Windows 10’da 5 Farklı Yol İle Oturum DeğiştirmeWindows 10'da 5 Farklı Yol İle Oturum Değiştirme

Bir bilgisayara birden fazla kullanıcı atadı isek araların geçişi nasıl sağlarız?

Dünkü makalemde Windows 10 kullanıcı oluşturmayı anlatmıştım ve  Bugünkü yazımı da okuyucu isteğine göre hazırlamak istedim. Dünkü konuya  okuyucumuzdan bir soru geldi ve nasıl kullanıcı değiştireceğim şeklinde. Kullanıcılar arasında oturum değiştirmenin farklı seçenekleri vardır. Aslında başlat menüsünde oturum değiştirme seçeneği sunulmadığı için kullanıcıların gözden kaçırdığı ayrıntılar oluyor hali ile. Gelin saklanan oturumu değiştirmenin 5 farklı yoluna bir göz atalım.

Bilgisayardaki kullanıcılar arası oturum değiştirme yolu 1:

Elbetteki bir bilgisayara birden fazla kullanıcı atadı iseniz başlat menüsüne sağ tıklayıp, Kapatın ve ya oturumu kapatına tıklayıp > oturumu kapat seçeneğini kullanarak oturum değiştirebilirsiniz.

oturumu kapat

 

Bilgisayardaki kullanıcılar arası oturum değiştirme yolu 2:

Windows da açılan oturumu değiştirmek için bir diğer yol ise ALT+F4 tuş kombinasyonudur. alt+f4 ‘ü tuşladığınızda istediğiniz eylemi yapabilirsiniz.

ALT+F4 tuş kombinasyonu

 

Bilgisayardaki kullanıcılar arası oturum değiştirme yolu 3:

Bir diğer seçenek ise yine bir tuş kombinasyonu windows+L tuş kombinasyonu ile anında ekran kilit ekrana gelecek ve tıkladığınızda oturum açma ekranı gelecektir.

Bilgisayardaki kullanıcılar arası oturum değiştirme yolu 4:

Üçüncü yolumuzu tek tık ile yapmak isteyenler için ufak bir .VBS Scripti kullanabilirler. Hem tek tık ile tüm işlemleri kolaylaştırıken, hemde bozuk olan klavyeler için bir çözüm olacaktır.  VBS başlat Ve L tuş kombinasyonu ile aynı işi yaptığı için yine ekran kilitlenecektir bunu unutmayın. VBS’i sayfa sonundan indirebilirsiniz.

Bilgisayardaki kullanıcılar arası oturum değiştirme yolu 5:

Son seçeneğimiz ise bir yazılım. Benim kullandığım ve çok da hoşuma giden sadece oturum değişikliğini sunmayan içerisinde sağ tıka atayacağınız pek çok özellik sunan Easy Context Menu isimli bir yazılım.

Easy Context Menu

Yazılım Portable olduğu için bilgisayarınıza hiç bir ek yük getirmiyor. Sadece kutucuklardan hangi özellikleri sağ tıkta olmasına istiyorsanız kutucuklara tik atıp üst menüden değişiklikleri uyguluyorsunuz. Sonrasında bilgisayarınızın sağ tıkında ne görmek istiyorsanız hepsi hazır olarak sizi bekliyor.

Easy Context Menu

 

Yazılımı indirmek için tıklayın. 

indir

Windows 10 da İkincil Bir Kullanıcı Hesabı Nasıl Oluşturulur

4 Yorum

  1. Burak Özkan 27 Ocak 2019 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 27 Ocak 2019 Alıntıla
  2. Hüdaver bostan 2 Nisan 2017 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 2 Nisan 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir