programlar Açılışta Ne Kadar CPU Harcıyor

Başlangıçta Açılan Programlar Açılışta Ne Kadar CPU Harcıyor - www.ceofix.com
Bilgisayarınızda başlangıçta otomatik olarak açılan programlar olur. Bu programlar açılışta sistemde ne kadar güç harcıyor dersiniz?

Bilgisayar açılırken, bazı programlar istek dışı bazende bizim istememiz dahilinde başlangıçta otomatik olarak açılır. Bu açılış kullanıcıya kolaylık sağlarken bazende zorluk sağlar. Sebebi de o programlar açılırken sistem kaynağınızı tüketmesi. Ve bilgisayarda belki de gün içinde kullanmayacağınız programlar arka planda çalışıp duruyor.

Başlangıçta çalışan programları görev yöneticisinde bulabilirsiniz elbette. Ama hangi program ne kadar işlemci gücü harcıyor dersiniz?

Açılıştaki programların açılışa etkisini görev yöneticisinde tanımlı ayar olarak yüksek-orta-düşük-yok-ölçülmedi gibi tanımlar ile görürsünüz.
Ancak işlemci gücünü yüzde ile göstermez. İşte bu konuda bugün görev yöneticisinde başlangıçta açılan programların başlangıç yüklenmesine etkisini yüzdeli olarak ne kadar CPU’yu etkilediğini göreceğiz.

Başlangıçtaki programların CPU’ya Etkisi Nasıl Öğrenilir?

Görev çubuğunda boşluk bir yere sağ tıklayın yada Ctrl + Alt + Del tuş kombinasyonunu kullanarak görev yöneticisini açın.
Başlangıç sekmesine tıklayın.

Başlangıç sekmesi - www.ceofix.com

Görev yöneticisinde programların başlangıca etkisini gördüğünüz gibi yüksek – orta gibi derecelendirmeleri görüyoruz. Ve aslında çokta bilgi verici değil.

başlangıç etkisi - www.ceofix.com

 

Biraz daha detaylı bilgi için üst sekmelerin herhangi birinin üzerine işaretçinizi getirip sağ tıklayın. Ve Başlangıçtaki CPU ya tıklayın.

 Başlangıçtaki CPU - www.ceofix.com

 

Başlangıçtaki CPU ismi ile yeni bir sekme daha eklenecek. Bu sekmede başlangıçta çalışan programların açılışta ne kadar CPU tükettiğini görebilirsiniz.

Başlangıçtaki CPU - www.ceofix.com

 

Şayet başlangıca çok fazla etki eden programlarınız var ise başlangıçta çalışmasını durdurabilirsiniz.

 

Windows’da Gerçekten Gizli Bir Klasör Yada Dosya Oluştur

Windows’u Kısa Yol İle Kapat-Yeniden Başlat-Uyut-Oturum Kapat

Windows 10 Da Ekran Çözünürlüğünü Ayarlama

Bilgisayarınız Geç Açılmasın

Windows 10’da Hızlı Başlatı Kapat

Windows 10 Da Maksimum İşlemci Gücü Nasıl Kazanılır“Başlangıçta Açılan Programlar Açılışta Ne Kadar CPU Harcıyor” üzerine 6 yorum

 1. Çok iyi bir yazı olmuş, teşekkür ederim. Açılışta çalışan programların başlangıç hızına etkisini ölçmek için bir programa ihtiyaç duyacağımızı varsayıyordum hep.. Peki, hangi programlar gerekli, hangileri gereksiz nasıl anlıyoruz? Mesela bende decacopy isimli bir uygulama çalışıyor lakin ne işe yaradığını anlamadım.

  Cevapla
  • kullanmadığın bir yazılımsa kaldır. Windows 10 bileşeni ise ellememen gerekir. Bilgisayar benim olmadığı şu an görmeden bişey diyemem

   Cevapla
 2. Birtane yüksek işlemci kullanan program yakaladım , hemen devre dışı bıraktım çok faydalı oldu elinize sağlık

  Cevapla
  • Faydalı olabildiysem ne mutlu. Yorum için teşekkürler Hüseyin 🙂

   Cevapla
 3. Bu gerçektende güzelmiş , windowsun bilmediğimiz nekadar özelliği var , ellerinize sağlık

  Cevapla
  • Teşekkür ederim. Evet bilmediğimiz pek çok şey var. Yorum için teşekkürler

   Cevapla

Yorum yapın