WhatsApp da Veri Kullanımı Nasıl Azaltılır

WhatsApp da  Veri Kullanımı Nasıl Azaltılır

Günümüzün popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, kotanızdan çalmadan nasıl tasarruflu kullanılır?

Mobil cihazlarda pek çok veri kaybı yaşarsınız. Çünkü arka planda cihazı güncel tutmak ve mesaj iletilerini size hemen iletmek için uygulamalar önemli miktarda veri kullanabilirler. Bunlardan biri de mesajlaşma yazılımı WhatsApp’dır.

WhatsApp veri kullanımı nasıl azaltılır?

Whatsapp düşük veri kullanımı için yapmanız gereken ilk şey, WhatsApp’ın cihazınızdaki veri kullanımı ayarlarını yapılandırmaktır. Bu yapılandırmanın nasıl yapılacağı ise cihazınıza bağlıdır.

Veri kullanımı ayarları için Sony xperia z1 telefonum için WhatsApp> Menü> Ayarlar yolunu izliyorum. Ancak marka ve modele göre veri kullanımı ayarlarına ulaşmak sizler için farklı olabilir.

WhatsApp Menü Ayarlar

Ayarlar ekranında “Veri Kullanımı” menüsüne dokunun.
WhatsApp’ın veri kullanımını düşürmek için aşağıdaki seçenekleri bulacaksınız:

WhatsApp veri kullanımıWhatsApp veri kullanımı ayarları

Medyayı otomatik olarak indir

Bunu, mobil veri, “WiFi ‘a bağlıyken” ve “Dolaşımdayken” olarak yapılandırabilirsiniz.

Varsayılan ayar, mobil veri kullanırken fotoğrafları ,Wifi’ye bağlıyken tüm medyayı ve dolaşımdayken hiçbir medyayı indirmeyecek şekilde ön ayarı mevcuttur.

Veri Kullanımı azaltmak için, tüm indirmelerin mobil cihazlarda ve / veya Kablosuz cihazda otomatik olarak indirmeye kapatın. Unutmayın ki indimeleri el ile yapabilirsiniz. Böylelikle gerekli gördüklerinizi indirebilirsiniz.

Düşük veri kullanımı.

Düşük veri kullanım ayarı, WhatsApp çağrıları sırasında düşük veri kullanımı modunu etkinleştirir. Bu ayarı aktif ettiğinizde çağrı kalitesinde bir düşüş olacağını göz önünde bulundurmalısınız.

Sohbet Yedekleme ayarlarını yapılandırın:

Menü> Ayarlar> Sohbet> Sohbet Yedekleme’ye dokunun. Sayfadaki “Google Drive’a yedekleme” seçeneğini aktif ise kapatmayı düşünebilirsiniz. Etkinleştirildiğinde, WhatsApp’ın Google Drive’a düzenli olarak veri aktaracağı için kotanızdan tüketecektir.

WhatsApp sohbet yedeği

Not: Ayarların altında, videoların için bir yedek ayarı bulunur. Videoların Google Drive’a yedeklenmemesi veya yedekleme sıklığı için diğer tercihleri ​​de yapılandırabilirsiniz.

WhatsApp’ın sağladığı ek ayarlar ile veri kullanımını azaltarak whatsapp’ı kullanabilirsiniz. Belki bu şekilde mesaj iletileri geç ulaşabilir ancak bant genişliği kullanımı üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır.

Whatsapp Durumuna Fotoğraf Video ve GIF Nasıl Eklenir
WhatsApp da İki Adımlı Doğrulama Nasıl Etkinleştirilir
WhatsApp da Gönderilen Mesajları Düzenleme Ve İptal Etme“WhatsApp da Veri Kullanımı Nasıl Azaltılır” üzerine 2 yorum

  1. Genelde 100 dk lık paketler falan alıyorum bunlarda da internet kotası 250 Mb gibi çok düşüm miktarlarda oluyor , bu ayarlar benim gibi internet kotası düşük olanların işine kesinlikle yarayacaktır , elinize sağlık

    Cevapla
    • rica ederim. mobilde kotalara dikkat etmek gerekiyor. Özellikle 250 mb ise dikkat etmek lazım. Özellikle resim ve videolarda 🙂 Selamlar…

      Cevapla

Yorum yapın