Başlangıçta Açılan Programlar Açılışta Ne Kadar CPU HarcıyorBaşlangıçta Açılan Programlar Açılışta Ne Kadar CPU Harcıyor - www.ceofix.com
Bilgisayarınızda başlangıçta otomatik olarak açılan programlar olur. Bu programlar açılışta sistemde ne kadar güç harcıyor dersiniz?

Bilgisayar açılırken, bazı programlar istek dışı bazende bizim istememiz dahilinde başlangıçta otomatik olarak açılır. Bu açılış kullanıcıya kolaylık sağlarken bazende zorluk sağlar. Sebebi de o programlar açılırken sistem kaynağınızı tüketmesi. Ve bilgisayarda belki de gün içinde kullanmayacağınız programlar arka planda çalışıp duruyor.

Başlangıçta çalışan programları görev yöneticisinde bulabilirsiniz elbette. Ama hangi program ne kadar işlemci gücü harcıyor dersiniz?

Açılıştaki programların açılışa etkisini görev yöneticisinde tanımlı ayar olarak yüksek-orta-düşük-yok-ölçülmedi gibi tanımlar ile görürsünüz.
Ancak işlemci gücünü yüzde ile göstermez. İşte bu konuda bugün görev yöneticisinde başlangıçta açılan programların başlangıç yüklenmesine etkisini yüzdeli olarak ne kadar CPU’yu etkilediğini göreceğiz.

Başlangıçtaki programların CPU’ya Etkisi Nasıl Öğrenilir?

Görev çubuğunda boşluk bir yere sağ tıklayın yada Ctrl + Alt + Del tuş kombinasyonunu kullanarak görev yöneticisini açın.
Başlangıç sekmesine tıklayın.

Başlangıç sekmesi - www.ceofix.com

Görev yöneticisinde programların başlangıca etkisini gördüğünüz gibi yüksek – orta gibi derecelendirmeleri görüyoruz. Ve aslında çokta bilgi verici değil.

başlangıç etkisi - www.ceofix.com

 

Biraz daha detaylı bilgi için üst sekmelerin herhangi birinin üzerine işaretçinizi getirip sağ tıklayın. Ve Başlangıçtaki CPU ya tıklayın.

 Başlangıçtaki CPU - www.ceofix.com

 

Başlangıçtaki CPU ismi ile yeni bir sekme daha eklenecek. Bu sekmede başlangıçta çalışan programların açılışta ne kadar CPU tükettiğini görebilirsiniz.

Başlangıçtaki CPU - www.ceofix.com

 

Şayet başlangıca çok fazla etki eden programlarınız var ise başlangıçta çalışmasını durdurabilirsiniz.

 

Windows’da Gerçekten Gizli Bir Klasör Yada Dosya Oluştur

Windows’u Kısa Yol İle Kapat-Yeniden Başlat-Uyut-Oturum Kapat

Windows 10 Da Ekran Çözünürlüğünü Ayarlama

Bilgisayarınız Geç Açılmasın

Windows 10’da Hızlı Başlatı Kapat

Windows 10 Da Maksimum İşlemci Gücü Nasıl Kazanılır

6 Yorum

 1. Ahmet Emin Alıntıla
  • Nimet Tuba ÖzYönetici Alıntıla
 2. Hüseyin akdağ Alıntıla
  • Nimet Tuba ÖzYönetici Alıntıla
 3. ferhat timur Alıntıla
  • Nimet Tuba ÖzYönetici Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir