32 Bit Mi-64 Bit Mi32 Bit Mi-64 Bit Mi

Günümüzde hemen hemen her bilgisayar’da 64 bitlik bir işlemci bulunmak ile birlikte herhangibi bir yazılım indirirken 32 bit ve 64 bit seçeneğini görürüz.

Yeni başlayanlar için bu sorunun cevabını bilmekte zorlanabilirler. Sistemin 32 mi 64 bit mi olduğunun nasıl anlayabileceğimize geçmeden önce 32 bit ve 64 bit arasındaki farka kısaca değinmek isterim.

Bit nedir?
Bir işlemcideki bit sayısı, işlediği veri türlerinin boyutuna ve kayıt defterinin boyutuna karşılık gelir. Basitçe söylemek gerekirse, 64-bit işlemci, 32-bit işlemciden daha yeteneklidir, çünkü aynı anda daha fazla veri işleyebilir. 64 bit işlemci, bellek adresleri de dahil olmak üzere daha fazla hesaplama değeri depolayabilir, bu da 32 bitlik bir işlemciden dört milyar kat fazla fiziksel bellek erişebileceği anlamına gelir.

Bit sayısı arttıkça, iki önemli fayda vardır.

Daha çok bit, verilerin daha büyük bölümler halinde işlenebileceği anlamına gelir, bu da daha doğru anlamına gelir.
Daha fazla bit, sistemimizin fiziksel bellekte daha büyük sayıda konuma işaret edebileceği veya adresleyebileceği anlamına gelir.

Peki sistemimiz 64 bit mi 32 bit mi? Hangi uygulamayı nasıl indireceğim?

Windows PC’niz için uygulama yazılım indirirken hangi sürümün uyumlu olacağından emin değilseniz başlat menüsüne sağ tıklayıp, sistem’ tıklarsak bize bilgisayarımızın sistem bilgilerini verecektir.

 sistem bilgisi

 

Ancak, bazen sistemde meydana gelen bozukluklar sebebi ile buradaki mimari görünmeyebilir bu gibi durumlarda  OS Detect isimli bir yazılım ile sürüm kontrolü yapabiliriz  yada bir başka yöntem ufak bir VBS script ile de yapabilirsiniz.

VBS Script’i yazının sonundaki download linkinden indirebilirsiniz. Zip’ten çıkartın ve çift tıklayıp çalıştırın.

VBS Scrip

OS Detect isimli yazılıma gelince, portable bir yazılımdır. Bilgisayarın 32-bit mimarisi ile mi 64 mimarisi ile mi çalıştığını göstermesi ile birlikte sürüm bilgisini de gösteriyor.

OS Detect

Os detect yazılımı ise buradan indirebilirsiniz.

Veriler Kalıcı Bir Şekilde Nasıl Temizlenir
Windows 10’Un Sizi İzlemesini Durdurun!
Wi-Fi Şifremi Unuttum

indir

2 Yorum

  1. suat deveci 16 Nisan 2017 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 16 Nisan 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir